Ze względu na wiele ról, jakie odgrywają w życiu: jako karierowiczka, żona, matka, córka i przyjaciółka, kobiety nie mają łatwego życia i często w ciągu dnia są narażone na większy stres niż mężczyźni. Kobiety pracują znacznie dłużej niż standardowe 9:00-17:00, często muszą spieszyć się do domu, aby ugotować obiad, pomóc dzieciom w odrabianiu prac domowych i przygotować strój biurowy na następny dzień dla męża. Stres i niepokój spowodowane niekończącymi się zadaniami i niemożliwymi terminami w szybkim świecie zaawansowanych technologii sprawiły, że życie kobiet stało się żywą siecią złożoności.

Pytanie brzmi: jak kobiety mogą radzić sobie ze stresem i lękiem?

Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie problemu i zrozumienie, w jaki sposób tpsychologiczne i emocjonalne warunki utrudniają życie kobiet.


Stres to połączenie zmęczenia, niepokoju, nadmiernego skupienia i ogólnego przygnębienia, które jest konsekwencją przepracowania i innych problemów domowych lub osobistych. Trudność w zrównoważeniu czasu między pracą a domem spowodowała, że ​​wiele kobiet cierpi z powodu stresu. Problemy osobiste lub w związku, takie jak rozwód lub separacja, były również przyczyną ataków paniki. Na stres narażone są również te kobiety, które prowadzą własną firmę i nią zarządzają. Ich silne dążenie do sukcesu biznesowego nie zawsze może je uchronić przed okresami depresji i przepracowania. Z drugiej strony kobiety pracujące zawodowo muszą stawić czoła polityce biurowej, dyskryminacji ze względu na płeć, molestowaniu seksualnemu i strachowi przed zwolnieniem.

Oto kilka praktycznych sposobów na zmniejszenie stresu związanego z pracą i radzenie sobie z nim:

1. Zadbaj o relaksujące otoczenie

Nie musisz od razu remontować całego domu. Czasem wystarczą drobne zmiany, na przykład plakat lub mały obraz z piękną scenerią. Z internetu możesz pobrać wygaszacze ekranu przedstawiające plaże, wodospady, czyste jeziora i inne sceny, które pomogą stworzyć pogodny nastrój.

2. Rób listy zadań

Używaj karteczek samoprzylepnych lub notesów. Oznacz kolorami swoje notatki, a nawet ustaw „alarm” na swoim komputerze, aby przypomniał ci o priorytetowych zadaniach. Kluczem jest wiedza, co powinno się zrobić w pierwszej kolejności.

3. Zapewnij sobie przerwy i czas wolny

Jak mówią: „Ciągła praca i brak zabawy sprawiają, że Jack jest nudnym chłopcem”. Poświęć trochę czasu na chwilę wytchnienia. Zrezygnuj z ciągłego czytania e-maili. Wykonuj stymulujące czynności, takie jak gra w sudoku, rozwiązywanie łamigłówek lub czytanie inspirujących książek.

4. Przeorganizuj swoje miejsce pracy

Dodaj trochę „domowego” wyglądu do miejsca, w którym pracujesz. Umieść zdjęcia swojej rodziny lub ulubionego zwierzęcia. Za każdym razem, gdy poczujesz się zestresowana, spójrz na ich szczęśliwe twarze – a zobaczysz, że się uśmiechniesz!

Przeczytaj również: Biurko w szafie na 10 sposobów.

5. Otocz się roślinami

Posiadanie rośliny w miejscu pracy jest dobrym sposobem na uśmierzenie stresu. Badania pokazują, że patrzenie na coś zielonego, takiego jak roślina, pomaga ukoić oczy po całodziennym patrzeniu na monitor komputera lub po długim czytaniu. Skupienie się na zielonej roślinie będzie działać kojąco.

6. Ćwicz

Chodzenie, wchodzenie po schodach lub bieganie pomaga zwalczyć stres. Aktywność fizyczna pomaga pozbyć się napięć. Podczas treningu organizm uwalnia endorfiny, które pomagają się zrelaksować. Endorfiny działają również jako naturalne środki przeciwbólowe. Istnieje wiele filmów z ćwiczeniami, z których możesz korzystać, od standardowego aerobiku po pilates, tae-bo i wiele innych programów fitness.

7. Pozbądź się bałaganu

Miejsce pracy zagracone długopisami, ołówkami, notatnikami, tonami papierów rozrzuconych po każdym calu zwiększa stres. Uatrakcyjnij swoje środowisko pracy, organizując swoją przestrzeń i wyrzucając rzeczy, których już nie potrzebujesz.

8. Ustal granice

Komunikuj się i bądź asertywna, daj współpracownikom lub szefowi jasno do zrozumienia, że masz zbyt dużo na głowie i niestety nie podejmiesz się kolejnego, dodatkowego zadania czy nadgodzin, bo musisz odpocząć.

9. Zmniejsz spożycie kofeiny

Kofeina jest popularnie znana jako środek pobudzający, jednak jej zbyt duża ilość zwiększa stres, a nawet prowadzi do depresji.

10. Zjedz dobre śniadanie

Nie pomijaj posiłków, nawet jeśli naprawdę się spieszysz. Badania pokazują, że zjedzenie śniadania jest niezbędne, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość energii by stawić czoła codziennym wyzwaniom. By dbać o swoje zdrowie, postaw na produkty pochodzenia roślinnego.

Pokonaj stres związany z pracą bez pokonywania siebie. Dowiedz się, jak się zrelaksować. Jasne… mamy obowiązki i odpowiedzialność, ale jeśli nie nauczysz się relaksować – wypalisz się! Postaraj się zrelaksować. Słuchaj dobrej muzyki. Staraj się nie palić. Jeśli nie będziesz uważać, rezultatem będzie nadciśnienie… depresja… i mnóstwo innych dolegliwości, które mogą zaprzepaścić twoją karierę i zniszczyć życie prywatne. Nadszedł czas, aby odzyskać poczucie równowagi, jeśli chcesz pozostać przy życiu przez długi, długi, długi czas.