Eteryczne olejki mogą być wykorzystywane bezpośrednio przy pielęgnacji cery, całego ciała, paznokci oraz włosów, ale jeżeli chce się ich używać z myślą o poprawie wyglądu zewnętrznego, należy bezwzględnie przestrzegać kluczowych zasad użycia olejków. Pamiętać trzeba choćby o tym, że mogą one wchodzić w różne interakcje z lekami, suplementami diety, jak również i kosmetykami, a zwłaszcza produktami dermatologicznymi, zapisywanymi na receptę. Ponadto nie wszystkie naturalne olejki eteryczne będą dobre dla każdej skóry, każdego typu włosów czy każdych paznokci i to pomimo swojego naturalnego pochodzenia i wynikającego z niego naturalnego składu.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz używać olejków eterycznych

W przypadku gdy dopiero zaczyna się przygodę z używaniem olejków eterycznych na skórze, warto po prostu zagłębić się w temat, co nieco o nim poczytać i posprawdzać, jakie olejki eteryczne nadają się do pielęgnacji konkretnych typów skóry, z jakimi problemami mogą sobie one radzić i na jakie przypadłości bądź niewielkie defekty są polecane. W przypadku silnego trądziku dobrym wyborem bywa chociażby olejek z drzewa herbacianego. Jest to produkt o bardzo silnym działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym, tak silnym, że zazwyczaj stosuje się go wyłącznie miejscowo i nakłada bezpośrednio na większe wypryski (na przykład na duże podskórne gulki, które nie chcą wydostać się same na powierzchnię skóry), ponieważ może on lekko wysuszać i podrażniać naskórek. Z kolei olejek z bergamotki zalicza się do grona olejków eterycznych o właściwościach przeciwzapalnych, dlatego poleca się go skórom trądzikowym, ale też i tym mającym problemy z łojotokiem oraz łuszczycą. Mimo korzystnego działania ten olejek potrafi jednak zwiększyć podatność skóry na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego i o tym warto pamiętać i stosować kremy z wyższym filtrem UV.

Przeczytaj również: Te zapachy poprawią twój nastrój

W przypadku gdy nie jest się pewnym, jaki olejek wybrać, najbezpieczniej porozmawiać na ten temat albo z kosmetologiem, albo z dermatologiem, czyli po prostu z kimś, kto zna się na temacie i jest w stanie skutecznie doradzić. Olejki eteryczne są tak różne, że praktycznie zawsze da się dopasować któryś z nich do tego, z czym w danym momencie zmaga się skóra.