Dzisiaj przygotowałam dla was listę kliku prostych sposobów, by zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Niektóre z nich nie kosztują zupełnie nic, inne wiążą się ze sporym wydatkiem, ale jest to wydatek, który na przestrzeni kilku lat na pewno się zwróci. Faktem jest, że ogrzewanie mieszkania, gdy na dworze ziąb i chłód z roku na rok jest coraz bardziej kosztowne.
Najbardziej opłaca się ogrzewać dom węglem lub drewnem, najbardziej ekologicznie jest korzystać ze źródeł energii odnawialnej, jednak powiedzmy sobie szczerze – nowoczesne panele słoneczne są drogie.

 

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie:

1. Nie zakładaj nic na grzejniki. Nie chowaj ich za szafką czy sofą. Pozwól by były odsłonięte, nawet gruba zasłona potrafi zakłócić obieg ciepła w mieszkaniu, a co dopiero wielki mebel. Czasy, kiedy kaloryfery są po prostu brzydkie i trzeba je zasłaniać, żeby nie szpeciły pomieszczenia, odchodzą powoli w niepamięć. Obecnie na rynku dostępnych jest całe mnóstwo grzejników, które wręcz zachwycają swoim wyglądem, a do tego doskonale spełniają swe funkcje grzewcze. Ogromny wybór takich grzejników znajdziecie na przykład na stronie http://mat-dom.pl/. Dostępne tam są grzejniki do praktycznie każdego pomieszczenia w domu. Niektóre z nich mają tak wymyśle kształty, że sama byłam w szoku, kiedy je zobaczyłam. Dostępne są nawet grzejniki z… nadrukami. Obecnie marzy mi się kolorowy grzejnik do pokoju moich chłopaków i srebrny matowy grzejnik do łazienki, który jednocześnie będzie spełniał rolę wieszaka i suszarki na ręczniki.

2. Umieść termostaty na grzejnikach, dzięki temu będziesz w stanie kontrolować temperaturę w swoim domu. Termostat ustaw na 20-21 stopni C. W łazience temperatura może być nieco wyższa, natomiast w sypialni niższa (nawet 18-19 st.)
Gdy wychodzisz do pracy na cały dzień lub wyjeżdżasz na weekend do znajomych również obniż temperaturę.

3. Uszczelnij swoje okna lub wymień je na nowe.

4. W zimowy, słoneczny dzień odsłoń zasłony, niech światło słoneczne rozświetli twoje mieszkanie. Postaraj się nie zapominać o tym przed wyjściem do pracy i szkoły. Niestety łatwo o tym zapomnieć wcześnie rano, kiedy za oknem jest jeszcze i tak ciemno i zamiast odsłonić okna, zapalamy światło.

5. Dociepl od zewnątrz swój dom. Szczególnie miejsca, przez które najbardziej ucieka ciepło, czyli okolice okien i drzwi.

6. Ogrzewaj pomieszczenia drewnem oraz węglem, ewentualnie gazem ziemnym. Najmniej opłaca się ogrzewać mieszkanie za pomocą energii elektrycznej. Jeśli twój budżet na to pozwala zainstaluj pompy cieplne czy panele słoneczne.

 

Stosując te zasady zdołasz zimą zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ponadto zastanów się nad rozwiązaniach, które w przyszłości przyniosą ci zyski. Takimi rozwiązaniami jest na przyklad wymiana pieca lub całej instalacji grzewczej, instalacja nowych okien lub ocieplenie budynku.