Czasami, gdy zdarzy się nieco mocniej zabrudzić pościel, nawet zwykłe wypranie jej w pralce nie pomaga w pozbyciu się zabrudzeń. Plamy powstałe wskutek wylania mocno barwiącego napoju czy też rozsmarowania czekolady mogą pozostać zupełnie obojętne na działanie zwykłego proszku lub płynu do prania, przez co pościel po wyciągnięciu jej z pralki będzie wyglądać dokładnie tak samo, jak przed umieszczeniem jej w bębnie. No to jak usunąć plamy z pościeli i czy da się to zrobić, gdy nawet pralka kompletnie nie daje sobie z nimi rady?

Tłuste plamy

Wiele jest skutecznych technik usuwania trudnych do sprania plam, tyle że po prostu liczy się to, aby odpowiednio dopasować jedną z tych metod do rodzaju plamy, ponieważ zupełnie inaczej można sobie poradzić z plamką po mlecznej czekoladzie, a inaczej z plamą po wylaniu gazowanej słodkiej coli lub intensywnie czerwonego wina. Jeżeli doszło do wybrudzenia materiału czymś tłustym, czyli właśnie czekoladą, ciasteczkami albo jakimś makaronem w sosie, tłustą pozostałość po daniu należy od razu zasypać sporą ilością soli kuchennej i zostawić tak na przynajmniej jeden kwadrans. Sól powinna wchłonąć większość tłuszczu, więc gdy zadanie zostanie już wykonane, plamę można będzie przemyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, w ten sposób pozbywając się resztek zabrudzeń.

Przeczytaj również: Jak uporządkować produkty w lodówce?

Plamy z potu

A co zrobić, jeżeli plama powstała nie z tłuszczu, a z potu? Teoretycznie najzwyklejszy nawet odplamiacz do pościeli mógłby dać sobie z nią radę, ale jeśli nie chce się go używać lub na przykład nie ma się go aktualnie w domu, spokojnie można sięgnąć po zwykłe szare mydło. Ogólnie rzecz biorąc szare mydło jest uniwersalnym domowym środkiem myjącym, radzącym sobie z wieloma zabrudzeniami. Błyskawicznie usunie ono zarówno plamy  spotu, jak i plamy z krwi. Opcjonalnie można je też zastąpić kwaskiem cytrynowym, wymieszanym z niewielką ilością ciepłej wody.

Jeżeli natomiast ma się obawy co do tego, że któraś z tych metod zaszkodzi pościeli, zawsze bezpieczniej oddać tę pościel po prostu do socjalistycznej pralni chemicznej. Jest to opcja warta rozważenia, gdy ma się do wyczyszczenia wysokojakościowy materiał, którego nie chce się uszkodzić.