Zakup dobrej klimatyzacji wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego nie każdy może na nią pozwolić. W naszym kraju upały trwają jedynie 2-3 miesiące, więc być może nawet nie warto jej kupować. Osobiście mam klimatyzator tylko w jednym pomieszczeniu i choć podczas upałów w całym domu jest naprawdę gorąco, to nie planuje zakupu kolejnych urządzeń. Dlaczego? Uważam, że jest to zbędny wydatek, ponieważ istnieje mnóstwo mniej kosztownych lub darmowych sposobów, które dają podobny efekt. Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu? Zerknij na poniższą listę!

 

Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu?

 

1. Zawieś kilka mokrych prześcieradeł w domu

Zawieszenie mokrych prześcieradeł przy otwartym oknie daje sporo chłodu, jednak uzyskany efekt jest tylko chwilowy. Aby trwał on dłużej zawieś mokre prześcieradła bądź ręczniki w całym domu. Jestem pewna, że poczujesz różnicę!

 

2. Przestaw wentylator sufitowy

Jeżeli wentylator ustawiony jest zgodnie z ruchem wskazówek zegara to nic dziwnego, że w pokoju nadal jest gorąco. Dla uzyskania efektu chłodnego wiatru, przestaw wentylator w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegara.

 

3. Włącz swoje kuchenne i łazienkowe wentylatory

Włącz również wentylator okapu. Bez względu na to, czy akurat gotujesz, kąpiesz się czy po prostu potrzebujesz odrobiny chłodu, włącz wszystkie wentylatory. Oczywiście musisz mieć na uwadze to, że jeżeli masz wszystkie wentylatory w domu włączone przez cały dzień, to na pewno dostaniesz trochę wyższy rachunek za prąd, ale chyba warto zapłacić kilka złotych za chwilę wytchnienia.

 

4. Wypróbuj metodą egipską

Jeżeli nie możesz spać z powodu upału, metoda egipska jest odpowiednia dla ciebie. Zamocz prześcieradło lub ręcznik w zimnej wodzie i użyj go jako koca. Mimo, że metoda wydaje się dość niechlujna, działa cuda. Aby nie zmoczyć łóżka, podłóż pod spód folię lub ochraniacz na materac.

 

5. Zrób klimatyzator własnej roboty

Nie mam tu na myśli żadnego skomplikowanego DIY. Za każdym razem, kiedy potrzebuję ochłodzenia, kładę zimny kompres lub kostki lodu na moje nadgarstki lub żebra. Odkryłam tę metodę zeszłego lata. Polecane jest układanie kompresu lub kostek lodu na szyi i kolanach, ja jednak preferuję metodę z nadgarstkami.

 

6. Zamknij lub zasłoń okna na cały dzień

Otwieraj je tylko wieczorem lub nocą. Upewnij się, że żaluzje są zasunięte i że nie wpadają przez nie promienie gorącego słońca. Rozważ zainwestowanie w zasłony blokujące ciepło. Co prawda kocham słońce, jednak tylko z wnętrza domu, jeśli na zewnątrz panują okropne upały. W zamian możesz zostawić swoje rolety odsłonięte od wieczora aż do poranka.

 

7. Pij zimną wodę przez cały dzień

Jeżeli nie masz słabego układu odpornościowego i nie jesteś skłonny do chorób gardła po wypiciu zimnego napoju czy zjedzeniu loda, picie zimnej lub lodowatej wody pomoże w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała i poczuciu świeżości w dusznym pomieszczeniu. Wiem, że ten sposób nie jest polecany. Mówi się, że zimne picie w rzeczywistości wcale nie ochładza organizmu. Jednak u mnie ten sposób sprawdza się najlepiej.

 

Jeżeli nie lubisz wysokich temperatur i do tej pory nie bardzo wiedziałeś, jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu, to koniecznie wypróbuj powyższe sposoby. Pamiętaj jednak o swoim zdrowiu. Branie zimnego prysznica czy picie lodowatej wody może skończyć się chorobą, więc robisz to na własną odpowiedzialność. Jakie są twoje rady na poradzenie sobie z upałami bez klimatyzacji?

 

Przeczytaj również:

Domowe sposoby na nieprzyjemne zapachy w domu

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Biurko w szafie

jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu, sposoby na upał w mieszkaniu, jak walczyć z upałem w mieszkaniu