Wszyscy ludzie mają do czynienia z trudnymi momentami w swoim życiu. Czy to praca, dom, życie społeczne czy konflikt wewnętrzny, wszystkie prawdziwe problemy zasługują na to, aby je zobaczyć i usłyszeć, aby można było sobie z nimi poradzić i iść do przodu z lepszą wersją siebie.

Czasami problemy można odłożyć na bok, bo wydaje nam się, że odejdą lub rozwiążą się same, ale rzeczywistość jest taka, że one nigdy nie odchodzą, zawsze wracają, a czasem nawet silniejsze. Nie potrzebujesz szybkich napraw, musisz nauczyć się radzić sobie z problemami, aby jeśli wrócą ponownie, nauczyć się je rozwiązywać.


Małe przyjemności.

Każdego dnia możesz sprawić, że będzie on lepszy, być może dzięki rzeczom tak prostym jak zjedzenie czegoś, co lubisz lub wyjście na spacer z dziećmi.  “Samoopieka” jest niezwykle ważna i pomoże ci poradzić sobie z codziennością, zwłaszcza gdy masz stresujący dzień, tydzień lub miesiąc – a nawet cały miesiąc.

Przyjemna kąpiel, czytanie książki, którą lubisz, jedzenie ulubionych potraw  to sposoby na to, by zwykłe, codzienne rzeczy uczynić wyjątkowymi. Jak często decydujesz się na poświęcenie czasu dla siebie? Zatrzymaj się i zatrzymaj również swój umysł, w ten sposób będziesz myślał o rzeczach wyraźniej, gdy będziesz miał trochę przestoju.

Chwile relaksu mogą zdziałać cuda, o ile nie używasz ich jako sposobu na uniknięcie większego problemu pod ręką. Wyjdź więc z domu i idź na spacer, zjedz ten posiłek, który uwielbiasz lub dosłownie nie rób nic przez chwilę, a potem wstań i zajmij się tym, co cię trapi. Zauważysz, jak życie zaczyna nabierać sensu.

Przeczytaj również: Jak na nowo odnaleźć siebie?


Porozmawiaj z kimś.

Porozmawiaj ze sobą. Słyszenie wszystkiego na głos, zamiast tylko w głowie może sprawić, że rzeczy się klikną. Wszystko brzmi inaczej, gdy jest ujęte w słowa i czasem tylko tego potrzebujemy, ale jeśli nadal zmagasz się z problemami, znajdź kogoś, z kim możesz porozmawiać. To może być przerażające, ale można też poradzić sobie samemu.

Porozmawiaj z osobami, z którymi czujesz się komfortowo, takimi jak najlepszy przyjaciel, rodzic lub rodzeństwo. Znają cię i mogą dać ci wgląd w sytuację, której nie mogłeś dostrzec, bo dzieje się ona u ciebie.  Lub jeśli nie potrzebujesz, lub nie chcesz porady i po prostu chcesz kogoś, kto cię wysłucha, możesz również mieć ich po swojej stronie.

Niestety nie zawsze mamy kogoś bliskiego, z kim moglibyśmy porozmawiać lub czujemy się jak ciężar, gdy sprowadzamy problemy na innych, dlatego znalezienie kogoś spoza swojego kręgu może być rozwiązaniem. Zwracając się do kogoś, kto nie ma żadnych uprzedzeń lub uprzedzeń, kto jest po prostu tam, aby pomóc, może uzyskać otwartość i rozmowę wszystkiego, co masz w sobie na zewnątrz.

Teraz, nie wszyscy z nas mają pieniądze lub czas, aby przejść do terapeuty, ale istnieje wiele zasobów, które pomogą ci w tym. W internecie można znaleźć darmowe opcje. Jeśli w którymkolwiek momencie poczujesz, że wpadasz w spiralę i potrzebujesz natychmiastowej pomocy, skontaktuj się z członkiem rodziny, przyjacielem, grupą wsparcia z sieci lub specjalistą w dziedzinie zdrowia.


Zrób krok do tyłu.

Może to oznaczać wiele różnych rzeczy.  To może być tak proste, jak zrobienie kroku wstecz od pewnej sytuacji lub sieci społecznej, do czegoś trudniejszego, jak związek, lub jeśli masz szczęście: twoja praca. Wyjście i odejście od tego, co dzieje się w twoim życiu, może dać ci nową i świeżą perspektywę, więc jak to zrobić? Wejdź do pokoju obok, aby odetchnąć, przejdź się, przejdź się, jedź, usiądź i nie patrz na telefon, jeśli możesz wybierz się na wycieczkę?

Przeczytaj również: 5 sytuacji, w których warto spalić za sobą mosty

Nie mówimy o izolowaniu się od wszystkich, ale jeśli to, czego potrzebujesz, to czas w samotności, aby zebrać swoje myśli, aby przetworzyć cokolwiek się dzieje, weź ten czas, ale pamiętaj, że twoi przyjaciele i rodzina są tam, aby ci pomóc, nawet jeśli nie chcesz ich w pobliżu.