Nadmierna produkcja sebum, do której może dojść pod wpływem różnych czynników, zawsze będzie powodować pewne problemy z włosami oraz skórą głowy. W przypadku gdy z jej powodu włosy zaczną nadmiernie się przetłuszczać i już na drugi dzień po umyciu odznaczą się raczej niskim poziomem świeżości, warto będzie pomyśleć nad jakimś rozwiązaniem problemu. Różne domowe sposoby na przetłuszczające się włosy potrafią zadziałać naprawdę świetnie. Istotne bywa też to, by uwzględniać w nich nie tylko samą pielęgnację, ale i dietę, a czasem nawet suplementację.
Dieta to podstawa
Walkę z przetłuszczającymi się włosami i nadmierną produkcją łoju zwykle rozpoczyna się od wizyty w drogerii i zakupu różnych nowych kosmetyków, podczas gdy do tematu powinno się podejść z zupełnie innej strony, czyli początkowo od środka, poprzez zwiększenie zainteresowania swoim sposobem żywienia. Dieta ma znaczenie. Bogata w cukry proste, nasycone kwasy tłuszczowe, a już zwłaszcza tłuszcze trans będzie zwiększać stany zapalne w organizmie i przyczyniać się do powstawania kolejnych, jak również zacznie stymulować intensywniejszą produkcję łoju.
W diecie na przetłuszczające się włosy ważne staje się zatem ograniczanie spożycia cukrów prostych oraz tłuszczów nasyconych. Ponadto trzeba uważać na mocniejsze przyprawy (głównie te ostre), wszelkie przetworzone dania, gotowe słodycze ze sklepu i oczywiście fast-foody. Wartościowa dla skóry głowy i włosów okaże się dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty, w której przeważać będą kolorowe warzywa i owoce, różne zioła, orientalne rozgrzewające przyprawy, jak również i rośliny strączkowe, jajka, tłuste ryby morskie i wszelkiej maści orzechy. O dobre nawilżenie pasm zadba natomiast zwykła woda. Nie ma mowy o dobrym wyglądzie, gdy cierpi się na permanentny niedobór wody w organizmie, który można uzupełnić jedynie poprzez częstsze picie.
Korzystna pielęgnacja
Po zmianie diety i wprowadzeniu do niej różnych korzystnych składników odżywczych nadejdzie pora na zajęcie się pielęgnacją, którą najprawdopodobniej również trzeba będzie wyraźnie zmodyfikować. Włosy należy myć tak często, jak tylko tego potrzebują. Wbrew pozorom nie myje się jednak samych włosów, a wyłącznie skórę głowy, pozwalając pianie swobodnie spływać po pasmach, co w zupełności wystarczy do usunięcia z nich zanieczyszczeń i resztek sebum. Jak prawidłowo myć włosy? Warto sięgnąć po jakiś naturalny szampon na przetłuszczające się włosy i zastosować go dwukrotnie. Pierwsze mycie to mycie wstępne, które nie musi być szczególnie dokładne. W przypadku drugiego trzeba natomiast nieco bardziej skupić się na skórze głowy i spróbować delikatnie ją wymasować, by w ten sposób jeszcze lepiej ją doczyścić, a przy okazji pobudzić krążenie.
Przeczytaj również: Siemię lniane na włosy – najlepsza naturalna odżywka
Dobry szampon na pewno zdziała wiele dobrego, jednakże należy go dopełnić różnymi innymi kosmetykami, dzięki którym pielęgnacja włosów i skóry głowy naprawdę będzie kompletna. Nawet przetłuszczające się pasma wymagają bowiem nawilżania i odżywiania. Po każdym myciu powinno się stosować na nich jakąś maskę lub odżywkę, najlepiej produkt przeznaczony do spłukiwania, który nie będzie osadzać się na pasmach i dzięki temu nie będzie ich dodatkowo dociążać. Raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie należy wykonać peeling skóry głowy, sięgając po peeling enzymatyczny, który okaże się najdelikatniejszy i zadziała dużo lepiej od klasycznego peelingu z drobinkami, ścierającego martwy naskórek w sposób mechaniczny. Od czasu do czasu warto również zastosować domową płukankę z pokrzywą.
Dopełniająca suplementacja
Dopiero na samym końcu, gdy rzeczywiście zatroszczysz się już o zastosowanie prawidłowej pielęgnacji i ułożysz dla siebie odżywczą zdrową dietę, możesz przejść z czystym sumieniem do zainteresowania się tematem suplementacji. Istnieją różne suplementy diety na poprawę urody, choć zawsze najlepiej jest wtedy, gdy dobiera się je na podstawie wyników aktualnych badań. Może być bowiem tak, że domowe sposoby na przetłuszczające się włosy kompletnie nie działają nie dlatego, że są mało skuteczne, ale że prawdziwym powodem nadmiaru sebum nie jest zły szampon lub zła pielęgnacja, a na przykład niedobór cynku, który w obecnych czasach zdarza się bardzo często.
No Comment