Mycie włosów to tak prosta i oczywista czynność, że mało kto zastanawia się nad tym, czy robi to prawidłowo. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się czy prawidłowo myjesz swoje włosy? Podobno aż 7 na 10 kobiet nie robi tego poprawnie. Mycie włosów nie jest trudne – moczysz je, nakładasz szampon, spłukujesz, nakładasz odżywkę, ponownie spłukujesz i już. Niby nic skomplikowanego, ale lepiej sprawdzić pięć poniższych podpunktów, żeby przekonać się, czy można coś w tej czynności ulepszyć.

 

Jak prawidłowo myć włosy?

 

1. Rozpocznij od spłukania ciepłą wodą

Znasz prawdopodobnie zasadę – nie myj swoich włosów gorącą wodą. To częściowo prawda. Zawsze myślałam, że gorąca woda jest całkowicie zła dla zdrowia moich włosów aż do momentu, kiedy spotkałam fryzjerkę, która podzieliła się ze mną swoim sekretem spłukiwania na ciepło. Kiedy moczysz swoje włosy gorącą wodą (ale nie bardzo gorącą, oczywiście!), pory włosów i skory głowy się otwierają, a w efekcie wszelki brud z włosów i skalpu jest lepiej usuwany. Ciepła woda pomaga również włosom lepiej zaabsorbować odżywkę czy maskę do włosów.

 

2. Myj skórę głowy

Popularna metoda nakładania szamponu to roztarcie go na powierzchni włosów i skórze głowy. Jest to w rzeczywistości zła metoda. Aplikuj szampon wyłącznie na skórę głowy, delikatnie wmasuj i spłucz ciepłą wodą. Gdy twoje włosy są zbyt brudne lub tłuste, po zaaplikowaniu szamponu na skórę głowy spień go w dłoniach i delikatnie przesuwaj w dół kosmyków. Nie ma potrzeby nakładania szamponu dwa razy i używania w dużych ilościach oraz “szorowania” nim włosów.

Choć większość producentów szamponów rekomenduje używanie szamponu dwa razy przed nałożeniem odżywki czy maski do włosów, to ja myślę, że jest to tylko trik, żebyśmy zużywali produkt szybciej i wydawali pieniądze na nowy. Dłoń pełna szamponu wystarczy na umycie bardzo brudnych czy tłustych włosów, więc nie przesadzaj z nim. Zbyt duża ilość szamponu pozbawia skórę głowy jej naturalnych olejów i powoduje wysuszenie, łupież i podrażnienia.

 

3. Nie nakładaj odżywki na skórę głowy

Nawet jeśli masz tłuste lub brudne włosy nigdy nie aplikuj odżywki na skórę głowy. Nie tylko marnujesz produkt, ale i sprawiasz, że twoje włosy wyglądają na tłuste, co oznacza, że będziesz chciała je umyć jeszcze raz następnego dnia. Jak prawdopodobnie wiesz, mycie włosów codziennie nie jest dla nich dobre, więc używaj odżywki od 3/4 długości włosów ku ich końcówkom i spłukuj ciepłą wodą.

 

4. Dodaj blasku twoim lokom zimną wodą

Na początku nie mogłam sobie wyobrazić spłukiwania moich włosów zimną wodą. W końcu przełamałam się raz, spróbowałam i teraz już zawsze kończę mycie włosów spłukując je zimnym strumieniem wody. Dodaje to moim lokom blasku i zauważyłam, że są też bardziej wygładzone. Często słyszałam o tym, żeby spłukiwać włosy letnią wodą, ale doświadczenie pokazało, że aby zamknąć łuski włosów trzeba polać dość zimną wodą – letnia niestety u mnie się nie sprawdza.

 

5. Używaj odżywki jako pierwszej

Ta zasada nie jest dla każdej kobiety. Jednak jeśli masz problemy z myciem swoich włosów albo są one bardzo długie, wypróbuj nałożenia odżywki przed użyciem szamponu. W ten sposób zapobiegasz przed zniszczeniem włosów i jeśli są długie szybciej je umyjesz. Gdy nie masz odżywki możesz użyć niewielkiej ilości maski do włosów – ale zostaw ją na włosach tylko na chwilę. Po zastosowaniu odżywki przed myciem włosów moje włosy nie plączą się podczas myci, a co za tym idzie nie niszczą się. Pamiętajcie o tym, że mokre włosy są o wiele bardziej narażone na uszkodzenia niż suche, warto więc odpowiednio o nie zadbać podczas myca włosów.

 

Wiem, że nie odkryłam Ameryki tym postem, ale może któraś z Was znajdzie w nim jakieś rady, które pomogą w pielęgnacji włosów i sprawią, że będą one zdrowsze i bardziej lśniące. Dziewczyny, bądźmy szczere, która z Was myje swoje włosy w prawidłowy sposób? Jeżeli macie jakieś inne wskazówki i rady, to koniecznie podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach!