Ostatnio mnóstwo się słyszy o zdrowym odżywianiu. W Internecie, telewizji i czasopismach możemy znaleźć mnóstwo wymyślnych przepisów na zdrowe potrawy. Niestety wielu z nas wydaje się, że zdrowe odżywianie musi wiązać się z ogromnymi nakładami finansowymi. Pewnie sporo z was słyszało o śniadaniu Ani Lewandowskiej za 40zł. Nasiona chia, jagody goji, sok z aloesu, quinoa. Superfoodsy są często bardzo drogie i co tu ukrywać… po prostu modne. W niektórych kręgach to, że stać cię na zdrowe odżywianie świadczy o twoim statusie majątkowym. Jeśli twój budżet żywieniowy jest ograniczony, to może ci się wydawać, że zdrowe odżywianie się jest dla ciebie niemożliwym do osiągnięcia celem. Absolutnie się z tym nie zgadzam! W zeszłym roku publikowałam na blogu listę superfoods, wśród których znajdziesz kilka niedrogich pozycji, a dzisiaj mam dla was pięć zasad, którymi powinnyście się kierować, jeżeli chciałybyście odżywiać się zdrowiej nie rujnując przy tym swojego portfela.

 

Jak odżywiać się zdrowo i tanio?

1. Kupuj świeże produkty sezonowe

W sezonie niektóre owoce i warzywa są znacznie tańsze. Skup się na tym, aby posiłki były świeże, komponowane z łatwo dostępnych składników i tanie. Na przykład latem jest obfitość brzoskwiń, truskawek, fasolki, które przez pewien czas są zaskakująco tanie. Jesienią jabłka, śliwki i dynie są tanie i ogólnodostępne.

Wykorzystaj twórczo te elementy i łącz je w najzdrowsze opcje. Idź po torbę świeżej kapusty, którą wykorzystasz do sałatki, surówki albo ugotowania zupy.

 

2. Wybieraj suche ziarna fasoli i produkty pełnoziarniste

Kupowanie ziaren fasoli na wagę to jeden z najmądrzejszych sposobów na zmaksymalizowanie swojego zdrowego budżetu żywieniowego. Ugotowanie suchych ziaren wymagają trochę więcej wysiłku z twojej strony, ale uwierz, że naprawdę warto, bo są tańsze i nie mają nadmiaru sodu jak ich odpowiedniki w puszkach.

Ziarna są stosunkowo tanie i są niezbędnym składnikiem zdrowej diety. Dodatkowo są one smaczne i sycące.

 

3. Kupuj mrożonki

Mrożone owoce i warzywa są zawsze zbierane i mrożone w szczytowym momencie ich świeżości. W ten sposób można mieć pewność, że nigdy się nie zepsują i zawsze będą pod reką, gdy będziesz chciał je wykorzystać. Mrożonki możesz również przygotowywać sama. Kupuj warzywa i owoce wtedy, kiedy są one najtańsze, po czym zamrażaj je w woreczkach lub pudelkach do przechowywania żywności.

Mrożone owoce, zwłaszcza jagody, to świetny sposób, aby stworzyć zdrowy koktajl lub dodatek do jogurtu. Z mrożonego szpinaku mrożony można przygotować mnóstwo dań głównych lub podać go jako dodatek do głównego dania. Kupując mrożonki wybieraj rośliny, z których można łatwo przygotować zupę lub inny sycący i zdrowy posiłek.

 

4. Wybieraj mądrze białka

Tofu jest moim ulubionym źródłem białka, ponieważ jest pyszne, zdrowe, niedrogie i łatwe w użyciu w niemal każdej kuchni świata. Można przygotować z niego tofucznicę, kotlety, klopski lub pokroić w kostkę i dodać do zupy.

 

5. Poluj na okazję

W sklepach jest obecnie coraz większy wybór zdrowego jedzenia, ale ponieważ jest ono drogie, nie każdy może sobie pozwolić na jego zakup. W związku z tym wiele produktów po jakimś czasie zostaje przecenionych. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia udało mi się kupić litr oleju kokosowego przeceniony na 10zł, paczkę suszonej morwy białej przecenionej z 24 na 12zł oraz surowe, wegańskie batoniki tańsze o połowę. W wielu supermarketach można również kupić przecenione warzywa i owoce.

 

Podążając za tymi pięcioma poradami dotyczącymi przyjaznych dla portfela i zdrowych zakupów będziesz jadła zdrowo jednocześnie nie przekraczając limitu. Ograniczanie wydatków jest ważne, ale pozostanie zdrowym również. Jeżeli chcesz się z nami podzielić tym, jak ty optymalizujesz swoje wydatki na zdrową żywność, to napisz o tym w komentarzu!

 

Przeczytaj również:

Co jeść, żeby być piękną i młodą?

jak odżywiać się zdrowo i tanio, jak optymalizować wydatki na zdrowe jedzenie, jak odżywiać się zdrowo niewielkim kosztem