Która z nas nie chciałaby jak najdłużej cieszyć się pięknym i młodym wyglądem? Co prawda czasu nie da się zatrzymać, ale na pewno da się go troszkę oszukać. Na pewno znasz powiedzenie, które mówi, że jesteś tym, co jesz. I rzeczywiście jest to prawda! Stosując odpowiednią dietę, można spowolnić proces starzenia oraz dłużej cieszyć się zdrowiem i atrakcyjnym wyglądem. Co jeść, żeby jak najdłużej pozostać piękną i młodą? Odpowiedź poniżej!

Co jeść, żeby być piękną i młodą?

 

1. Zrezygnuj z niezdrowych węglowodanów

Niezdrowe węglowodany sieją spustoszenie w organizmie. Ich spożywanie powoduje napady wilczego głodu, podnosi ryzyko cukrzycy, chorób serca oraz nadciśnienia. Nie znaczy to wcale, że powinniśmy całkowicie wyeliminować węglowodany z diety. Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje węglowodanów, tak samo jak tłuszczy i białka, a my jedynie musimy nauczyć się rozróżniać zdrowe od tych niezdrowych. Aby jak najdłużej pozostać piękną i młodą jedz świeże i suszone owoce, pij świeżo wyciśnięte soki owocowe, naucz się przyrządzać zdrowe domowe słodycze. Zrezygnuj natomiast z kupnych soków, słodyczy zawierających biały cukier, jogurtów ze słodkimi dodatkami. Białe pieczywo zastąp pełnoziarnistym.

 

2. Uważaj na uwodorniony tłuszcz

Niektóre diety zakazują spożywania tłuszczy, ale faktem jest, że nasz organizm bardzo ich potrzebuje. Istnieje jednak duża różnica pomiędzy zdrowymi tłuszczami, a tłuszczami trans. Zdrowe tłuszcze są niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu, podczas gdy tłuszcz uwodorniony (tzw. tłuszcz trans) może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i skracać życie. Margaryny, oleje przetworzone, wypieki i niektóre przetworzone artykuły spożywcze posiadają mnóstwo tłuszczy trans. Z kolei produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają tłuszcze nasycone, które również nie należą do najzdrowszych. Najzdrowsze tłuszcze znajdziesz w pestkach, orzechach, w awokado.

 

3. Zapełnij pół talerza kolorem

Organizm nie może prawidłowo funkcjonować, jeśli nie dostaje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Nie ważne, co umieszczasz na swoim talerzu, upewnij się, że znajdują się tam również pokarmy kolorowe. Zielone rośliny liściaste, warzywa i owoce są pełne składników odżywczych, witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i błonnika. Jeżeli chcesz więc jak najdłużej cieszyć się młodym i atrakcyjnym wyglądem, jedz jak najwięcej warzyw i owoców.

 

4. Monitoruj swoje nawyki związane z piciem

Alkohol jest świetnym polepszaczem nastroju. Napoje energetyczne powodują szybki przypływ energii. Napoje dietetyczne są zdecydowanie niezdrowe, a większość z nich jest wręcz rakotwórcza. Każdy z tych napoi także powoli skraca twoje i tak już krótkie życie.

Opierając się na danych z oficjalnych źródeł takich jak Państwowa Administracja Bezpiecznego Ruchu na Autostradach, Centrum Kontroli i Przeciwdziałania Chorobom w Stanach Zjednoczonych (CDC) i Administracja do spraw Narkomanii i Usług w zakresie Chorób Umysłowych podają, że wypicie dwóch alkoholowych drinków dziennie może skrócić życie nawet o 23 lata! Podejrzewam, że nikt z was nie pije aż tak dużych ilości alkoholu, ale faktem jest, że alkohol szkodzi, nawet spożywany w dużo mniejszych ilościach.

Alkohol wzmaga stany zapalne, które są powiązane z wieloma chorobami chronicznymi, łącznie z chorobami serca. Brzmi to jak wystarczający powód, żeby przerzucić się na czysta wodę, domową lemoniadę, zielone koktajle czy zielona herbatę.

 

5. Dodaj nawet 25 gramów błonnika dziennie.

My kobiety potrzebujemy 25 gramów błonnika dziennie. Podnosząc ta ilość do 50 gramów, możecie dołożyć kilka lat do swojego życia. Błonnik pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, wspomaga prawidłowe działanie serca, zmniejsza ryzyko zawału, zapobiega wielu chorobom, powstawaniu hemoroidów, zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych i nerkowych i jest niezbędny dla zdrowia skóry i włosów. Fasola, jagody, warzywa, nasiona, orzechy i produkty pełnoziarniste są jednymi z najlepszych źródeł błonnika.

 

6. Zwiększ spożycie kwasów tłuszczowych omega-3

Nie ma ściśle ustalonych standardów, jak dużo kwasów tłuszczowych omega-3 powinniśmy spożywać, niemniej jednak dodanie posiłków bogatych w te kwasy do diety tygodniowej, jest dobrym sposobem na zapewnienie sobie ich odpowiedniej ilości. Nasiona lnu, rośliny z ciemnozielonymi liśćmi, fasola, kapusta, wodorosty, dynia i orzechy włoskie są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3.

 

7. Pozbądź się śmieciowego jedzenia

Śmieciowe jedzenie jest smaczne i przyjazne dla portfela, ale nie jest zdrowe. Pomimo tego, iż jestem przekonana, że zasługujemy na to, żeby jeść to, na co mamy ochotę, to jednak czasami powinniśmy walczyć z naszymi jedzeniowymi zachciankami, by w efekcie dłużej cieszyć się pięknym i młodym wyglądem.

Śmieciowe jedzenie niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie, zwalnia metabolizm, powoduje otyłość i podwyższa ryzyko chorób serca. Jeśli twoja dieta składa się głównie z przetworzonego jedzenia i fast foodów, to właśnie nadszedł czas, żeby posprzątać twoją spiżarnię.

 

Zmień swoje nawyki żywieniowe i ciesz się zdrowszych i dłuższym życiem. Nawyki, które zostały wspomniane powyżej są jednymi z kluczowych, które wydłużają nasze życie, sprawiają, że dłużej wyglądamy młodo oraz co najważniejsze – jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi.

 

Przeczytaj również:

Jak wyglądać młodziej?

Co jeść żeby mieć ładną cerę?

co jeść, żeby być piękną, co jeść, żeby być młodą