Pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej jest niezmiernie ważne. Istnieje powiedzenie, które mówi: „Nigdy nie będziesz mieć drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie”. Już samo myślenie o rozmowie kwalifikacyjnej może być onieśmielające, może także wywoływać stres, zwątpienie czy niepokój. Kiedy jest się zaniepokojonym, bardzo trudno sprawić, żeby pierwsze wrażenie było dobre, ale na szczęście jest kilka prostych sposobów, żeby rozmowa kwalifikacyjna zakończyła się sukcesem. Najbardziej efektywnym sposobem, żeby to osiągnąć, jest odpowiednie przygotowanie. Przed rozmową kwalifikacyjną bardzo ważne jest zebranie pewnych informacji. Co trzeba wiedzieć przed rozmową kwalifikacyjną? Poniżej znajdziesz siedem najistotniejszych kwestii.
Co trzeba wiedzieć przed rozmową kwalifikacyjną
1. Dopasuj swoje umiejętności
Opis stanowiska, na które aplikujesz zawiera zazwyczaj spis umiejętności, które są wymagane w danej pracy. Postaraj się dopasować swoje kwalifikacje do wymagań jeszcze przed rozmową, żeby dokładnie poznać zakres swoich kompetencji. Osoba odpowiedzialna za zatrudnienie może wymagać, abyś zaprezentował swoje umiejętności i w ten sposób pokazała, że to właśnie ciebie powinna wybrać. Jeśli zostanie ci zadane pytanie: „Dlaczego to właśnie Pana powinniśmy zatrudnić?” musisz być przygotowana na to, aby szczegółowo na nie odpowiedzieć.
2. Znaj nazwisko swojego potencjalnego szefa
Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie powinieneś wiedzieć zanim udasz się na rozmowę kwalifikacyjną, jest nazwisko twojego potencjalnego zwierzchnika. Nie zapomnij o nie zapytać w momencie otrzymania e-maila lub telefonu z potwierdzeniem zaproszenia na rozmowę. Następnie znajdź jak najwięcej informacji o swoim potencjalnym szefie, ponieważ te szczegóły pomogą ci osiągnąć sukces w rozmowie kwalifikacyjnej.
3. Znajdź rolę firmy w gospodarce
Wiedza są kluczem do sukcesu, więc znajdź jak najwięcej informacji o roli firmy w gospodarce. Dzięki tej wiedzy, będziesz lepiej rozumiała swoje zadania, jeśli zostaniesz zatrudniony. Spróbuj znaleźć informacje, jak twoja praca będzie powiązana z firmą i odpowiedz sobie na pytanie: „Czy na pewno chcę wykonywać taką pracę?”. Jeśli interes firmy nie pokrywa się z twoimi oczekiwaniami, może wcale nie potrzebujesz tej rozmowy o pracę.
4. Zdobądź informacje o ostatnich projektach
Ostatnio zrealizowane przedsięwzięcia potencjalnego pracownika są kluczowym tematem większości rozmów kwalifikacyjnych. Dlaczego więc nie dowiedzieć się więcej o projektach firmy i nie przejąć inicjatywy? Jest to ogromną zaletą podczas rozmowy o pracę i dowodem na to, że jesteśmy poważnie zainteresowani pracą dla tej firmy.
5. Znajdź reguły dotyczące ubioru w danej firmie
Znajomość reguł dotyczących ubioru w firmie, w której staramy się o prace jest bardzo istotna, szczególnie jeśli firma jest bardzo konserwatywna w podejściu do prezencji pracownika. W większości urzędów obowiązuje codzienny styl biznesowy. Pomimo to niektórzy, na przykład bardzo religijni pracownicy, będą z niezadowoleniem patrzeć na zbyt głęboki dekolt, czy na spódnicę, która jest krótsza niż wynosi przeciętna długość. Znajomość tego typu szczegółów pozwoli ci upewnić się, że twój strój jest odpowiedni na rozmowę kwalifikacyjną w danej firmie. Wiedza na ten temat jest połową drogi do sukcesu w samej rozmowie.
6. Schowaj tatuaże
Być może zabrzmi to dziwnie, ale bardzo konserwatywne firmy, czy wielkie korporacje czasem nieprzychylnie patrzą na tatuaże. Niestety często zapominamy o tym fakcie przed rozmową o pracę i później nie rozumiemy powodów, dla których nasza kandydatura została odrzucona. Kwiat, czy motyl na Twoim prawym, czy lewym ramieniu może być piękny, ale niekoniecznie spodoba się twojemu przyszłemu pracodawcy.
7. Znaj swój pięcioletni plan
Jednym z najczęściej zadawanych przez osoby rekrutujące pytań skierowanych do osób ubiegających się o pracę jest: „Gdzie widzisz siebie za 5 lat?”. Jest to jedno z trudniejszych pytań, więc warto je przemyśleć przed rozmową kwalifikacyjną. Konieczne jest, aby twój potencjalny kierownik zobaczył, że jesteś osobą ambitną i że zamierzasz pracować właśnie dla jego firmy. Wyznaczenie sobie celów pokrywających się z celami firmy jest pewną droga do uzyskania zatrudnienia.
Jeśli chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie, upewnij się, że jesteś dobrze przygotowana do rozmowy kwalifikacyjnej. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą ci zdobyć pracę twoich marzeń. Jeśli masz w zanadrzu jeszcze inne wskazówki lub wiesz o czymś innym, co trzeba wiedzieć przed rozmową kwalifikacyjną, podziel się tym z nami w komentarzu!
Przeczytaj również:
Jak stać się bardziej ambitnym?
co trzeba wiedzieć przed rozmową kwalifikacyjną, jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, rozmowa kwalifikacyjna
Fajny post, przydatny.
Ja zawsze muszę coś głupiego palnąć na rozmowie
Dzięki za świetne wskazówki, niedługo czeka mnie rozmowa kwalifikacujna. Uwielbiam Twoje wpisy z tego typu radami ❤
Powodzenia! :-D