Przekąski wcale nie muszą zepsuć twojej diety. Faktem jest, jak twierdzą eksperci od zdrowego żywienia, że przekąski pomagają utrzymać uczucie sytości miedzy posiłkami. Jednak ważne jest, by mieć pewność, że są one zdrowe i wartościowe. Jak jeść przekąski, żeby nie przytyć? Poniżej zostawiam wam kilka rad i mam nadzieję, że okażą się one przydatne :-)

 

Jak jeść przekąski, żeby nie przytyć?

1. Miej pewność, że jesteś głodny

Większość z nas myli sygnały, które daje nam nasze ciało – uczucie pragnienia często mylone jest z uczuciem głodu. Impulsy wydają się być takie same, jednak oznaczają coś zupełnie innego. Jeżeli czujesz głód, wypij najpierw szklankę wody. Jeśli uczucie głodu minie, to okaże się, że po prostu chciało ci się pić. Jeśli po 10-15 minutach nadal będziesz odczuwać głód, to możesz sięgnąć po przekąskę.

 

2. Dokonuj mądrych wyborów przekąsek

Chyba nie muszę nikomu mówić, że większość słodkich przekąsek, to bomby kaloryczne, które zahamują uczucie głodu tylko na chwilę. Wybieraj rzeczy, które cię wypełnią, są zdrowe i mają niewiele kalorii, a sporo błonnika, na przykład marchewki i laski selera z kilkoma łyżkami humusu. Jeżeli trudno ci odmówić sobie słodkich przekąsek, to zamiast kupować w sklepie niezdrowego batonika, możesz zrobić własne zdrowe przegryzki. Wymieszaj orzechy lub pestki (na przykład migdały) z suszonymi owocami, a stworzysz słodką przekąskę, która co prawda będzie miała więcej kalorii niż marchewka z hummusem, ale będzie o niebo zdrowsza niż śmieciowe przegryzki i zapełni twój żołądek na dłużej. Kolejnym doskonałym wyborem będą owoce zawierające dużą ilość błonnika – takie jak jabłka lub pomarańcze. Spróbuj wymieszać je z masłem orzechowym.

 

3. Sprawdź swoje porcje

Przekąska powinna być niewielkim posiłkiem, który pomoże ci pozostać sytym między posiłkami. Nie powinno się spożywać zbyt dużych porcji i co najważniejsze, należy zachować umiaru w kaloryczności porcji. To właśnie nadmiar kalorii powoduje zwiększenie masy ciała, a tego przecież nie chcemy.

 

4. Użyj niewielkiego talerza

Dietetycy bardzo polecają trik z użyciem talerza. Kiedy kładziemy na niego przekąski i je zjadamy (talerz robi się pusty), to trochę oszukujemy swój mózg – talerz jest pusty, więc się najadłam. Ponadto ten trick zapobiegnie przyjmowaniu zbyt dużych porcji. Na przykład znacznie lepiej będzie zjeść racjonalną porcję pistacji z talerzyka niż nieograniczoną ilość prosto z opakowania. Więcej podobnych rad znajdziesz w tekście ”Proste rady jak schudnąć”.

 

5. Dokładnie przeżuwaj

Na jedzenie powinno się poświęcić sporo czasu, tak by się nim delektować i poczuć głębię smaku. Wtedy mózg nabiera pewności, że organizm jest syty. Tak więc podczas jedzenia skupmy się wyłącznie na jedzeniu i bardzo dokładnie przeżuwajmy każdy kęs.

 

6. Bądź w ruchu

Ważne jest, by nie sięgać po przekąski z nudów. Często robi się to późno w nocy lub podczas oglądania telewizji, tylko po to, żeby zająć czymś ręce. Jeśli ciągnie cię do przekąsek, choć nie jesteś głodna, to wstań, pochodź, poćwicz – nawet przed telewizorem. Koniecznie zapoznaj się też z moją listą rzeczy, których nie powinno jeść się przed snem.