Poranne zajęcia dają możliwość zastanowienia się i przygotowania do całego nadchodzącego dnia. To bardzo ważny czasu, który ma wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz dzień. Pozwala zorganizować resztę dnia, ale również nastawić się optymistycznie na to, co nas czeka. Bardzo często w porannym pospiechu ten czas, który powinniśmy poświęcić na przygotowania jest zwyczajnie pomijany.
Fajnie jest tworzyć poranne nawyki i wzory, które pozwalają nam od chwili pobudki cieszyć się naturalną energią. Możliwe jest, by stworzyć codzienny powtarzalny system, który może pobudzić pozytywny stosunek, motywację i szczęście.

Taki proces nie musi trwać godzinami. Tworzenie codziennych, porannych rutyn można ograniczyć do 30 minut. Powtarzaj poniższe rady i podążaj według tych wskazówek, aby jak najlepiej rozpocząć nowy dzień.

 

Jak dobrze zacząć nowy dzień?

 

1. Wypij wodę

Pierwszą rzeczą, o którą musisz zadbać rano jest nawodnienie organizmu. To proste i naturalne, ale wielu ludzi o to przeocza. Wielu ludzi zjada stres dnia codziennego i pospiech, który czeka za drzwiami. Kawa wypita na pusty żołądek na pewno obudzi cię i pobudzi, ale nie przyniesie żadnych korzyści zdrowotnych. Nie ryzykuj swoim zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Zanim sięgniesz po poranną kawę czy herbatę, napij się niegazowanej wody. Więcej na temat korzyści płynących z porannego picia wody przeczytasz tutaj —> KLIK.

 

2. Posprzątaj bałagan

Zapewne rano nie masz na tyle czasu, aby naprawić złamaną nóżkę od stołu lub umyć podłogi w całym domu. Jest jednak sporo czasu, aby pościelić łóżko, wrzucić brudną bieliznę do pralki, wynieść śmieci lub przetrzeć stolik, który pobrudził się wczorajszego wieczoru. Koncepcją tego działania jest to, abyś przestał odkładać pewne rzeczy na później. Małe rzeczy (nawet tak nie pozorne jak brudne skarpetki zostawione kolo łóżka) kumulują się i powodują stresujące sytuacje, jeśli niedokończone pozostawisz je za sobą.

 

3. Gimnastyka

Nie ważne czy to tradycyjna joga czy zaledwie kilka skłonów i przysiadów. Dobrze jest z rana pobudzić swoje ciało, aby stymulować krążenie krwi. Nasze ciało jest silne, ale wymaga konserwacji i pielęgnacji. Rozciąganie i oddychanie w pierwszej chwili po przebudzeniu jest dobre dla twoich mięśni i układu krążenia, a kilka energicznych ćwiczeń o poranku skutecznie przyspieszy twoją przemianę materii.

 

4. Zrób listę zadań do wykonania

Każdy ma swoją listę celów życiowych i priorytetów. Tworzenie dziennej listy zadań pozwala utrzymać umysł w skupieniu i koncentracji. Można to zrobić popijając poranną kawę lub herbatę. Pomyśl o rzeczach, które musisz wykonać w ciągu dnia, zapisz je na kartce lub zanotuj w smartphone. To proste działanie poprawi twoja wydajność w ciągu dnia i oczyści umysł z natłoku niepotrzebnych spraw.

 

5. Wpuść do mieszkania słońce i świeże powietrze

Po wypiciu szklanki wody, a jeszcze przed uporządkowaniem spraw do załatwienia, przychodzi czas na odsłonięcie zasłon. Naturalne światło jest nie tylko dobre dla twojego portfela i środowiska naturalnego, ale także dla twojego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Siatkówka ma specyficzny fotoreceptor który wykrywa światło i wysyła go do specjalnej części mózgu (położonej w pobliżu podwzgórza). Gdy ta część jest pobudzana, wyzwala dławik główny (podwzgórze), który z kolei wyzwala przysadkę, tarczycę i nadnercza (gruczoły mózgu i ciała). Jest to hormonalna reakcję na światło dzienne, która ma dobroczynne wpływ na zdrowie i ciało.

 

6. Zjedź coś pożywnego

Filiżanka kawy czy herbaty o poranku to standard. Jednakże nawet zapracowani rodzice dbają o to, aby dostarczyć swoim pociechom pożywne śniadanie, nawet kosztem swojego zdrowia. Jeżeli nie puściłabyś swojego dziecka do szkoły bez śniadania, to dlaczego robisz to sobie? Koktajle, owoce i pożywne przekąski to najłatwiejsze sposoby na dostarczenie dużej ilości witamin. Twój mózg potrzebuje pożywienia, aby pracować na najwyższych obrotach. Jeśli chcesz się dobrze czuć przez cały dzień, nie możesz ominąć pierwszego i najważniejszego posiłku. Jakiś czas temu publikowałam tu na blogu cztery pomysły na pożywne śniadanie, dostosowane do trybu życia bizneswoman, uczennicy lub studentki, sportsmenki lub pracoholiczki.

 

7. Podziel się miłością

Pomysł o innych osobach w twoim życiu. Prawdziwe szczęście pochodzi ze zrozumienia i uznania osób, które nas otaczają. Może masz współpracowników lub członków rodziny, którzy mają dziś swój ważny dzień. A może twój znajomy przeżywa trudne chwile. Jeśli zadasz sobie trochę trudu i napiszesz takiej osobie SMS-a ze słowami otuchy i wsparcia, to na pewno poczujesz się wspaniale.

 

Poranek to czas refleksji, przygotowań oraz wdzięczności. Bądź wdzięczny za to że wstajesz. Bez względu na swoje przekonania oraz miejsce w jakim się znajdujesz, bądź zawsze pozytywnie nastawiony do życia. Traktuj siebie z życzliwością, a ciało i umysł pozostawiaj w równowadze z samym sobą.

 

 

Przeczytaj również:

Jak zredukować codzienny stres?

Jak wstawać wcześnie rano?

jak dobrze zacząć nowy dzień, jak dobrze rozpocząć dzień