Nie każdy rodzi się rannym ptaszkiem. Dla wielu osób poranne wstawanie to prawdziwa katorga. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wstawania wcześnie rano można się nauczyć. Co prawda nie da się nocnego marka zamienić na rannego ptaszka w ciągu tylko jednej nocy, ale jeżeli jesteś jedną z osób, które chciałyby wyrobić sobie nawyk porannego wstawania z łóżka, to mam dla ciebie kilka rad, które mam nadzieję, okażą się pomocne.

Badania wykazały, że osoby które wstają wcześnie rano, są bardziej produktywne i częściej odnoszą sukcesy zawodowe niż osoby, które lubią kłaść się spać późno w nocy. Ja niestety należę do osób, które lubią zarywać noce przed komputerem i nie przepadają za porannym wstawaniem, ale staram się z tym walczyć i wstawać dość wcześnie, bo wiem, że wtedy zrobię więcej w krótszym czasie. Poniżej podaję 7 sprawdzonych rad, które mi w tym pomagają i mam nadzieję, że okażą się pomocne również dla innych osób.

 

Jak wstawać wcześnie rano?

1. Jasny pokój

Jeżeli chcesz wstawać wcześnie rano, to koniecznie ciemne zasłony i rolety zamień na jasne, które rano będą przepuszczać więcej światła. Budząc się w ciemnym pokoju, nie będziesz miał ochoty wstać z łóżka i może ci się nawet wydawać, że przebudziłeś się w środku nocy. Jeżeli układ twojej sypialni ci na to pozwala, to postaw łóżko przy oknie. Wstawanie wcześnie rano nie jest łatwe i uwierz mi, że ciemne zasłony, przez które w pokoju jest ciemno nawet o poranku, nie ułatwią ci tego.

 

2. Kładź się wcześniej spać

Jeżeli postanowiłeś sobie, żeby zacząć wstawać wcześniej, to również wcześniej musisz kłaść się spać. Jeżeli budzisz się niewyspany i później przez cały dzień walczysz ze zmęczeniem, to znak, że po prostu potrzebujesz więcej snu. Liczba godzin snu, której potrzebuje dany człowiek jest kwestią bardzo indywidualną. Jedni wysypiają się już po 6 godzinach, a inni potrzebują aż 9 godzin snu, żeby dobrze wypocząć. Ja na przykład czuję się wyspana po 8 godzinach. Jeżeli jest ci trudno zasnąć wcześniej niż zwykle, to możesz poczytać książkę w łóżku. Niektórym czytanie pomaga usnąć szybciej.

 

3. Ćwicz

Ok, zdaję sobie sprawę z tego, że pewnie poranne ćwiczenia są ostatnią rzeczą, na którą masz ochotę zaraz po przebudzeniu, ale prawda jest taka, że już 15 minut prostych ćwiczeń może dodać ci energii na resztę dnia. Może to być bieganie, joga lub zwykłe przysiady, skłony i brzuszki. Dzięki porannym ćwiczeniom będziesz miał też lepszy humor i szybszą przemianę materii.

 

4. Zjedz śniadanie

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i nigdy nie powinieneś go pomijać. Nigdy nie zastępuj też pełnowartościowego, zdrowego śniadania kubkiem kawy i kostką czekolady. Śniadanie musi być zdrowe i powinno zawierać produkty pełnoziarniste, białko, owoce i warzywa. Takim pełnowartościowym śniadaniem może być na przykład gorąca owsianka z greckim jogurtem i twoimi ulubionymi owocami. Być może jesteś zdania, że rano bardziej przydałaby ci się kawa, ale kiedy zaczniesz regularnie jeść śniadania, na pewno zauważysz dużą różnicę w tym jak się czujesz i funkcjonujesz rano.

 

5. Myj włosy wieczorem

Ten punkt dotyczy szczególnie dziewczyn. Jeżeli myjesz włosy zawsze rano, to radziłabym ci zacząć robić to wieczorem. Czas, który w ten sposób zaoszczędzisz, możesz przeznaczyć na ćwiczenia lub przygotowanie i zjedzenia porządnego śniadania. Nawet jeżeli po każdym myciu prostujesz włosy, to przecież możesz umyć je wieczorem, a wyprostować i ułożyć rano.

Nigdy nie spij w makijażu, ale paznokcie staraj się malować wieczorem. Zaoszczędzi ci to nie tylko trochę czasu, ale też sporo stresu.

 

6. Nagradzaj sie

Jeżeli udało ci się wstać, zanim zadzwonił budzik lub jeżeli wstałaś od razu, kiedy zadzwonił i nie włączałaś drzemki (lub kilku drzemek ;-), to koniecznie daj sobie jakąś drobną nagrodę. Poczytaj przy śniadaniu, pooglądaj przez chwilę telewizję lub po śniadaniu zjedz kostkę czekolady. Jedna kostka rano nie powinna ci zaszkodzić – będziesz miała przecież cały dzień na jej spalenie, a dzięki temu będzie ci się lepiej wstawać rano.

 

7. Przyciemnij światło

Kiedy zapada zmierzch, przyciemnij światło, ścisz muzykę, wyłącz telewizję. Udowodniono, że osoby, które bezpośrednio przed snem oglądają telewizję, słuchają głośnej muzyki lub pracują na komputerze, mają większe problemy z zaśnięciem niż osoby, które “wyciszają się” przed snem.

 

Jak widać nie takie poranne wstawanie straszne, jak się wydaje. A zresztą przecież większość z nas i tak musi codziennie rano wstawać do pracy, szkoły lub żeby zająć się dziećmi. Poranne wstawanie jest najczęściej koniecznością, ale tak naprawdę tylko od nas zależy, czy będzie przyjemnością czy przykrym obowiązkiem. Jeżeli macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na to, jak wstawać wcześnie rano, to koniecznie dajcie znać w komentarzach!