Jako matki i ojcowie mamy tendencję do ciągłego używania NIE w stosunku do dzieci: nie wchodź na huśtawkę, nie otwieraj tej szuflady, nie zostawiaj niczego na talerzu, nie wchodź, nie schodź, nie wychodź. To ciągły i nieprzerwany strumień „nie” tu i „nie” tam.
Rzeczywistość jest taka, że zbyt wiele „nie” wyśle negatywną wiadomość do naszych dzieci, w taki sam sposób, w jaki rodzice, którzy mówią TAK na wszystko swoim dzieciom, mogą być odpowiedzialni za despotyczne zachowanie dzieci, a nawet frustrację, jeśli pewnego dnia powiedzą im tylko jedno NIE.
Korzyści dla dzieci i nie tylko
Idealnie byłoby, gdyby istniała równowaga między „tak” i „nie”, a jeszcze lepiej, gdybyśmy nauczyli się mówić dzieciom „nie” w pozytywny sposób, czyli bez mówienia „nie”. Mówienie dzieciom „nie” bez mówienia „NIE” jest czymś możliwym, a także o wiele bardziej korzystnym dla nich. Dlaczego? Oto korzyści.
1. Dzieci lepiej zrozumieją znaczenie ustalonych przez nas zasad.
2. Dzieci będą bardziej odpowiedzialne, wiedząc, że ich działania mają konsekwencje.
3. Dzieci będą działać bardziej autonomicznie.
4. Dzieci będą miały lepszą samoocenę.
5. W domu zapanuje bardziej harmonijna atmosfera.
6. Poprawią się umiejętności dzieci.
7. Dzieci odkryją swoje możliwości, unikając napadów złości, krzyków i gniewu.
5 pomysłów na pozytywne odmawianie dzieciom
Jeśli ciągle używamy NIE, mówiąc na przykład: nie mogę się z tobą bawić, nie możesz iść do parku, nie bierz tabletu lub nie bij brata, przekaz jest negatywny i nadużywamy NIE, a zatem ryzykujemy, że dziecko nas nie posłucha.
Możesz zachować NIE dla czegoś naprawdę ważnego, czegoś, co stanowi zagrożenie dla twojego dziecka, takiego jak przechodzenie przez ulicę bez trzymania się za ręce lub wychylanie się przez okno, a dla pozostałych rzeczy używaj pozytywnych formuł.
W ten sposób możemy zmienić przekaz, mówiąc im: co powiesz na zabawę po pościeleniu łóżek; dziś zamiast iść do parku, zorganizujemy fajną grę w domu; kiedy skończysz odrabiać lekcje, możesz wziąć tablet; jeśli uderzysz brata, nie będzie chciał się z tobą bawić. Nie chodzi o to, aby nie odmawiać dziecku różnych rzeczy, w rzeczywistości rodzice powinni to robić, aby stosować dyscyplinę, narzucać zasady, wzmacniać charakter dziecka, krótko mówiąc, aby je wychowywać.
Zaproponować coś innego do zrobienia
Jeśli nie możemy iść do parku, możemy gotować w domu, grać w gry planszowe lub malować.
Odłóż prośbę na później
Jeśli w danym momencie nie możemy wykonać tego, czego chce dziecko lub jesteśmy zajęci, możemy zostawić to na inny czas, ale musimy pamiętać, aby spełnić swoją obietnicę.
Wyjaśnij mu, co się stanie, jeśli zrobi to, czego chce
Jeśli uderzy brata, jeśli zepsuje zabawki, jeśli wychyli się przez okno, mogą być konsekwencje, musimy je wyjaśnić.
Wyjaśnij zasady.
Zanim nadejdzie czas, aby powiedzieć „nie” słodyczom, „nie” skakaniu w kałuże lub „nie” oglądaniu telewizji, musimy powiedzieć im, jakie zasady obowiązują w domu i dlaczego.
Używaj humoru.
Z dobrym humorem wszystko można przezwyciężyć i poprawić. Używanie humoru w trudnych sytuacjach jest sposobem na szybkie rozładowanie negatywnego napięcia.
No Comment