Ich stan wpływa na znacznym stopniu na nasz wygląd, zatem paznokciom staramy się poświęcać sporo uwagi. Sięgamy po dobre kremy i odżywki, staramy się systematycznie korzystać z odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Niestety nie zawsze takie starania przynoszą odpowiednie rezultaty. Dlaczego? Bo nasze paznokcie to nie tylko nasza ozdoba, ale i cenne źródło informacji na temat naszego stanu zdrowia. To, w jaki sposób odżywiamy się, ma ogromny wpływ na ich stan oraz na ich wygląd. Co jeść, by mieć mocne i zdrowe paznokcie? Jakie produkty powinna uwzględniać dieta, która może pomagać nam w trosce o paznokcie?

 

Co jeść, by mieć mocne i zdrowe paznokcie

Lista składników pokarmowych, które mają ogromny wpływ na stan naszego zdrowia oraz na nasz wygląd, jest bardzo długa. Jeśli nasza dieta ma być wsparciem przede wszystkim dla naszych paznokci, musimy zadbać o to, by pojawiała się w niej odpowiednia ilość białka wysokiej jakości. Mleko, ser oraz białko z kurzych jaj – oto produkty, po które warto sięgać ze względu na ten składnik.

Ważną rolę w diecie dla mocnych paznokci odgrywa również wapń, dzięki któremu możliwa staje się szybsza odbudowa naskórka. Wartościowymi źródłami tego składnika są żółtka jaj, ale wielkie znaczenie ma też wapń znajdujący się w oliwkach, sezamie oraz w migdałach.

Nie można zapominać tez o roli warzyw oraz owoców, które są źródłem wielu cennych witamin oraz wapnia. Po warzywa warto też sięgać ze względu na znajdujące się w nich żelazo – kolejny składnik, który pozwoli nam utrzymać paznokcie w dobrej formie. Szpinak, brukselki oraz rośliny strączkowe są jego rewelacyjnym źródłem, choć nasza dieta może sporo zyskać w chwili, gdy urozmaicimy ją za pomocą orzechów włoskich i ziaren słonecznika.

Warzywa oraz owoce dostarczają nam również sporych ilości krzemu, który rewelacyjnie wpływa na stan naszej skóry. Najlepszym źródłem krzemu jest skrzyp, zatem warto pamiętać o herbatkach z tej niezwykłej rośliny.

W chwili, gdy nasze paznokcie stają się łamliwe i kruche, pomocnym minerałem może się okazać magnez. Znajdziemy go w kakao oraz w czekoladzie, dobrym jego źródłem są też rośliny zielone oraz produkty zbożowe. Buraki oraz kapusta są z kolei cennym składnikiem diety ze względu na spora zawartość cynku, którego niedobory są przyczyną wielu poważnych problemów dermatologicznych.

By skóra oraz paznokcie mogły cieszyć się elastycznością, nasza dieta powinna uwzględniać i te produkty, które są dobrym źródłem witaminy C. Z tego względu dieta na piękne paznokcie musi uwzględniać obecność owoców, a przede wszystkim porzeczek oraz owoców cytrusowych.