Praca jest bardzo ważna w życiu człowieka. Spędzasz tyle godzin zanurzony w projektach zawodowych, że szczęście to uczucie, którego doświadczasz, gdy jesteś w miejscu, w którym naprawdę chcesz być. Istnieją prawdziwe hamulce, które stają się przeszkodami na drodze do szczęścia. Na przykład niepewne warunki zatrudnienia, wykonywanie pracy, której się nie lubi lub negatywny klimat w pracy. Zasługujesz jednak na to, by być szczęśliwym w pracy. Ważne jest, abyś zinternalizował tę myśl, aż naprawdę uwierzysz w nią jako w kwestię poczucia własnej wartości. 


6 kroków do szczęścia w pracy.


Podzielcie się zadaniami po równo.

Pierwsza z porad dotyczących szczęścia w pracy jest następująca: przeciążenie pracą, które występuje w okresie poprzedzającym termin, prowadzi do wysokiego poziomu stresu. Konieczne jest lepsze zaplanowanie, aby naprawić tę sytuację, która może się często powtarzać.

Stale się dokształcaj.

Nie ma znaczenia, czy masz już dobre CV, nawyk korzystania z kursów wykracza poza list motywacyjny. W środowisku szkoleniowym można pielęgnować motywację do wprowadzania w życie nowych pomysłów nabytych podczas kursu. Co więcej, przełamujesz zawodową rutynę poprzez środowisko, które przywołuje najlepsze wspomnienia z życia akademickiego.

Nie oczekuj uznania od szefa.

Możliwe, że staniesz się częścią firmy, w której otrzymasz ten feedback, który zwiększy twoje emocjonalne wynagrodzenie. Lepiej jednak pielęgnować własną motywację do działania, aby nie pokładać swojej radości w oczekiwaniu na uznanie ze strony innych. Może się zdarzyć, że zasługujesz na nie, ale nie otrzymujesz ich tak często, jak na to zasługujesz. Dlatego od tej pory staraj się czerpać satysfakcję ze świadomości, że wykonujesz dobrą pracę i że twoja rola jest cenna dla firmy.

Podziel się pomysłami na temat szczęścia w pracy.

Na spotkaniach roboczych lub poprzez firmową skrzynkę sugestii można również wnosić propozycje, które stają się dobrem wspólnym, służącym poprawie samopoczucia pracowników. Innymi słowy, nie przyjmuj biernej postawy w tej kwestii i ze swojej pozycji staraj się wpływać, aby budować organizację, która inwestuje w szczęście.

Doceniaj swój wysiłek.

Twoja wiedza i doświadczenie są cenne, bo dają efekty. Dlatego postrzegaj transcendentną wizję swojej pracy jako działanie wykraczające poza siebie.

Postanów, że dziś będziesz szczęśliwy.

Jeśli zdecydujesz się na narzekanie, z pewnością znajdziesz długą listę powodów, dla których warto popaść w taką postawę. Wręcz przeciwnie, jeśli zdecydujesz się być optymistą i kultywować wdzięczność, przeżyjesz dzień z nową perspektywą.

Przeczytaj również: 22 nawyki, które pomogą ci w pracy

 

Błędy, których należy unikać.

Jakie działania oddalają Cię od tego wytęsknionego celu, jakim jest szczęście w pracy?

Strach, który warunkuje życie zawodowe.

Na przykład strach przed nieznalezieniem innej pracy nie powinien być głównym powodem, który trzyma cię w pracy, w której czujesz się wiecznie wyczerpany nieszczęściem.

Błędne oczekiwania. 

Frustracja zawodowa może wynikać z powodów, które nie mają nic wspólnego z samą pracą. Na przykład, ktoś może cierpieć z powodu braku przyjaciół w biurze. Nie jest to jednak główny powód zatrudnienia na co dzień, choć oczywiście w biurze mogą rozwijać się przyjaźnie. Nie oznacza to jednak, że zawsze dzieje się to jako przyczyna i skutek.

Idealizowanie innej sytuacji. 

Ten błąd jest również często spotykany. Na przykład niektórzy ludzie uważają, że byliby szczęśliwsi, gdyby mogli wykonywać swoje obowiązki w formie telepracy. Jednak w takim przypadku mieliby nowe trudności, które są częścią tego nowego scenariusza pracy w domu. W rzeczywistości twoje szczęście rodzi się nie z porównania z innymi rzeczywistościami, ale z możliwości ewoluowania z tego scenariusza.

Nadawanie większej wagi okolicznościom zewnętrznym niż własnej postawie. 

Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów: przerzucanie odpowiedzialności za swoje niezadowolenie z pracy na czynniki zewnętrze.

Dobre nawyki, które warto pielęgnować.

1. Promuj punktualność jako postawę świadczącą o szacunku dla czasu innych ludzi, ale także dla własnego życia. Innymi słowy, punktualność zmniejsza stres związany z ciągłą gonitwą.

2. Pracuj w zespole przyjmując postawę współpracy ze współpracownikami w celu osiągnięcia wspólnych celów. Twoje szczęście wzrasta, gdy zdajesz sobie sprawę, że jesteś częścią zespołu i czujesz się z nim zintegrowany.

3. Zadbaj o swoje osobiste relacje w pracy. Kultywowanie asertywności, komunikacji, empatii, życzliwości i szacunku. Uczyń humanizm filozofią pracy. Jest to jeden z kluczy do posiadania pozytywnego nastawienia w pracy.

4. Jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś nie miał tej pracy? Rozważając tę możliwość, prawdopodobnie zdasz sobie sprawę, że istnieją czynniki, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwy. Na przykład doceń pensję, którą otrzymujesz co miesiąc, jako środek stabilności finansowej, który pozwala ci na realizację krótkoterminowych planów.

5. Poszerz swoją wizję stabilności finansowej. Dziś pojawiają się nowe, profesjonalne sposoby na uzyskanie dodatkowego dochodu. Można na przykład zbadać potencjał internetu. Być może uda ci się sprofesjonalizować swojego bloga i uzyskać jakiś miesięczny dochód poprzez system reklamowy.