Przez większość mojego życia nie potrafiłam być asertywna. Bardzo często robiłam to czego oczekiwali ode mnie inni, a do czego ja sama nie byłam przekonana, bo po prostu nie potrafiłam powiedzieć nie. Wiele lat zajęło mi nauczenie się prostej prawdy – musisz być asertywny, by dostawać właśnie to, na co zasługujesz. Wiele z nas wierzy, że ludzie asertywni są jednocześnie nieuprzejmi i samolubni, nie troszczą się o to, co inni o nich myślą bądź mówią. Nie jest to jednak prawda. Asertywne osoby częściej odnoszą sukces, są również bardziej szczęśliwe i cieszą się lepszym zdrowiem. Poniżej znajdziesz kilka wartościowych wskazówek, które pomogą ci bronić swoich racji w sposób asertywny.

 

Jak stać się bardziej asertywnym?

 

1. Podnieś swoją samoocenę.

By stać się asertywnym, najpierw musisz poczuć się pewnie. Myśl i działaj pozytywnie, aby zawsze pozostać optymistą i być w dobrym nastroju. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, to koniecznie przeczytaj tekst o tym, jak zacząć myśleć pozytywnie. Pamiętaj, że niska samoocena i brak asertywności  mogą prowadzić do zachowań autodestrukcyjnych i poczucia nieszczęśliwego, zmarnowanego życia.

 

2. Nie bój się mówić „nie”

Nie wahaj się odmawiać nachalnym ludziom. Strzeż się tych, którzy wykorzystują twoją dobrotliwą i łagodną naturę. Odważ się postawić na swoim i wyraź głośny sprzeciw, kiedy ktoś próbuje na tobie wymusić nienależne mu przysługi. Nawet jeśli osobą, której musisz odmówić, jest twój szef, śmiało! Upewnij się tylko, że odmawiasz we właściwy sposób – łagodny ale stanowczy.

 

3. Wyrażaj się jasno

Staraj się jasno przedstawiać swój punkt widzenia, tak by inni bez problemów go zrozumieli. Mów wolno i spokojnie, skupiając myśli na konkretnym temacie. Skuteczne umiejętności komunikacji znacząco zwiększą twoją zdolność do zachowań asertywnych. Zacznij trenować swoje umiejętności społeczne w domu, by w przyszłości zrobić z nich użytek na przykład w miejscu pracy.

 

4. Ćwicz wizualizację

Jak stać się bardziej asertywnym, jeśli jesteś introwertykiem, który po prostu pozwala rzeczom dziać się? Spróbuj ćwiczyć wizualizację. Wyobrażaj sobie siebie, jak działasz w sposób zdecydowany i autorytarny, broniąc swoich racji i praw. Wyobrażaj sobie różne sytuacje, aby być przygotowanym, kiedy będą miały miejsce w rzeczywistości.

 

5. Zabieraj głos, kiedy wymaga tego sytuacja

W niektórych sytuacjach, musisz asertywnie bronić swoich praw. Na przykład, kiedy ktoś w twoim otoczeniu pali, a ty dbasz o zdrowie i nie chcesz wdychać dymu papierosowego nie wahaj się poprosić, by natychmiast przestał. Trzymaj jednak fason i rób to bez zbędnego zamieszania i napięcia. Pamiętaj też, że istnieją sytuacje, w których po prostu nie wypada zwracać komuś uwagi.

 

6. Bądź asertywny, nie egoistyczny

Bycie asertywnym nie oznacza, że masz stać się egoistą. Stój w obronie przynależnych ci praw bez narzucania się innym. Mówi i działaj pewnie w celu wykonania zadania, ale nie sprawiaj, by inni odbierali cię jako nadmiernie i niepotrzebnie natarczywego.

 

7. Asertywność to nie agresywność.

Jeśli czujesz się wykorzystywany, naturalne jest, że doświadczasz lęku lub strachu, które to mogą sprawić, że zaczniesz zachowywać się agresywnie. Weź kilka głębokich oddechów, aby się uspokoić, a potem działaj asertywnie tak, by przeciwnicy zdali sobie sprawę, że nie jesteś łatwym celem. Ludzie zawsze słuchają tych, którzy mówią jasno i spokojnie.

 

8. Bądź spokojny i opanowany

Nie wysilaj się na asertywność. Zdaj sobie sprawę, że robisz tylko to, co należy, stając w obronie słusznej sprawy. Mów i działaj spokojnie i pewnie, z przekonaniem. Nigdy nie staniesz się bardziej asertywny, jeśli najpierw nie nauczysz się kontrolować emocji. Jeżeli uważasz, że z natury jesteś osobą niezbyt stabilną emocjonalnie, to być może w zmianie nastawienia pomoże ci tekst o tym, jak zyskać stabilność emocjonalną.

 

9. Trzymaj się swoich zasad

Nie bądź zbyt miły kosztem poświęcania własnych wartości. Postaw na swoim i bądź niewzruszony w dążeniu do ideałów. Postaw sprawę jasno, nie daj się wykorzystywać, oszukiwać i być zmuszanym do działania wbrew własnej woli. Trzymanie się swoich zasad jest niezwykle ważne, niezależnie bowiem od okoliczności powinieneś szanować samego siebie, a zatem i przyjęte przez siebie wartości.

 

10. Uświadom sobie korzyści z bycia asertywnym

Zrozum korzyści, jakie płyną z działania w asertywny sposób i przekonaj się do tego. Możesz poprawić swoje zdolności komunikacyjne, unikniesz hipokryzji, a dzięki twoim uczciwym i szczerym działaniom, zyskają wszyscy wokół i oczywiście także ty sam. Umocnij się zatem w swoim postanowieniu i zacznij asertywnie działać już dziś, aby cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z takiego postępowania.

 

Nigdy nie jest za późno, by stać się bardziej asertywnym i zmienić swoje stare nawyki i zachowania. Powinniśmy być mili i uprzejmi, ale równocześnie silni i pewni siebie. Masz jakieś inne rady, jak stać się bardziej asertywnym? Może się nimi podzielisz w komentarzu?