Na co zwrócić uwagę, gdy planujemy rozpocząć sprzedaż ubrań przez internet? Jakie cechy powinno mieć oprogramowanie sklepu? Mówimy, na co zwrocić uwagę w pierwszej kolejności.

Sklep internetowy jako alternatywa dla stacjonarnego

Dlaczego część sklepów odzieżowych ma problem z utrzymaniem się na rynku? Po pierwsze produkty, które oferują nie są żadną alternatywą dla popularnych sieciówek. Być może pora zwrócić uwagę na mniejszych producentów, którzy mają do zaproponowania coś więcej niż tylko ubrania schematyczne, a czasem nawet źle uszyte (dopasowane żakiety, w których materiał odstaje na plecach). Jednak e-sklepy też nie są idealne. Sukienki o długości mini są w niektórych sklepach internetowych podpisywane jako midi. Ze zdjęcia wynika zupełnie coś innego… W takiej sytuacji klient może się tylko domyślać, jak naprawdę wygląda oferowany mu produkt. To na pewno wymaga szybkiej zmiany.

 

Wyretuszowane modelki i brak parametrów produktów

No właśnie, ileż to razy dajemy się namówić na zakup produktów, które świetnie wyglądają na zdjęciu? Muszę przyznać, że często sama daję się na nie nabrać. Na zdjęciu wszystko jest istotne, by jak najlepiej zaprezentować ubranie – zaczynając od pozy modelki, skończywszy na świetle i dodaniu efektów w programie graficznym. Trudno zaprzeczyć, że to świetny sposób, by sam sklep prezentował się bardzo profesjonalnie. Ale co z klientem i jego satysfakcją z zakupu? Niestety już nie raz kupiłam ubranie przez internet, mimo że nie znalazłam na stronie szczegółowych danych dotyczących rozmiaru, czy składu materiałowego. W rezultacie takie “emocjonalne” zakupy kończyły się wielkim rozczarowaniem i koniecznością pochłaniającego czas zwrotu. Poczułam się nawet trochę oszukana, bo materiał był zupełnie inny, niż wydawało się na podstawie obrazka. Nie można było nawet zrobić zbliżenia, żeby przyjrzeć się bliżej jego strukturze.

 

Funkcjonalności w e-sklepie do sprzedaży ubrań

Po uwagach na temat prezentacji oferty przyszedł czas na konkret związany z informatyczną stroną internetowego przedsięwzięcia. Aby skuteczniej sprzedawać w wirtualnej przestrzeni, udostępnijmy użytkownikom:

  • wiele możliwości wyszukiwania produktów – zaawansowana wyszukiwarka, dynamiczne filtrowanie (możliwość wyszukiwania produktów na podstawie wyboru kilku parametrów jednocześnie), drzewo kategorii ułatwiające wyszukiwanie produktów na podstawie nazw oraz ich cech, które potencjani klienci mogą wpisywać w wyszukiwarkę;

  • rozbudowaną kartę produktu (w tym tabele ze szczegółowymi parametrami);

  • moduł wystawiania opinii;

  • możliwość umieszczania dowolnej liczby zdjęć z opcją powiększenia widoku.

 

Zoptymalizowany kod sklepu

Obok powyższych opcji trzeba zwrócić uwagę na jakość oprogramowania sklepu internetowego. Jego struktura i optymalizacja grafiki są podstawowe, jeśli chcemy myśleć o zajęciu dobrego miejsca w wynikach wyszukiwania. Czynności zewnętrzne mające wypozycjonować nasz sklep będą również ważne, ale bez odpowiedniego przygotowania od strony programistycznej, nie zdziałamy wiele. O tym, że oprogramowanie jest dobrze przygotowane świadczy wskaźnik Pagespeed, dzięki któremu można sprawdzić, czy strona wczytuje się szybko i bez przeszkód. Po odpowiedniej optymalizacji nasz sklep może działać nawet trzy razy szybciej.

Urszula Witkowska