W dzisiejszych czasach przedwcześnie występująca menopauza już nikogo nie dziwi. Jeśli miałaś dobry kontakt ze swoją prababcią, babcią i mamą, prawdopodobnie wiesz, że menopauza zaczyna się pod koniec czwartej dekady życia, w okolicach 50 roku życia. Jednak obecnie niektóre kobiety zaczynają doświadczać menopauzy już po 30 roku życia. Wiąże się to między innymi z bezsennością, napadami gorąca, przybieraniem na wadze, obniżeniem libido, bezpłodnością, a nawet depresją. Problemem jest to, że menopauzy nie można uniknąć i nie można jej kontrolować. Jedyne, co można zrobić, to utrzymywać zdrowy styl życia i dzięki temu przejść przez nią bez doświadczenia większych nieprzyjemności.

Jeśli jesteś w okolicach trzydziestki, powinnaś zwrócić większą uwagę na swoje zdrowie. Wczesna menopauza może wystąpić nagle, jeśli prowadzisz zły tryb życia. Oznacza to koniec twoich zdolności rozrodczych. Podczas gdy niektóre kobiety mogą mieć dzieci po 45 roku życia, inne nie mogą począć dziecka naturalnie mając zaledwie 30 lat. To jedna z oznak przedwczesnej menopauzy. Oto jak możesz zapobiec jej naturalnie.

 

Przedwczesna menopauza

Jak jej zapobiec?

 

1. Jedz pokarmy bogate w fitoestrogeny

Przed menopauzą, spada poziom estrogenu, dlatego kluczowe jest włączenie do swojej diety pokarmów bogatych w fitoestrogeny. Badania opublikowane w czasopiśmie „Menopauza” objęły grupę kobiet, z których połowa spożywała posiłki bogate w fitoestrogeny, takie jak soja i siemię lniane, podczas gdy druga połowa pozostała przy swoim jadłospisie. Kobiety, które jadły pokarmy z wysoką zawartością fitoestrogenów odczuły znaczące zmniejszenie objawów menopauzy, takich jak suchość pochwy czy uderzenia gorąca. Pełne zboża, soja, nasiona, siemię lniane, orzechy laskowe i większość ziół to doskonałe źródła fitoestrogenów. Włączenie ich do swojej codziennej diety jest jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie przedwczesnemu wystąpieniu menopauzy.

 

2. Nie omijaj treningów

Możesz odpuszczać sobie treningi będąc tuż po 20, a nawet przed ukończeniem 30 roku życia bez większych szkód dla zdrowia i sylwetki, ale jeżeli jesteś po trzydziestce, to czas skończyć z wymówkami. Menopauza często jest skutkiem nieregularnej owulacji. Do nieregularnej owulacji może prowadzić otyłość, podobnie zresztą jak do wielu innych schorzeń. Utrzymywanie dobrej formy fizycznej niezależnie od wieku, to klucz do zdrowszej ciebie. Niezależnie czy masz lat 35, 45 czy 55, codziennie staraj się wykonać przynajmniej kilka prostych ćwiczeń, by poprawić krążenie krwi i zapobiec przedwczesnej menopauzie. Tylko nie przesadź. Nadmiar ćwiczeń nie służy kobiecemu zdrowiu.

 

3. Jedz dużo antyoksydantów

Antyoksydanty zapobiegają przedwczesnemu starzeniu, a skoro menopauza to oznaka ogólnego starzenia organizmu, regularne spożywanie pokarmów z wysoką zawartością antyoksydantów może ją opóźnić. Czarne śliwki, jagody goji, truskawki, jeżyny, maliny, żurawina, brokuły, oliwa z oliwek, czerwone papryczki, orzechy pekan, czerwone winogrona, marchewka, warzywa strączkowe, ciemna czekolada i karczochy to jedne z najlepszych źródeł antyoksydantów walczących z wolnymi rodnikami w ciele, które dodatkowo chronią przed chorobami i spowalniają procesy starzenia.

 

4. Używaj naturalnych produktów pielęgnacyjnych

Niektóre kremy nawilżające przeciwko starzeniu, które obiecują jędrną skórę bez zmarszczek, mogą przyczynić się do… przedwczesnej menopauzy. Ostre składniki chemiczne, które znajdują się w większości kremów przeciwzmarszczkowych i maskach do twarzy niszczą równowagę hormonalną i zdrowie skóry. Kupując produkty do pielęgnacji skóry twarzy, wybieraj kosmetyki naturalne i unikaj tych zawierających kompozycje zapachowe i parabeny. Pij dużo wody, jedz więcej warzyw i owoców, obniż poziom stresu i kładź się spać przed północą by zapobiec zmarszczkom i przedwczesnej menopauzie.

 

5. Rzuć palenie i picie

Te dwa złe nawyki powodują przedwczesne starzenie, zmarszczki, raka, problemy z sercem, przedwczesną menopauzę i wiele innych problemów zdrowotnych. Dla własnego zdrowia pozbądź się jakichkolwiek uzależnień. Jeśli niej jesteś w stanie sama rzucić złego nawyku, skontaktuj się z lekarzem, który udzieli ci szczegółowych instrukcji.

 

6. Dbaj o swój mózg

Kiedy się starzejesz, zdolności twojego mózgu ulegają znacznemu pogorszeniu. Utrzymywanie umysłu w formie każdego dnia może zapobiec wystąpieniu problemów z pamięcią, choroby Alzheimera i jak pokazują ostatnie badania, także przedwczesnej menopauzie. Czytaj książki, rozwiązuj zagadki, krzyżówki, Sudoku, graj w zmuszające do myślenia gry. Jest mnóstwo świetnych aplikacji, stworzonych specjalnie w tym celu, więc w wolnej chwili możesz trenować swój umysł. Możesz także postawić sobie wyzwanie i nauczyć się nowego języka. Trudno to zrobić, kiedy nie ma się już dwudziestu lat, jeśli jednak ci się uda, będziesz z siebie na pewno bardzo dumna.

 

Przedwczesna menopauza jest poważnym problemem wielu kobiet. Wysoko przetworzone jedzenie, zanieczyszczenia, palenie, alkohol, stres, tanie i niebezpieczne kosmetyki, bezsenność i technologia mają wpływ na nasze zdrowie. Możemy tego teraz nie zauważać, ale za 10-20 lat przyjdzie nam zmierzyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. My – kobiety, powinnyśmy codziennie dbać o własne zdrowie i nigdy nie pomijać badań kontrolnych. Zapobieganie przedwczesnej menopauzie oznacza wzmocnienie własnej płodności. Niezależnie od tego, jak bardzo kobieta będzie chciała począć dziecko – po menopauzie jest już na to za późno. Pozostań zdrowa, a będziesz miała szansę zostać matką nawet po 40.