Inspiracja jest niczym tlen dla milionów ludzi na całym świecie, którzy zarabiają na życie tworząc. Pisarze, blogerzy, kucharze, artyści – oni wszyscy aby coś stworzyć potrzebują inspiracji. Niegdyś wierzyłem, że kreatywność jest wrodzoną cechą, ale teraz zmieniłam swój punkt widzenia i wiem, że każda istota ludzka jest w stanie rozwinąć w sobie kreatywność. Najważniejsze, aby ciągle poszukiwać źródeł inspiracji, ponieważ to od niej zależy nasza kreatywność i produktywność.

Często się zdarza, że utalentowani ludzie, których dotknął twórczy zastój, stają się zniechęceni i zaczynają wierzyć, że ich potencjał twórczy się wyczerpał. Wszyscy pisarze, projektanci, muzycy i malarze, a także blogerzy powinni wiedzieć, że okazjonalne wzloty i upadki kariery są zupełnie normalne. Bardzo często trafiam na blogi, które były prowadzone regularnie przez 5-6 lat, w archiwum w ostatnich miesiącach wpisów jest coraz mniej, aż nagle autor przestaje blogować i porzuca swój blog. Kilka miesięcy temu napisałam wpis pod tytułem Pomysły na posty na bloga, w którym podaję jak na tacy aż 102 pomysły na posty. Wiem jednak, że nie każdy lubi postępować według gotowych schematów.  Jeżeli więc szukasz inspiracji innego rodzaju lub najzwyczajniej w świecie nie jesteś blogerem, a chciałbyś się dowiedzieć skąd możesz czerpać inspirację, to zapraszam do przeczytania poniższych puntów.

Bardzo bogaci ludzie potrafią w poszukiwaniu inspiracji wybrać się w kilkumiesięczną podróż dookoła świata. Bez wątpienia, podróżowanie przynosi wiele korzyści i poszerza horyzonty, ale bądźmy realistami – nie każdy może pozwolić sobie na tak kosztowny środek znajdywania inspiracji. Źródła inspiracji, jeżeli tylko chcesz, możesz odnaleźć wszędzie. Postaram się udowodnić, że możesz wzmocnić wyobraźnię i nastrój po prostu poznając swoje otoczenie.

 

Najlepsze źródła inspiracji:

1. Problemy

Psychologowie twierdzą że trudności, konflikty i dylematy mogą służyć jako inspiracja dla silnych umysłowo i stabilnych emocjonalnie osobowości. Kiedy zaczynamy dyskusję i skupiamy się na trudnościach, doświadczamy pewnego stresu. Pomijając efekty uboczne, stres i emocjonalne napięcie pobudzają ludzką wyobraźnię i wyostrzają percepcję. Te psychologiczne procesy często przynoszą skutek w postaci nowych, niecodziennych pomysłów i pobudzają umysł do pracy.

 

2. Media

Jakby nie patrzeć, dzisiejsze media stały się głównym i stałym środkiem inspiracji dla niemal wszystkich ludzi. Telewizja i Internet pełne są cytatów, książek elektronicznych i w formacie audio, muzyki i filmów dostępnych dla każdego. To wszystko może służyć jako impuls wtedy, kiedy czujesz, że skończyły ci się pomysły i musisz pokonać twórczy zastój.

Nie ma potrzeby, abyś torturował siebie siedząc przed ekranem komputera, wyciskając ostatnią kroplę kreatywności ze swojej głowy. Jeśli nie masz w danej chwili inspiracji do pisania lub malowania, powinieneś w imię przyszłego sukcesu zrobić sobie przerwę. Spędź dzień słuchając muzyki albo oglądając bardzo ekspresyjne filmy które mogą zrobić na tobie mocne i nieprzemijające wrażenie, a może nawet zmienić sposób w jaki patrzysz na świat. Jeśli uważasz, że to nie działa, albo że obejrzałeś już wszystkie poszerzające umysł filmy, kilka godzin przeglądania Sieci powinno rozwiązać problem.

Rzuć okiem na kilka blogów, artykułów i stron aby odnaleźć tematy, które cię pasjonują. Nie znaczy to, że musisz czytać jakieś informacje, kopiować, czy plagiatować coś interesującego. Jako profesjonalista powinieneś przeczytać wszystko ze zrozumieniem, wydobyć prawdziwe przesłanie i pozwolić, by nowe pomysły zaczęły dojrzewać w twoim umyśle.

 

3. Rywalizacja

Rywalizacja jako część życia generuje w naszych umysłach inspirację, ponieważ każdy człowiek żywi pragnienie, by wygrać ten wyścig i osiągnąć sukces. Podczas rywalizacji produktywność twojego mózgu wzrasta. Oznacza to, że twoja wyobraźnia zaczyna produkować ogromną liczbę pomysłów, które mogą przybliżyć cię do zwycięstwa.

Ponadto powinieneś nauczyć się radzić sobie z nieśmiałością i lękami, inaczej pewnego dnia sprawią one, że nie dostrzeżesz wspaniałego pomysłu.

 

4. Inni ludzie

Wielu geniuszy i utalentowanych ludzi jest z natury introwertykami. Wędrują przez swój wewnętrzny świat poszukując głębi podświadomego umysłu i czerpiąc z niej inspirację. Zgadzam się, że ta osobliwość czyni ich wyjątkowymi, nie jest jednak do końca pożyteczna, ponieważ znacząco zawęża ich szanse i możliwości działania.

Osobiście mogę z całą pewnością stwierdzić, że ludzie dookoła nas także mogą inspirować i motywować. Kiedy mierzysz się z brakiem inspiracji, wyjdź z domu i porozmawiaj z ludźmi. Źródłem inspiracji może być zarówno rozmowa o rzeczach zabawnych jak i o palących problemach. Słowa innych ludzi, ich punkty widzenia i zachowania mogą zainspirować cię do pisania artykułów o ich życiu, doświadczeniach, problemach, celach i osiągnięciach.

Każdy człowiek, będąc częścią nowoczesnego społeczeństwa, jest indywiduum mającym swoją własną wizję świata, wartości, tradycje i styl życia. Czyjaś charyzma może kiedyś wpłynąć pozytywnie na twoją inspirację i pomóc ci stworzyć arcydzieło. Jeśli czujesz, że aktywna komunikacja z ludźmi to twoja specjalność i że możesz czerpać z niej inspirację, staraj się nawiązywać kontakty z pozytywnie nastawionymi ludźmi.

 

5. Uczucia

Wielu kreatywnych ludzi ma w zwyczaju sączyć wino lub whisky zanim zaczną tworzyć lub w trakcie prób stworzenia czegoś niesamowitego. Wierzą całym sercem, że alkohol otworzy drzwi do ich bogatego wewnętrznego świata. Wiem, że wielu znakomitych artystów nie odmawiało sobie używek, więc być może jest w tym trochę prawdy, ale faktem jest, że regularna i nadmierna konsumpcja alkoholu (o innych używkach nie wspominając) może pogorszyć jakość życia i spowodować uzależnienie.

Myślę, że lepiej czerpać inspirację z uczuć. Emocje są niewyczerpanym źródłem inspiracji. Każdy ma wrodzoną możliwość doznawania pełnego spektrum emocji, poczynając od miłości, przyjemności i wdzięczności, kończąc na gniewie, nienawiści i rozgoryczeniu. Mam nadzieję, że już zdążyłeś zauważyć, że zarówno klasyczna jak i współczesna literatura zawsze była i jest odbiciem ludzkich wartości, uczuć i doświadczeń. Nawet światowej sławy poeci w swoich pracach przedstawiają miłość. Znaczy to, że miłość bez względu na wszystko stanowi dla ludzi inspirację do życia i tworzenia.

 

6. Natura

Już wspominałam, mnóstwo niezwykle utalentowanych ludzi jest introwertykami. Skąd zatem introwertycy czerpią inspirację? Zazwyczaj starają się odczuć więź z naturą – zielone rośliny, liście, zwierzęta i kwiaty są ich inspiracją. Zamiast wychodzić do klubów czy wałęsać się po mieście, wychodzą ze swoich biur i miast by zaczerpnąć świeżego powietrza i poczuć krążącą w żyłach dawkę inspiracji.

Moja koleżanka, która jest niezwykle utalentowaną artystką jest tez ogromną miłośniczką natury. Mówi, że spokój natury, śpiew ptaków i dźwięki przyrody pozwalają jej osiągnąć wewnętrzny spokój i patrzeć na rzeczywistość przez różowe okulary. Regularne i długie spacery w lesie sprawiają, że czuje motywację  jest bardziej kreatywna.

 

7. Pochwała

Ludzka psychika jest niebywale trudnym i często nieprzewidywalnym mechanizmem. Kiedy ludzie krytykują twoją pracę, możesz albo dokonać przełomu w swoich dotychczasowych działaniach, albo stracić serce i inspirację do robienia czegokolwiek. Wszystko zależy od ciebie, ale jeśli straciłeś wiarę we własne umiejętności z takiego czy innego powodu, szczera pochwała może rozwiązać problem i znów napełnić inspiracją twój umysł.

Jeśli jesteś pisarzem, powinieneś czytać pozytywne komentarze pisane przez ludzi, dla których twoja praca jest użyteczna, unikalna i dla których czytanie twoich artykułów jest przyjemnością. Poczujesz wiatr w żaglach i zaczniesz znowu pisać dla ludzi, którzy traktują twoją kreatywność z szacunkiem i zawsze czekają na kolejne porcje wiedzy lub porad.

 

Inspiracja jest jak motyl. Im bardziej ją gonisz, tym bardziej ulotna się staje. Ludzie nie powinni traktować braku inspiracji jako obsesyjnego problemu, bo nigdy nie znajdą rozwiązania. Jeżeli wy znacie jakieś inne niezwykłe źródła inspiracji, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!