Czy szukałaś wskazówek jak zacząć ćwiczyć po długiej przerwie leniuchowania? Powrót do regularnych ćwiczeń po dłuższej przerwie może być trudnym zadaniem, jednak przy odrobinie wysiłku i dobrych chęci wszystko jest możliwe! Badania wykazują, że mięśnie mają pamięć, co oznacza, że twoje ciało pamięta, w jakiej kondycji już było i powrót do formy może okazać się dla ciebie łatwiejszy niż myślisz. Poniżej znajduje się kilka wskazówek jak zacząć trening po długiej przerwie.

 

7 sposobów jak zacząć ćwiczyć

 

1. Wyznacz sobie cele

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie powinnaś zrobić zaczynając treningi po przerwie jest wyznaczenie sobie konkretnych celów. Mogą być one różne na przykład zrzucenie kilku kilo, ujędrnienie ciała a nawet wzięcie udziału w zawodach. Zapisując sobie cel, do którego będziesz dążyć oraz umieszczając go w widocznym miejscu, zapewnisz sobie ciągłą motywację.

2. Ustal program ćwiczeń

Następnym krokiem jest ustalenie programu treningów. Mając taką rozpiskę łatwiej jest nie stracić motywacji i dążyć do celu. Twój plan powinien być zbalansowany i zawierać zarówno trening siłowy, jak i elementy fitness. Nie zapomnij zacząć każdego treningu od rozgrzewki.

3. Podziel się swoim celem z przyjacielem

Wspólne dążenie do celu przy pomocy rodziny czy przyjaciół pomoże ci szybciej osiągnąć swój cel. Co więcej ćwicząc w towarzystwie osób, które lubisz czas spędzony na ćwiczeniach upłynie ci znacznie szybciej. Takie wspólne treningi na pewno pomogą ci osiągnąć lepsze wyniki w dbaniu o kondycję i zdrowie.

4. Trenuj codziennie

Nie ważne jak bardzo jesteś zajęta, postaraj się trenować każdego dnia bez wyjątku. Łatwo jest znaleźć sobie wymówkę, bo każdy ma dużo spraw na głowie, więc ma mało czasu, ale nie masz wyjścia i musisz codziennie znaleźć chociażby te 10-15 minut na kilka ćwiczeń. Różnicuj intensywność treningów każdego dnia. Jeśli ćwiczenie wejdzie ci w nawyk, rezultaty staną się widoczne bardzo szybko.

5. Nagradzaj się drobnymi podarunkami.

Jak tylko uda ci się osiągnąć choćby najmniejsze założenie ze swojego fitness planu, spraw sobie z tej okazji prezent. Może to być wizyta u kosmetyczki, masaż, manicure, pedicure lub zakup nieziemskiej sukienki, o której marzyłaś od dawna. W ten sposób nie stracisz swojej motywacji w dążeniu do celu. Uwaga! Lepiej, żeby tymi nagrodami nie były słodycze lub wyjście na kebab.

6. Trzymaj się zdrowej diety

Kiedy zaczynasz na nowo trenować, powinnaś ułatwić sobie ten start poprzez zdrową dietę. Powinnaś zwiększyć spożycie warzyw i owoców oraz kontrolować ilość posiłków i ich porcje. Zdrowa, zbilansowana dieta pomoże ci szybciej wrócić do formy i zrealizować plan. Nie zapominaj również o tym, żeby pić dużo niegazowanej wody mineralnej.

7. Nie jedz po godzinie 19.00

Jeśli twoim głównym celem jest schudnięcie, nie powinnaś jeść po godzinie 19.00. Jeśli kładziesz się spać kilka godzin później, twój organizm nie będzie przytłoczony dodatkowymi kaloriami, których już nie zdąży spalić. Poza tym będziesz spać o wiele lepiej, dlatego że późne jedzenie zatrzymuje twój organizm w stanie ciągłego czuwania, dopóki nie strawi tego, co zjadłaś na kolacje. Jeśli jednak wieczorem poczujesz ogromny głód, powinnaś mieć pod ręką kilka przekąsek, które są tak lekkostrawne, że nie będą miały większego wpływu na twój metabolizm oraz sen. Przekąski dozwolone przed snem to na przykład jogurt grecki z domieszką mrożonych jeżyn, zielony koktajl, kilka plasterków owoców.
Pamiętajmy, że najważniejsza jest konsekwencja i codzienne ćwiczenia :-) Pozdrawiam!