Na ścierce, na elektrycznej płycie grzewczej lub w piekarniku – jeśli przypadkowo dopuścimy do stopienia się plastiku, oto 6 wskazówek, jak usunąć jego ślady.
Ryzyko związane ze stopionym tworzywem sztucznym.
Niektóre tworzywa sztuczne mogą być toksyczne, a nawet rakotwórcze. Dlatego ważne jest, aby uważać, aby nie pozostawić plastikowego naczynia, nakrętki lub pojemnika na gorących płytach lub, co gorsza, w piekarniku. Jeśli jednak tak się stanie, nie panikuj. Szybko usuń stopiony przedmiot, uważając, aby się nie poparzyć i natychmiast przewietrz pomieszczenie, otwierając szeroko okna, aby pozbyć się dymu i nieprzyjemnego zapachu.
Jak usunąć ślady stopionego tworzywa sztucznego?
1. Na kuchence
Jeden telefon od twojego najlepszego przyjaciela lub rodziców i zapomniałeś wyjąć plastikową łopatkę z patelni. Łopatka się stopiła i istnieje ryzyko zjedzenia plastikowych resztek. Twoja łopatka na pewno nie nadaje się już do niczego, ale patelnia jest do uratowania! Po zeskrobaniu większej części stopionego tworzywa sztucznego należy usunąć resztę za pomocą rozpuszczalnika lub acetonu. Wyjdź z kuchni, Wskazówka: Aby uniknąć takich sytuacji wybieraj łopatki drewniane lub ze stali nierdzewnej.
2. Na płycie indukcyjnej
Jeżeli na płycie indukcyjnej stopił się plastik, należy od razu ją wyłączyć i dokładnie przewietrzyć pomieszczenie. Następnie (w razie potrzeby w rękawiczkach) delikatnie zeskrobać jeszcze ciepłą płytę skrobakiem lub łopatką. Wysusz powierzchnię szmatką lub ściereczką z mikrofibry.
Przeczytaj rownież: 11 trików, które przydadzą się podczas gotowania
3. W piekarniku
Najlepszym sposobem na usunięcie śladów stopionego plastiku w piekarniku jest po prostu użycie środka do czyszczenia piekarnika. W tym celu, po założeniu rękawic, należy spryskać dane miejsce środkiem czyszczącym i pozostawić je na kilka chwil (przeczytaj instrukcję na produkcie). Następnie delikatnie zeskrobać pozostałości tworzywa sztucznego i wyczyścić powierzchnię wilgotną szmatką lub gąbką.
4. Na podłodze
Jeśli plastik stopi się na szkle, płytkach lub linoleum, to na szczęście istnieją rozwiązania pozwalające na jego usunięcie, Możesz skorzystać z wydajnego i ekologicznego rozwiązania, jakim jest użycie octu. Jeśli jednak masz najmniejsze wątpliwości, radzimy przed podjęciem działań skonsultować się ze specjalistą lub producentem podłogi. Należy również uważać, aby nie używać białego octu na marmurze lub innych kamieniach!
5. Na tkaninie
Istnieją mniej lub bardziej odpowiednie rozwiązania w zależności od rodzaju tkaniny. Plamy na tkaninach możesz spróbować usunąć gorącą wodą, żelazkiem lub alkoholem, ale aby nie ryzykować uszkodzenia obrusu, zasłon lub koszulki, musisz najpierw dowiedzieć się, z jakiego materiału są wykonane.
6. Na żelazku
Jeśli podczas prasowania nieumyślnie stopiłeś plastik, nie panikuj! Odłącz żelazko, poczekaj aż ostygnie, a następnie zeskrob plastik. Następnie włącz ponownie żelazko i wytrzyj jego powierzchnię na starej, grubej szmatce. Jeśli na żelazku nadal pozostają ślady stopionego plastiku, odłącz je i wytrzyj je na ciepło na bardzo grubej szmatce (której już nie używasz) nasączonej odrobiną acetonu.
Przeczytaj również: Jak oczyścić dom po przeziębieniu lub grypie? 4 kroki
A co z usuwaniem zapachów?
Jak wspomniano na początku, kiedy plastik się topi, wydziela dym i opary, które mogą być toksyczne. Aby uniknąć wdychania tych przykrych zapachów, szybko otwórz okna. Zostaw je otwarte na czas czyszczenia i jeszcze kilka godzin po nim, jeśli nadal czujesz ten zapach. Po zakończeniu czyszczenia nie należy pozostawać w pomieszczeniu, aby uniknąć wdychania szkodliwych pozostałości.
No Comment