Rozwijanie kreatywności jest ważne, ponieważ jest ona kluczem do sukcesów w dorosłym życiu. Istotą kreatywności jest nieszablonowe myślenie, które według Psychology Today „otwiera umysły (dzieci) w każdym kierunku”. Takie myślenie pozwala na rozwiązywanie prawdziwych problemów, ponieważ osoba kreatywna widzi możliwości, które nie są oczywiste. Oto kilka sposobów na to, jak rozwijać dziecięcą kreatywność już teraz tak, by nasze pociechy zostały w dorosłości ludźmi, którzy będą odnosić sukcesy.

 

Jak rozwijać kreatywność dziecka?

 

1. Zadbaj o zabawki, które pozwalają na kreatywne myślenie

Wiele dzisiejszych zabawek opiera się na znanych postaciach i fabułach. Inne to krzykliwe gry elektroniczne, które zapewniają sporo rozrywki, ale nie wymagają od dzieci wykorzystywania oryginalnych pomysłów. Na przykład zwykły miecz może zostać użyty dowolnie, ale świecąca szabla w połączeniu z kostiumem Dartha Vadera ogranicza kreatywność dziecka.

 

2. Stwórz kreatywną przestrzeń

Kreatywna przestrzeń to miejsce, w którym może panować bałagan. Czy w garażu lub piwnicy znajdzie się miejsce, w którym można by wykonywać ciekawe projekty artystyczne? Czy masz rzadko używany narożnik pokoju, w którym można przechowywać zabawki do budowania? Warto zaaranżować też specjalną tacę z krawędziami, która będzie służyła do tworzenia projektów artystycznych. Wystające boki sprawią, że sprzątanie po projekcie nie będzie aż tak uciążliwe, bo na przykład nie rozsypiemy brokatu po całym pokoju.

 

3. Zorganizuj kreatywny czas

Wypracowanie nieszablonowego myślenia i poszerzanie horyzontów wymaga czasu. Nie od razu widzi się to, co nieoczywiste. Dlatego nie planuj każdego momentu dnia swojego dziecka. Jeśli planujesz dla niego zabawy, to nie zapełniaj każdej chwili zorganizowanymi zajęciami. Zapewnij swojemu dziecku kreatywne zabawki i sporo wolnego czasu.

 

4. Nie bój się nudy

Rodzice nienawidzą słyszeć słów „nudzi mi się” i zawsze biegną ratować sytuację zaplanowanymi zajęciami, elektronicznymi zabawkami lub ulubionym telewizyjnym programem. Spróbuj unikać ratowania dzieci przed nudą. Nuda jest pierwszą reakcją na wolny czas, a czas jest przyjacielem kreatywności. Kiedy twoje dziecko powie „nudzę się”, nie biegnij od razu z ratunkiem. Poczekaj chwilę i zobacz co wymyśli, by zapełnić tę lukę.

 

5. Nie „pomagaj” w tworzeniu

Jeśli twoje dziecko buduje linię kolejową, która zupełnie nie przypomina tej przykładowej z opakowania, nie niszcz jej i nie zaczynaj „pomagać”. Być może dziecko zbuduje linię, która poprowadzi donikąd. To też jest w porządku. Kiedy dotrze pociągiem do końca, cofnie go lub samodzielnie dobuduje brakującą część torów. Kiedy „naprawiasz” konstrukcję dziecka, tłumisz jego proces twórczy, zabijasz elastyczne myślenie i wprowadzasz przekonanie, że niektóre kreacje są z góry skazane na porażkę.

 

6. Chwal wysiłek

To zaskakujące, ale wbrew pozorom nagradzanie dziecka za kreatywność niweczy nieszablonowe myślenie. Każdy z nas widział, jak dziecko produkuje wiele stron szybko nabazgranej „sztuki”, by otrzymywać od dorosłych pochwałę. Pomóż dziecku stać się bardziej obojętnym na tę natychmiastową satysfakcję, poprzez chwalenie wysiłku włożonego w pracę, a nie jego efektu. Poproś dziecko, aby opowiedziało ci o swojej pracy. Dowiedz się dlaczego wybrało akurat określone kolory. Zaangażuj się w proces powstawania małego dzieła, a dziecko chętniej poświęci na nie więcej czasu. Tak wykonana praca będzie miała znacznie lepszy wpływ na kreatywność dziecka, niż szybko nakreślone bazgroły.

 

7. Czytaj historyjki

Historie, nawet te z książeczek obrazkowych, zachęcają dzieci do bardziej kreatywnego myślenia, ponieważ fabuła dzieje się przede wszystkim w ich umysłach. Czytanie jednej historii wiele razy pomaga dzieciom zaznajamiać się z postaciami, co później można wykorzystać w innych kreatywnych zabawach. W miarę jak dzieci dorastają, warto przechodzić od czytania opowiadań do ich pisania. Nawet małe dzieci potrafią opowiadać historie, które ty możesz zapisać. Kolejnym krokiem jest ilustrowanie stworzonych historyjek.

 

8. Twórzcie muzykę

Muzyka jest nie tylko dobra dla rozwoju mózgu, ale potrafi także z każdego zrobić tancerza, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Dzieci nie mają takich zahamowań jak dorośli. Wykorzystują muzykę, by wyrazić, w całej swojej nieskoordynowanej chwale, swoje uczucia, które są generowane w ich duszy przez słyszaną melodię. Muzyka rodzi też muzyków. Pozwól dziecku tworzyć piosenki z wykorzystaniem tego, co je otacza. Garnki i patelnie połączone z drewnianymi łyżkami stworzą wspaniały zestaw perkusyjny.

 

9. Bawcie się na powietrzu

Ważnym elementem, który pomaga budować dziecięcą kreatywność jest także natura. Wyjdź na zewnątrz i znajdź wszystkie fajne rzeczy, które oferuje świat przyrody. Zwróć uwagę na drobiazgi. Możesz nie widzieć, że pod liściem skrywa się żołądź, ale dziecko to zauważy. Co więcej, może nawet zamienić jego część w filiżankę dla wróżki.

 

10. Ogranicz telewizję i inne elektroniczne gadżety

Każda zabawka działająca na wyobraźnię zamiast na baterie jest lepsza niż szybsza i droższa opcja. Telewizja jest pomocna dla zapracowanych rodziców, ale nie wymaga żadnego kreatywnego myślenia. Ogranicz telewizję do jednej godziny dziennie lub krócej, a także wprowadź dzienny limit używania zabawek elektronicznych. Wspieranie kreatywności u dzieci jest być może najlepszym sposobem na zapewnienie prawidłowego rozwoju ich mózgów. Niestety dorośli często uważają, że jest to proces czasochłonny, a także powoduje sporo bałaganu. Bądź inny: pozwól bałaganić, porzuć harmonogram i zachęcaj dzieci do kreatywności.