Przytrafia mi się to nagminnie podczas korzystania z publicznych toalet. Wychodzę z kabiny, staję koło zlewu, myję ręce i kątem oka widzę kobiety, które opuszczają toaletę nie umywszy rąk. Podchodzę więc do drzwi i próbuję otworzyć je nadgarstkiem, łokciem, albo popychając barkiem, bo nie po to przecież myłam przed chwilą ręce, żeby teraz dotykać czyichś siuśków, kupy, albo czegoś jeszcze gorszego. Brzmi obleśnie, prawda? Niestety tak właśnie wygląda rzeczywistość. Z moich obserwacji wynika, że to wcale nie dzieci i roztrzepane nastolatki nie myją rąk po skorzystaniu z toalety, ale dojrzałe, często bardzo zadbane i eleganckie kobiety.

Z badań społecznych wynika, że po skorzystaniu z toalety rąk nie myje aż 60% Polaków. Aż strach myśleć ile bakterii i wirusów gnieździ się na klamkach, poręczach w autobusach i tramwajach, uchwytach wózków i koszyków sklepowych, a nawet na produktach, które kupujemy w sklepach.

 

 

Jak prawidłowo myć ręce?

Myślę, że instrukcja mycia rąk, którą dostałam od firmy Carex, najlepiej zobrazuje to, w jaki sposób należy prawidłowo myć ręce. Od siebie dodałabym tylko tyle, że czynności tej powinniśmy poświęcić każdorazowo co najmniej 40 sekund. Ręce myjemy nie tylko po skorzystaniu z toalety czy przed posiłkiem, ale także po powrocie do domu, przed dotykaniem jedzenia i przygotowywaniem posiłków, po sprzątaniu, dotykaniu pieniędzy, zwierząt, po witaniu się z kimś, przed kontaktem z malutkimi dziećmi.

 

jak prawidłowo myć ręce

 

Skutki nie mycia rąk

Skutki zaniedbywania higieny rąk mogą być różne. Może to być tylko lekkie przeziębienie, kilkudniowe zatrucie pokarmowe, a nawet poważna choroba zakaźna. Jeżeli nie myjemy rąk dostatecznie często, to grozi nam między innymi:

– salmonella

– żółtaczka pokarmowa, czyli zapalenie wątroby typu A

– owsica

– tasiemiec

– glistnica

 

Kochani starajmy się rozmawiać ze znajomymi i rodziną o myciu rąk. Czasem wystarczy jedynie wspomnieć o jakiejś chorobie brudnych rąk podczas spotkania rodzinnego, żeby nasz wujek czy ciotka podczas następnej wizyty w toalecie przypomnieli sobie nasze słowa i umyli dokładnie ręce. Uświadamiajmy też nasze dzieci, że mycie rączek, to bardzo poważna sprawa. Jeżeli  miarę wcześnie pomożemy im wyrobić sobie nawyk częstego mycia rąk, to jest szansa, że nie będą tak często chorować chociażby na przeziębienie.

A czy Wy też często widzicie, że ludzie nie myją rąk po wyjściu z toalety?