Codziennie tracimy do 120-150 włosów – jest to proces całkowicie naturalny i nie powinien budzić niepokoju. Jeżeli jednak dochodzi do wyraźnego przerzedzania się fryzury, czas podjąć stosowne działania. Sprawdź, co możesz zrobić, by zatrzymać nadmierne wypadanie włosów.

 

Utrata kosmyków związana jest z cyklem wzrostu włosa, który z fazy anagenowej przechodzi w fazę telogenową i wypada. Czasami jednak pojawiają się czynniki zaburzające prawidłowość cyklu oraz wpływające na osłabienie mieszków włosowych, efektem czego jest stopniowe przerzedzanie się fryzury.

Nadmierne wypadanie włosów – wyeliminuj przyczyny

By pokonać nadmierne wypadanie włosów, nie można działać objawowo. Chociaż w ten sposób faktycznie można pobudzić cebulki włosowe do aktywności, nie ma gwarancji, że problem nie powróci.

Jeśli zależy ci na tym, by Twoje włosy przestały wypadać w nadmiernej ilości, należy skoncentrować się przede wszystkim na przyczynach. Istotne jest odnalezienie źródła problemu – tak, by go wyeliminować. Dzięki temu nie tylko poradzisz sobie ze skutkami, ale i zwiększysz prawdopodobieństwo, że ta przypadłość nie dotknie cię ponownie.

Główne czynniki wpływające na utratę włosów to m.in.:

  • nieodpowiednia dieta – niedobór niektórych witamin i minerałów może prowadzić do osłabienia cebulek i w konsekwencji do wypadania włosów,
  • niewłaściwa pielęgnacja kosmyków – poddawanie ich agresywnym zabiegom stylizacyjnym, np. farbowaniu, prostowaniu, trwałej ondulacji może wpływać na osłabienie cebulek,
  • choroby ogólnoustrojowe oraz zakaźne – silne osłabienie organizmu może skutkować wypadaniem włosów,
  • nadmierny stres lub traumatyczne przeżycia – takie wydarzenia zaburzają pracę nadnerczy, prowadząc do nadmiernej produkcji androgenów, które u osób z genetyczną wrażliwością na ich działanie, odpowiadają za miniaturyzację mieszków włosowych i wypadanie kosmyków.

Należy także wspomnieć o zawirowaniach hormonalnych związanych z niedostateczną ilością estrogenów – hormonów wpływających na prawidłowość przebiegu cyklu wzrostu włosa. Jeżeli poziom hormonów spada, wówczas dochodzi do stopniowego przerzedzania się czupryny. W momencie, gdy stężenie estrogenów zostanie wyrównane, włosy przestają wypadać i samoczynnie odrastają.

Uwaga na łysienie androgenowe

Szczególnym przypadkiem jest łysienie androgenowe – problem dotykający nawet 70% mężczyzn oraz 40% kobiet. Zwykle pojawia się na skutek nadmiernej wrażliwości mieszków włosowych na działanie dihydrotestosteronu (DHT) – hormonu powstającego z przekształcenia testosteronu pod wpływem działania enzymu 5-alfa reduktazy. Najczęściej łysienie tego typu uwarunkowane jest genetycznie.

DHT odpowiada za stopniową miniaturyzację mieszków włosowych, co może prowadzić do ich całkowitego zaniku. Dlatego ważne jest, by w odpowiednim momencie podjąć działania prowadzące do zatrzymania postępującego łysienia.

Wzmocnij włosy “od środka”

Chociaż w wielu przypadkach nadmierne wypadanie włosów ustępuje samoistnie – po wyeliminowaniu czynnika prowokującego – warto wzmocnić kosmyki od środka. Co możesz zrobić?

  • Wzbogać dietę w odpowiednie składniki odżywcze

Posiłki komponuj tak, by dostarczały właściwą ilość witamin i minerałów odgrywających kluczową rolę w cyklu wzrostu włosa oraz biorących udział w podziałach komórkowych.

  • Dołącz suplementację

Zdrową dietę warto wesprzeć suplementami diety, by szybciej uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Tabletki na wypadanie włosów powinny jednak charakteryzować się odpowiednim składem tak jak np. preparat Vitapil zawierający m.in. krzemionkę (jej źródłem są młode pędy bambusa zawierające aż 5 razy więcej krzemionki w porównaniu ze skrzypem), biotynę, niacynę, kwas foliowy, witaminę B12, kwas pantotenowy, jod, żelazo, mangan, cynk.

W przypadku łysienia androgenowego koniecznością może być zastosowanie specjalnych preparatów na bazie substancji należących do grupy inhibitorów enzymu 5-alfa reduktazy. Dzięki temu będzie można nie tylko przyspieszyć porost włosów, ale i zatrzymać postępującą miniaturyzację mieszków włosowych. Aktywne inhibitory odpowiadają bowiem za zablokowanie procesu przekształcania testosteronu w szkodliwy dla mieszków DHT.

Poddaj włosy zabiegom regeneracyjnym

Jeżeli chcesz wyeliminować skutki nadmiernego wypadania włosów, zdecyduj się na specjalne zabiegi regeneracyjne – takie, które pobudzą aktywność cebulek włosowych.

Bardzo dobre rezultaty daje przede wszystkim mezoterapia skóry głowy. Polega na dokonaniu mikronakłuć, dostarczając w ten sposób cenne substancje zawarte w specjalnie przygotowanym koktajlu odżywczym. Aktywne składniki docierają do źródła problemu, odżywiając cebulki i stymulując odrost kosmyków.

Nadmiernemu wypadaniu włosów można skutecznie zaradzić, przywracając fryzurze zdrowy wygląd. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i działać systematycznie, ponieważ proces regeneracji przerzedzonej fryzury przebiega bardzo powoli.