Bateria naszego telefonu komórkowego jest jednym z najcenniejszych zasobów, jakie mamy w naszych urządzeniach, ponieważ bez niej nasze smartfony nie mogłyby działać. Dlatego optymalizacja jego wykorzystania jest niezbędna, aby jak najlepiej wykorzystać nasz telefon komórkowy. W tym przewodniku pokażemy pełną listę sztuczek, które można wdrożyć, aby telefon zużywał mniej energii. Mówimy o takich rzeczach, jak zamykanie aplikacji w tle lub wyłączanie automatycznych aktualizacji. 


Istnieje wiele sposobów na dostosowanie sposobu działania telefonu tak, aby zużywał mniej baterii. W każdej sekcji tego przewodnika podajemy niezbędne kroki, aby zastosować je w praktyce. Oto pełna lista wszystkich wskazówek i sztuczek, którym zamierzamy się przyjrzeć.

Przeczytaj również: Jak dbać o telefon komórkowy?


Zamykanie aplikacji działających w tle.

Zacznijmy od podstaw. Chociaż Android dobrze radzi sobie z zarządzaniem zasobami, wstrzymując i zatrzymując aplikacje działające w tle, gdy nie są potrzebne, mogą istnieć aplikacje, które robią swoje. Jeśli istnieją procesy działające nawet przy wyłączonym ekranie, bateria prawdopodobnie rozładuje się znacznie szybciej.

Unikaj używania trybu wibracji.

Tryb wibracji rozładowuje baterię. Chociaż nie jest to znaczące skrócenie żywotności baterii, każda aktywacja silnika dotykowego telefonu powoduje drenaż energii. Dlatego należy go unikać za wszelką cenę.

Wyłącz dźwięki dotykowe.

Oprócz silnika wibracji, dźwięki emitowane przez telefon zużywają energię baterii. W takim przypadku najlepiej jest nacisnąć przycisk zmniejszania głośności, aby wyciszyć telefon.

Dostosuj jasność ekranu.

Logika mówi, że obniżenie jasności ekranu zmniejsza zużycie baterii. Możesz jednak nie wiedzieć, że tryb automatyczny również wpływa nieco na żywotność baterii urządzenia. Telefon przestanie mierzyć światło zewnętrzne w celu określenia wymaganej jasności. Będziesz mógł ręcznie dostosować jasność panelu w zależności od potrzeb w danym momencie, zawsze wybierając minimalną jasność, która pozwala zobaczyć elementy interfejsu.

Przeczytaj również: Najlepsze aplikacje mobilne do ćwiczenia pamięci

Wyłącz Bluetooth, WiFi i NFC, gdy nie są używane.

Połączenia bezprzewodowe zużywają energię. Jeśli więc nie planujesz z nich korzystać, najlepiej je wyłączyć. Na przykład, gdy wychodzisz z domu, prawdopodobnie nie będziesz łączyć się przez WiFi przez resztę dnia. Lub jeśli nie masz w zwyczaju płacić telefonem, NFC może nie być przydatne.


Skrócenie czasu blokowania.

Pomyśl o następującej sytuacji: podnosisz telefon, aby coś sprawdzić i zamiast go zablokować, zostawiasz go na stole z włączonym ekranem. Przez cały czas potrzebny na zablokowanie telefonu zużywa on znacznie więcej energii.  Gdy telefon nie zablokuje się ręcznie, zajmie to minimalny czas, aby zablokować się samoczynnie, zmniejszając liczbę minut, przez które ekran pozostaje włączony w ciągu dnia.

Włącz tryb oszczędzania energii.

Oszczędzanie energii jest zwykle dostępne w obszarze szybkich ustawień na pasku powiadomień. Naciśnięcie go włącza ustawienia domyślne, takie jak ograniczenie mocy procesora lub wyłączenie “Always On Display”.

Wyłącz automatyczne aktualizacje.

Aktualizowanie aplikacji na telefonie jest niezbędne. Jeśli jednak chcesz zmniejszyć zużycie energii, najlepiej zrobić to ręcznie. Wystarczy pamiętać, aby przejść do odpowiedniego obszaru Sklepu Play, aby pobrać nowe wersje w najbardziej dogodnym czasie.

Wyłącz automatyczną synchronizację.

Istnieje wiele aplikacji, które synchronizują się w tle. Zapobieganie temu pomoże wydłużyć żywotność baterii.