Z jednej strony cieszysz się, że zbliżają się kolejne święta, ale z drugiej obawiasz się o ewentualne dodatkowe kilogramy? W takim razie już teraz odkryj najlepsze patenty na to, by zachować swoją wagę nawet świeżo po wieczerzy wigilijnej. W grudniu naprawdę wiele osób szuka sposobów na to, jak nie przytyć w święta, a wbrew pozorom są one bardzo proste, dlatego wystarczy je zastosować, aby kolejny rok przywitać wraz ze swoją idealną sylwetką.

4 najprostsze sposoby, aby nie przytyć w święta

1. Dbaj o dostarczanie białka

Białko ma naprawdę niezwykłą moc w kontekście zaspokajania apetytu. Zapewnia dużo większą sytość niżeli węglowodany, a jest też mniej kaloryczne od tłuszczu, dlatego to właśnie na nie powinieneś zawsze stawiać. Jak to zrobić, gdy jednak do wyboru masz tylko wigilijne potrawy i nic poza tym? Otóż zamiast zapychać się pierogami z kapustą i grzybami, wybieraj te ruskie, w których doskonałym źródłem białka jest po prostu twaróg, jedz też ryby (najlepiej bez pieczywa, ewentualnie z warzywami), a na deser wybierz sernik zamiast makowca. Bogate w proteiny są również orzechy i rośliny strączkowe. Może być to dla ciebie dobry pretekst do tego, by przygotować na wigilię coś wegańskiego i zarazem proteinowego, chociażby słynne brownie z fasoli, które potrafi smakować tak dobrze, że naprawdę łatwo je pomylić z klasycznym czekoladowym ciastem.

2. Pij dużo wody

Głód bardzo często jest mylony z uczuciem pragnienia. Z kolei woda oraz inne płyny potrafią częściowo zabić nawet ten prawdziwy głód, objawiający się kurczami żołądka i charakterystycznym burczeniem w brzuchu. Jak nie przytyć na święta? Z całą pewnością nie powinieneś doprowadzać się do uczucia głodu, ale jeśli masz wrażenie, że ten głód jest tylko pozorny, spróbuj go stłumić przy pomocy szklanki wody. Ogólnie rzecz biorąc nie zapominaj o przyswajaniu płynów. Zawsze trzymaj przy sobie szklankę czy nawet butelkę z wodą, odmawiając wszelkich soków oraz napojów gazowanych. Kompoty również nie są wskazane z uwagi na wysoką zawartość cukru. Woda to twój najlepszy przyjaciel. Warto stale przypominać o tym, że trzeba ją pić, bo jednak wiele osób wciąż ma z tym duży problem.

3. Dbaj o podaż błonnika

Błonnik to taki zwykły, a zarazem niezwykły składnik pokarmowy, który z jednej strony nie jest trawiony przez organizm, a mimo tego potrafi zrobić w tym organizmie sporo dobrego. Łączy się z innymi pokarmami w jelitach, jednocześnie wiążąc różne szkodliwe substancje i pomaga w przesuwaniu treści jelitowych, byś mógł szybciej się ich pozbywać. Ponadto potrawy zawierające większe ilości tego składnika świetnie tłumią głód, bo błonnik pęcznieje w twoim układzie pokarmowym i sprawia, że po prostu tracisz apetyt. Jakie produkty są więc bogate w ten wyjątkowy składnik? W przypadku potraw i przekąsek typowych dla Bożego Narodzenia będą to głównie bakalie, susz, zupy i kremy grzybowe, ale też i dania przygotowane na bazie roślin strączkowych oraz pieczywo pełnoziarniste.

Przeczytaj również: Co jeść zimą, żeby nie przytyć?

4. Przygotuj fit potrawy

To oczywiste, że jeśli udajesz się do kogoś na święta, musisz zaakceptować jego wybory kulinarne i pogodzić się z tym, co zastaniesz na stole, absolutnie nie pozwalając sobie na żadne krytyczne uwagi, grymasy i dąsanie się o dodanie tłustej śmietany zamiast jogurtu do farszu z grzybami. Jeżeli powyższe metody na to, jak nie przytyć na święta, są dla ciebie niewystarczające, bo wolałbyś, by te święta były całkowicie dietetyczne, zawsze możesz spróbować zachęcić innych do nieco zdrowszego żywienia. Sam przygotuj niskokaloryczną wersję ulubionego sernika albo wykonaj pierogi na mące orkiszowej z dodatkiem chudego twarogu i cebulki. Pamiętaj tylko, by początkowo nie mówić innym, z czego to wszystko zrobiłeś, albowiem niektórzy niechętnie reagują na samą wiadomość o tym, że mają skosztować jakiegoś “fit” wymysłu.


Nie zapominaj jednak o tym, że święta są tylko jeden raz w roku i naprawdę nic wielkiego się nie stanie, jeżeli w ich trakcie pozwolisz sobie na zjedzenie czegoś “nadprogramowego”. Twoje żywienie w tym okresie nie musi być idealne. Znajdź więc miejsce i na talerz ulubionych pierogów babci, i na solidny kawałek sernika z czekoladą. Jedz bez wyrzutów sumienia i pamiętaj, by po tych kilku dniach od razu wrócić do swoich zdrowych nawyków.