Dziś mam przyjemność polecić wam kolejną świetną książkę, która trafiła w moje ręce. „Dzieci stamtąd. Nawet ptaki umilkły” to opowieść o losach trójki osieroconych nastolatków, które uciekły z okupowanej Polski do Kanady, gdzie próbują zbudować nowe życie. Powieść została napisana przez Arlette Cousture, kanadyjską dziennikarkę, reporterkę i poczytną pisarkę, laureatkę wielu prestiżowych nagród literackich. Jest to pierwsza część sagi, na podstawie której powstał serial cieszący się bardzo dużą popularnością we francuskojęzycznej części Kanady. Co ciekawe, serial był filmowany także w Krakowie.

“Dzieci stamtąd. Nawet ptaki umilkły”

Bohaterowie powieści to Jerzy, Elżbieta i Jan. Ich młodość przypada na wybuch II wojny światowej. Cudem ocalali uciekają z Polski, podróżują przez Atlantyk i docierają do Kanady. Ich podróż bywa momentami wręcz tragiczna, a i po przybyciu do Kandy muszą sprostać zupełnie nowym wyzwaniom. Czeka ich trudne zadanie zbudowania życia i odnalezienia się w kanadyjskiej rzeczywistości, która jest bardzo odmienna od polskich realiów. Okazuje się, że przetrwanie w nowym świecie staje się dużym wyzwaniem dla całej trójki bohaterów i każde z nich musi stawić czoła wielu problemom.

 

recenzja książki dzieci stamtąd nawet ptaki umilkły

 

Akcja powieści zaczyna się w Krakowie w 1939 roku. Autorka doskonale opisuje realia wojny i nazistowskiej okupacji. Można zauważyć, że zna historię i na pewno dokładnie zapoznała się z tym tematem. Niestety w powieściach pisanych przez zagranicznych twórców na temat tego okresu w historii Polski można często znaleźć dosyć poważne błędy, które wynikają głównie z braku wiedzy historycznej. Na szczęście Arlette Cousture wykonała solidną pracę i przedstawiła przekonujący, wciągający obraz wojennego Krakowa, a także zmagań młodych ludzi, którzy w nim mieszkali. W tej części powieści pojawia się wiele szczegółów, które sprawiają, że losy bohaterów stają się wiarygodne, a czytelnik może przez chwilę uwierzyć, że śledzi życie prawdziwych osób, starających się przetrwać okupację.

Ogromną zaletą powieści jest brak fabularnych schematów i przewidywalnych rozwiązań. Autorka unika szablonów, dlatego trudno jest domyślić się, co wydarzy się na kolejnych stronach opowieści. Dzięki temu książka jest naprawdę wciągająca i trudno oderwać się od lektury. Powieść jest bardzo dobrze napisana, więc łatwo wczuć się w sytuację bohaterów, a czytelnik naprawdę zaczyna troszczyć się o ich losy.

 

dzieci stamtąd nawet ptaki umilkły arlette cousture

 

Nie da się ukryć, że autorka wybrała trudny temat. Fakt, że powieść zaczyna się od lat wojny i okupacji może zniechęcić niektórych czytelników, którzy szukają lżejszej lektury. Na szczęście Arlette Cousture snuje opowieść z ogromnym wyczuciem. Trudne i ponure chwile przeplatają się z momentami radości. Lektura jest wzruszająca i na pewno wyciśnie łzy z oczu niejednej osoby. Jednocześnie wspólne zmagania rodzeństwa, które wychodzi z tak wielu ciężkich sytuacji, pozwalają uwierzyć, że w życiu można pokonać nawet najtrudniejsze wyzwania.

„Dzieci stamtąd. Nawet ptaki umilkły” to idealna pozycja dla osób, które chcą się zagłębić w długą, wzruszającą opowieść. Przypadnie do gustu także fanom rodzinnych sag. Warto po nią sięgnąć również po prostu dlatego, że przedstawia losy polskich imigrantów. Z powieści Arlette Cousture możemy dowiedzieć się bardzo wiele na temat ich zmagań oraz problemów, z którymi musieli sobie radzić w codziennym życiu. Warto sięgnąć po tę opowieść chociażby ze względu na jej realizm w przedstawieniu losów wszystkich bohaterów, w tym dokładne odwzorowanie realiów okupowanej Polski, a także życia imigrantów, którzy przybyli do Kanady po II wojnie światowej.

Książka została wydana przez Wydawnictwo WAM, a link do niej zostawiam wam tutaj —> KLIK.