Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego zdrowy tryb życia jest obecnie tak modny? Postanowiłam trochę o tym napisać, ponieważ widzę, że sporo osób szuka w Internecie odpowiedzi na to pytanie, a artykułów na ten temat jest niewiele.

Ja staram się prowadzić zdrowy tryb życia z trzech powodów: dla zdrowia, dla lepszego samopoczucia oraz po to, żeby lepiej wyglądać. To powody, ale co tak naprawdę znaczy “prowadzić zdrowy tryb życia”? Niektórzy są zdania, że chodzi o to, żeby być fit, inni że chodzi o zdrowe odżywianie, jeszcze inni utożsamiają to pojęcie z odrzuceniem wszelkich używek, a co to oznacza dla mnie? Postaram się krótko odpowiedzieć w kliku podpunktach.

 

1. Zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie przede wszystkim, bo w myśl znanego powiedzenia, jesteśmy przecież tym, co jemy. Zdrowa dieta to temat rzeka, ale najważniejsze jest chyba, aby jeść codziennie jak najwięcej warzyw i owoców, najlepiej surowych, bo takie zawierają najwięcej witamin. Ponadto powinniśmy spożywać wyroby pełnoziarniste oraz unikać wysoko przetworzonej żywności i wszelkich fast foodów. Nie można również zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu.

 

2. Sport

Ćwiczenia fizyczne to sposób na to, aby zachować nie tylko kondycję, ale również zdrowie. Nie ważne, czy jest to jazda na rowerze, na rolkach, bieganie, czy gra w piłkę nożną. Podczas wykonywania każdych ćwiczeń fizycznych krew krąży w naszych żyłach szybciej, a dzięki temu tkanki są lepiej dotlenione. Podczas wykonywania ćwiczeń wydziela się hormon szczęścia – serotonina, a więc dzięki ćwiczeniom fizycznym czujemy się lepiej nie tylko fizycznie ale i psychicznie.

 

3. Higiena

Chyba nie muszę jakoś szerzej objaśniać, że elementem prowadzenia zdrowego stylu życia są regularne kąpiele oraz mycie zębów po każdym posiłku :-) Poza tym powinno się regularnie chodzić do lekarza na badania okresowe oraz co pół roku na kontrolę do dentysty.

 

4. Sen

Jednym z najważniejszych elementów prowadzenia zdrowego trybu życia jest sen i odpoczynek. To właśnie w czasie snu nasz organizm regeneruje się, ważne więc, aby spać co noc minimum 7-8 godzin.

 

5. Unikanie używek

Papierosy i alkohol szkodzą i o tym raczej nie trzeba nikogo przekonywać, ale jeżeli chce się zachować zdrowy tryb życia, to warto również zrezygnować, a przynajmniej ograniczyć spożycie kawy i czarnej herbaty.

 

Dlaczego zdrowy tryb życia jest obecnie tak modny?

Myślę, że na pytanie, dlaczego zdrowy tryb życia jest obecnie tak modny najlepiej odpowiada poniższa grafika, którą znalazłam na stronie www.media.headlines.pl. Obrazuje ona chyba wszystkie powody, dla których ludzie zmieniają tryb życia na zdrowszy.

dlaczego zdrowy tryb zycia jest obecnie tak modny

 

A czy wy prowadzicie zdrowy tryb życia?