Bielizna to niezwykle intymna część naszej garderoby. Mimo, że jest niewidoczna, potrafi sprawić, że czujemy się komfortowo, wyjątkowo lub nawet bardziej pewne siebie. Za wygodę, obok ulubionego modelu, materiału czy koloru, najczęściej odpowiada idealnie wybrany rozmiar.

Jak dobrać biustonosz?

Podczas wybierania odpowiedniego stanika najważniejsze są dwa pomiary:
• rozmiar pod biustem (A),
• obwód w biuście (B).
Pomiary te pozwolą nam określić rozmiar miseczki. Wystarczy obliczyć różnicę między obwodem w biuście i rozmiarem miseczki, co można zapisać po prostu jako jako:

B – A = rozmiar miseczki

Aby idealnie dobrać odpowiedni rozmiar, warto posłużyć się dostępnymi w Internecie kalkulatorami, które na podstawie podanych przez nas wymiarów, automatycznie wyliczą nasz rozmiar. System rozmiarów europejskich posługuje się konkretną tabelą, w której można sprawdzić swój pomiar. Jest to ogólnie przyjęty sposób ustalania rozmiaru, jednak warto pamiętać, że może się to trochę różnić w obrębie różnych marek czy sklepów, dlatego najlepiej każdorazowo przed zakupem, szczególnie online, upewnić się, że rozmiar, który widnieje w opisie, jest zgodny z zasadami, którymi się posługujemy. Wiele kobiet, by uniknąć rozczarowania – zarówno jakością, jak i rozmiarem, wybiera sprawdzone firmy. Dobrymi opiniami cieszą się biustonosze znanych marek, takich jak na przykład bardzo popularny w Polsce Triumph, które można bezproblemowo dobrać na stronie internetowej. Wychodząc naprzeciw potrzebom kobiet, wiele witryn internetowych oferuje poradniki rozmiarów dające szczegółowe wskazówki, porady oraz ciekawostki dotyczące idealnej bielizny. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć, jak prezentuję się idealnie dobrany biustonosz Triumph.

Biustonosz Triumph Amourette 300 W beżowy

Wygoda piersi to zdrowie całego ciała

Wybieranie odpowiedniego rozmiaru biustonosza to nie tylko wygoda i dobre samopoczucie. Warto pamiętać, że zbyt ciasny lub zbyt luźny stanik nie podtrzymuje biustu, a to może powodować deformacje, wiotczenie i ból piersi. Oprócz tego, odpowiednio dobrany biustonosz to zdrowe plecy i odpowiednia postawa ciała. Wszelkich wad kręgosłupa upatruje się w siedzącym trybie życia lub kontuzjach, zapominając, że taka błahostka, jak uciskający stanik również znacznie przyczynia się do bólu pleców, szczególnie, kiedy zły rozmiar towarzyszy nam od wielu lat. Na bóle barków i pleców bardziej narażone są kobiety z dużym biustem. Spowodowane jest to głównie przez nadmierne obciążenie przodu ciała. Na garbienie się wpływa również aspekt psychologiczny, kiedy chcemy ukryć nasz biust, który przez nieodpowiednie dobranie bielizny, nie prezentuje się zbyt dobrze.

Sygnały świadczące o złym doborze biustonosza

Chyba każda kobieta doświadczyła dyskomfortu nosząc nieodpowiedni stanik. Często zdarza się, że przymierzając biustonosz w sklepie wszystko wydaje się dobrze dobrane. Dopiero podczas codziennych czynności wychodzą na jaw małe, ale nieprzyjemne smaczki. Szczególnie daje się to we znaki podczas aktywności fizycznej. Zazwyczaj dopiero wtedy zauważamy opadające ramiączka, ucisk piersi czy odstawanie miseczek.

Poniżej znaki ostrzegawcze wskazujące na zły rozmiar stanika:

1. Tył biustonosza przesuwa się ku górze pleców – oznacza to zbyt duży rozmiar pod biustem.
2. Fiszbiny nachodzą na piersi od dołu – jest to oznaka zbyt dużego obwodu pod biustem.
3. Odcisk biustonosza pozostający na skórze po jego zdjęciu – za mały rozmiar obwodu pod biustem.
4. Puste miejsce w miseczce – za duże miseczki stanika.
5. Fiszbiny nachodzą na rejon pod pachami w stronę pleców – za duże miseczki.
6. Piersi ściśnięte po środku – za małe miseczki.
7. Piersi nie mieszczące się w miseczce („wylewanie się” biustu z różnych stron zamiast przylegania do biustonosza) – za małe miseczki.
8. Fiszbiny wbijające się w dół piersi – za małe miseczki lub zbyt mały obwód pod biustem.
9. Za długie ramiączka opadające podczas ruchu ciała (w sytuacji, kiedy ich regulacja podnosi tył biustonosza) – zbyt duży rozmiar pod biustem.
10. Za krótkie ramiączka uciskające i pozostawiające odciski na skórze.

Jeśli powyższe sytuacje brzmią znajomo, konieczna jest zmiana rozmiaru stanika. Idealnie dobrany biustonosz powinien wyglądać, tak jak na zdjęciu poniżej.

Biustonosz Triumph Stepy Soft 01 WDP beżowy

Ten jedyny, czyli perfekcyjny dobór biustonosza

Jak widać, za duży lub za mały stanik potrafi wywołać wiele zamieszania w codziennym funkcjonowaniu. Rozprasza, zabiera nam pewność siebie, powoduje dyskomfort oraz nierzadko sprawia ból. Nic w tym dziwnego. W końcu kupując spodnie nie wybieramy tych, które ledwo dopinamy lub tych, które zsuwają się z bioder przy każdym kroku. Warto racjonalnie podejść także do doboru bielizny. Minęły czasy, w których kobiety muszą zdawać się na swoją intuicję, gdy przychodzi im dobrać idealne biustonosze. Wiele sklepów oferuje spotkania z brafitterką, czyli osobą, która pomaga znaleźć ten jedyny rozmiar oraz omawia czynniki wpływające na dobór danego stanika. Zamiast na własną rękę szukać odpowiedniego rozmiaru, warto skorzystać z usług profesjonalistki. Aby to zrobić, wystarczy zadzwonić do najbliższego salonu, umówić się na wizytę i raz na zawsze pożegnać się wątpliwościami.