Zostałeś zaproszony w gości do młodych rodziców i zastanawiasz się, co ze sobą przynieść? Prezent dla malucha? Prezenty dla rodziców? Jak się zachować? Czy obowiązuje jakiś savoir vivre w tej sytuacji? Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże rozwiać kilka twoich wątpliwości!

Jaki prezent dla dziecka?

Jaki prezent wybrać i co kupić, gdy wybierasz się w gości do świeżo upieczonych rodziców? Jeżeli masz własne dzieci, to pewnie wiesz dokładnie, co może okazać się dla nich przydatne. Jednak to pytanie jest bez wątpienia nurtujące, dla wszystkich tych, którzy dzieci nie mają.
Jeżeli masz dobre, bliskie relacje z młodymi rodzicami i potraficie swobodnie i bez skrępowania rozmawiać ze sobą na każdy temat, to najlepszym wyjściem jest zapytać się wprost, czego najbardziej potrzebują w danym momencie. Jeśli jednak takie pytania mogą okazać się krępujące dla jednej lub drugiej strony, to odpowiedzi warto poszukać w Internecie.
Najbezpieczniejszym pomysłem będą pampersy dla dzieci. Nie jest to jednak łatwe rozwiązanie, ponieważ trzeba wybrać odpowiedni rozmiar. Jeśli masz wątpliwości, to wybierz po prostu te większe. Dziecko tak czy siak prędzej czy później urośnie. Jeśli nie skorzysta z nich teraz, to skorzysta za miesiąc, dwa lub pół roku, więc nie należy się przejmować tym, że nie trafisz z rozmiarem. Jeżeli wiesz, że maluszek nie jest karmiony piersią, to bardzo praktycznym prezentem dla rodziców będzie mleko modyfikowane dla dzieci. Podczas pierwszych miesięcy życia dziecka wypije wiele opakowań, a rodzice z reguły nie robią jakichś ogromnych zapasów. Takie mieszanki są hermetycznie zamknięte i mają dość długie daty ważności, więc nawet jeżeli rodzice mają jakiś mały zapas, to kolejne na pewno się nie zmarnuje.

Inne praktyczne prezenty to zabawki lub ubranka. Najlepiej, jeżeli ubranka będą trochę większe. Z własnego doświadczenia wiem, że często bywa tak, że świeżo upieczeni rodzice dostają od gości mnóstwo, czasem aż zbyt dużo, ubrań w najmniejszych rozmiarze. Warto więc postawić na trochę większy rozmiar.

Młodzi rodzice

Dobrym pomysłem jest zakupić coś, co poprawi świeżo upieczonym rodzicom humor. Życie z noworodkiem nie należy do łatwych i beztroskich. Choć takie chwile też się czasem zdążają, dużo częściej młodym rodzicom towarzyszy: zmęczenie, stres, rozdrażnienie, brak snu i często również poczucie bezsilności.
Dlatego jeśli relacja wam na to pozwala, postaraj się odciążyć rodziców. Jak to zrobić? Wybierając się do nich w gości, możesz zaproponować, że po drodze zrobisz im zakupy. Możesz przygotować i przynieść na spotkanie obiad lub go zamówić – o tym jednak lepiej wcześniej poinformować. Będąc już na spotkaniu, możesz obserwować i pomagać na bieżąco, na przykład włożyć naczynia do zmywarki, poskładać wiszące pranie lub zaparzyć kawę, a nawet wyjść na spacer z psem. Oczywiście tylko wtedy, jeśli dwie strony będą czuć się z tym komfortowo. Jeśli jednak nie jesteś z rodzicami aż tak blisko, to lepiej będzie postawić na miły upominek. Na coś nie związanego z dzieckiem i ich nową rolą. Sprawdzą się tutaj małe przyjemności: zapas ulubionej kawy, ulubione czekoladki, świeca zapachowa, bon podarunkowy do SPA. Jeżeli twój wybór padnie na bon do SPA, możesz zaproponować, że zajmiesz się w tym czasie dzieckiem.

Jak się zachować?

Na samym spotkaniu warto też zadbać o to, by młodzi rodzice czuli się komfortowo. Bez wątpienia będą chcieli ci pokazać, że wcale się nie zmienili, a spotkania mogą wyglądać tak samo, jak przed narodzinami dziecka. Jednak prawda jest inna. Twoi znajomi się zmienili, a spotkania już nigdy nie będą wyglądały tak samo. Jest to naturalne. Ludzie ewoluują, zmieniają się i rozwijają. Twoi znajomi są już na innym level’u w swoim życiu, ale to nie musi oznaczać końca znajomości. Musisz postarać się ich zrozumieć i okazać im odrobinę empatii. Co to oznacza w praktyce? Nie opowiadaj młodym rodzicom, jak to fajnie było imprezować trzy dni pod rząd, jakie masz ambitne plany na weekend i jak wiele czerpiesz w tym momencie z życia. Twoi znajomi mogą poczuć się smutni i przytłoczeni. Pozwól im za to opowiedzieć, jak to jest być rodzicem. Nawet jeśli ten temat średnio cię interesuje. Pojawienie się dziecka wywraca świat do góry nogami. To normalne i zdrowe, że młodzi rodzice potrzebują czasu żeby się oswoić, nacieszyć, wygadać. Od tego właśnie ma się znajomych i przyjaciół, żeby się z nimi radować, a w trudnych momentach wygadać.

Podczas spotkania bądź taktowny i jeśli poczujesz, że młodzi rodzice są już zmęczeni lub że dziecko źle reaguje na przeciągające się spotkanie, po prostu się pożegnajcie. Twoim znajomym pewnie będzie głupio was wyprosić – nie chcą w końcu wypaść z obiegu, ale ze zmęczeniem nie ma co walczyć. Bez wątpienia będziecie mieli jeszcze setki okazji do spotkań. Być może te spotkania będą już teraz całkiem inne niż przed narodzinami bobasa, ale musisz zaakceptować fakt, że życie się zmienia i ewoluuje. Dlatego relacje też powinny dojrzewać, wzrastać i ewoluować.

Jeżeli macie jakieś inne rady związane z tym, co kupić i jak się zachować podczas takiej wizyty, koniecznie dajcie znać w komentarzach!