Od dwóch lat w wakacje co najmniej dwa razy w tygodniu jeździmy na grzyby. Do lasu mamy zaledwie kilka kilometrów, więc zaledwie 10 minut jazdy samochodem. W tym roku znamy już kilka świetnych miejsc, w których rośnie najwięcej grzybów. Nie znam się jakoś świetnie na grzybach i zbieram tylko te, których jestem absolutnie pewna, czyli tak na prawdę tylko cztery gatunki: kurki, borowiki, podgrzybki i kozaki, ale w zupełności mi to wystarczy. Grzyby marynujemy w occie, suszymy, zamrażamy na później oraz jemy świeże na obiad lub kolację. Najbardziej smakują nam w gulaszu, zupie i w śmietanie.
Jak widzicie, w lesie można znaleźć nie tylko grzyby, ale również jagody, maliny i poziomki. Do porannego szejka jak znalazł!
Dziś postanowiłam podzielić się z wami przepisem na gulasz warzywny z kurkami. Ponieważ w tym roku w naszych okolicach jest istny wysyp kurek, to gulasz przygotowujemy zawsze w większej ilości. Wrzący przekładamy do słoiczków, które odwracamy do góry dnem. Po wystygnięciu słoiki są zawekowane i można je przechowywać w lodówce nawet przez kilka tygodni. Gulasz świetnie smakuje z ryżem i kaszą. Z makaronem według mnie trochę gorzej, ale wiadomo, że to już jest kwestia upodobań ;-)
Przepis na gulasz warzywny z kurkami
Składniki:
(na porcję dla 3 osób)
200g kurek
2 łyżki oliwy z oliwek
2 ziemniaki
1 mała cukinia
puszka pomidorów lub 2 duże świeże pomidory
1 duża marchewka
kawałek pora (około 10cm)
1 cebula
garść suszonych grzybów (opcjonalnie)
sól, pieprz, papryka słodka i ostra, opcjonalnie koperek lub natka pietruszki
Przygotowanie:
1. Cebulę siekamy i podsmażamy na oliwie z oliwek. Kiedy się zeszkli, dodajemy kurki (małe w całości, a większe przekrawamy na pół) i smażymy tak długo, aż stracą objętość.
2. Ziemniaki, cukinię (jeżeli jest młoda, to nie obieramy jej ze skórki), marchewki i por kroimy na małe kawałki i dodajemy do kurek z cebulą. Dusimy przez 10 minut pod przykryciem.
3. Następnie zdejmujemy pokrywkę z garnka i dodajemy pomidory z puszki lub świeże pomidory (sparzone i obrane ze skórki) pokrojone na małe kawałki. Dodajemy suszone grzyby. Nie jest to konieczne, ale z suszonymi grzybami gulasz będzie o wiele smaczniejszy. Gotujemy bez przykrycia około 10 minut – tak długo aż pomidory się rozgotują, wszystkie warzywa zmiękną, a gulasz zgęstnieje.
4. Doprawiamy pieprzem i solą oraz ulubionymi przyprawami. Ja dodaję słodką i ostrą paprykę, czasem trochę czosnku w proszku i koperek.
5. Podajemy z ryżem, kaszą lub makaronem.
Smacznego <3
Lubię takie potrawy! Dzięki za przepis :-)