Najlepsze aplikacje na iOS oraz Android do usprawnienia pamięci

Samodoskonalenie się jeszcze niedawno polegało na czytaniu odpowiednich, tematycznych książek lub zapisaniu się na warsztaty, szkolenia i inne formy nauki bezpośredniej. Smartfony sprawiły, że do tego doszły jeszcze bardzo proste i przyjemne w obsłudze aplikacje. Wystarczy pobrać taki program na swoje urządzenie, określić swoje cele i korzystać z jego możliwości, najczęściej bardzo dobrze się przy tym bawiąc. Jednym z najprzyjemniejszych sposobów samodoskonalenia się z wykorzystaniem smartfonu jest usprawnianie pamięci, czyli tej umiejętności, która przydaje się praktycznie na każdym kroku — czy to w pracy, czy nawet podczas zabawy w polskie kasyno online. O pamięć zawsze warto dbać — zwłaszcza że jej odpowiedni stan wpływa na wiele niezwykle istotnych procesów zachodzących w naszych głowach.

W niniejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze i najlepsze aplikacje mobilne, których regularne używanie będzie miało istotny wpływ na usprawnienie pamięci użytkownika.

Sudoku

To niesamowicie prosta, a zarazem rozwijająca gra, która w erze smartfonów zyskała nowe życie. Proste zasady, które można określić dosłownie w dwóch zdaniach oraz wiele różnych poziomów trudności, zapewniają, że z sudoku bawić się może każdy. Trudno wskazać jedną konkretną aplikację do zabawy przy tej grze, bo w rzeczywistości można wybierać spośród dziesiątek, jeśli nie setek różnych programów.

Zasady gry są bardzo proste. W jednej linii pionowej oraz poziomej mają pojawić się różne (niepowtarzające się) cyfry od 1 do 9. Co więcej, w każdym wyróżnionym polu 3 × 3 również mogą pojawić się wyłącznie niepowtarzające się cyfry od 1 do 9. Zadanie gracza jest pozornie bardzo proste — ma uzupełnić pola brakującymi cyframi w taki sposób, żeby te dwie zasady się ze sobą pokrywały. O ile na pierwszych poziomach trudności rozgrywka jest relatywnie łatwa, o tyle na tych trudniejszych należy naprawdę mocno korzystać z pamięci i umiejętności logicznego rozumowania.

Fit Brain Trainer

Specjalne oprogramowanie, które zostało zaprojektowane z myślą o ćwiczeniu umiejętności, które można w relatywnie łatwy sposób usprawnić. Program skupia się przede wszystkim na:

  • pamięci wizualnej;
  • koncentracji;
  • inteligencji;
  • logicznym myśleniu;
  • wizualizacji.

Aplikacja jest bardzo przyjemna w użytkowaniu. Zawiera w sobie wiele różnych mini gier, które wymagają od użytkownika rozwiązywania głównie prostych zadań, a następnie na podstawie popełnionych błędów oraz czasu oblicza skuteczność i dobiera kolejne zadania, które zapewnią optymalny rozwój w danej dziedzinie. Wystarczy 15 minut dziennie i po jakimś czasie z pewnością zauważy się pierwsze rezultaty.

Scarlett, your memory coach

Nie od dziś wiadomo, że seniorzy powinni szczególnie dbać o odpowiednią kondycję intelektualną. Dzięki regularnym ćwiczeniom można zachować trzeźwość umysłu, nawet do bardzo późnej starości. Scarlett to trener pamięci, który będzie towarzyszył seniorowi każdego dnia, dobierając i proponując kolejne proste i przyjemne aktywności, które będą jednocześnie doskonałą rozrywką, jak i ćwiczeniem mózgu.

Aplikacja zawiera w sobie ponad 30 gier, dostarcza nowej wiedzy, ćwiczy słownictwo, refleks i kładzie bardzo duży nacisk na ćwiczenia pamięciowe. To wszystko składa się na kompleksowe zadbanie o zdrowie mentalne seniora. Pozostaje jeszcze przekonać odbiorcę, że urządzenia mobilne to nic strasznego.

Memory Trainer

Jeśli ktoś szuka przyjemnej i wyjątkowo prostej w obsłudze aplikacji, to Memory Trainer z pewnością spełni jego oczekiwania. Program skupia się na bardzo prostych mini grach pamięciowych, które z czasem stają się coraz trudniejsze, a użytkownik musi wysilić wszystkie szare komórki, żeby osiągnąć odpowiednio wysoki wynik. Co ciekawe rezultat jest tutaj niezwykle istoty, bo nie tylko określa nasze umiejętności, ale także poziom względem innych graczy. Nic tak nie napędza do rozwoju, jak rywalizacja. Jeśli można pokonać kogoś znajomego lub nawet inną, nieznaną osobę, to będziemy bardziej skłonni do usprawnienia swoich możliwości, żeby to zrobić.

Obecnie aplikacja nie zapewnia licznych zabaw, ale twórcy zapewnili o jej nieustannym rozwoju, więc w najbliższej przyszłości można spodziewać się kolejnych prostych gier, przy których będzie można wykręcać coraz to lepsze wyniki.

Eidetic

Pamięć ejdetyczna to jedna z najbardziej spektakularnych cech, jakie może posiąść człowiek. Powszechnie mówi się na nią także pamięć fotograficzna, ale to pojęcie określa już maksymalnie rozwiniętą pamięć ejdetyczną. To zdolność do odtwarzania dźwięków, obrazów oraz innych obiektów z bardzo dużą dokładnością, poprzez przywołanie ich z pamięci.

Pomimo tego, iż pamięć fotograficzna jest powszechnie uważana za umiejętność wrodzoną, w rzeczywistości pamięć ejdetyczną można do pewnego stopnia wyćwiczyć i tym właśnie zajmuje się aplikacja Eidetic. Program zawiera w sobie różne aktywności umysłowe, które polegają na odtwarzaniu z pamięci różnych wzorów ciągów znaków itp. Z czasem, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze efekty, gra proponuje coraz większe wyzwania, które bardzo mocno angażują pamięć użytkownika, ewentualnie usprawniając ją na stałe.

Lumosity

Jedna z najpopularniejszych aplikacji służących do ćwiczenia mózgu. Obejmuje wszystkie najważniejsze aspekty rozwoju umysłu. To przede wszystkim pamięć, refleks, skupienie, umiejętność dostosowania się do warunków oraz rozwiązywanie problemów.

Twórcy przedstawili dziesiątki interesujących i przede wszystkim oryginalnych zabaw, które wymagają od odbiorcy wykorzystywania konkretnych obszarów mózgu. Zabawa rozpoczyna się 10-minutowym testem, który określi poziom umiejętności danej osoby, po czym dobierze odpowiedni poziom trudności, który zapewni optymalny rozwój. Program został zaprojektowany w taki sposób, żeby był odpowiedni dla młodszych, jak i starszych odbiorców. W ten sposób przy Lumosity bawić może się każdy, przy okazji rozwijając swoje umiejętności.

Mind Games

Popularne oprogramowanie, które zapewnia swoim użytkownikom możliwość zabawy przy wielu różnych oryginalnych i popularnych grach pamięciowych. Zainteresowana osoba po prostu wybiera sobie te gry, które najbardziej mu odpowiadają lub te, które pomogą rozwinąć konkretną cechę pamięci i bawi się. Każda zabawa została opracowana z zachowaniem najistotniejszych warunków optymalnego i stopniowego rozwoju intelektualnego z danego zakresu.

Wszystkie gry zapewniają dostęp do analizy rozgrywki, gdzie wyświetlana jest historia wcześniejszych sesji oraz wykresy prezentujące rozwój.

Inne gry pamięciowa i rozwijające

Gry rozwijające stały się niezwykle popularne w ostatnich latach, więc zawsze wyszukać coś interesującego. Powyższe aplikacje to jedynie wierzchołek góry lodowej. W ciągu lat powstała cała kategoria gier i programów tego typu. Wystarczy po prostu wybrać tę, która najbardziej wpisze się w oczekiwania danego odbiorcy i można zacząć trening. Najważniejsza jest systematyka. Rozwój intelektualny tak samo, jak fizyczny, wymaga czasu i cierpliwości. Niekiedy rezultaty przyjdą po kilku dniach, tygodniach, a nawet miesiącach. Najważniejsze jest jednak to, żeby starać się cały czas rozwijać, bo to klucz do zdrowia fizycznego i psychicznego.