Podobno kobiety są jak wino – im starsze tym lepsze. Niestety wiele z nas wyolbrzymia problem starzenia się i czuje lęk przed tym, że czas płynie tak szybko. Nie ma się co dziwić. Ten świat ma niemal obsesję na punkcie młodego wyglądu. Wiele z nas z wiekiem zaczyna odczuwać ogromny strach i samotność, które prowadzą do różnych destrukcyjnych myśli i stanów przygnębienia. Tymczasem to, że się starzejemy, to przecież naturalna kolej rzeczy. Starzenie się, tak samo jak młodość, jest pełna zalet. Jeżeli trudno ci w tym momencie wyobrazić sobie jakiekolwiek pozytywne strony bycia coraz starszą, to koniecznie zapoznaj się z siedmioma powodami, by natychmiast przestać obawiać się starzenia.

 

7 faktów, dzięki którym przezwyciężysz

Lęk przed starzeniem się

 

1. Z wiekiem stajesz się mądrzejsza

Mądrość tak naprawdę przychodzi z wiekiem. Życie składa się ze wzlotów i upadków, a każde niepowodzenie sprawia, że uczymy się czegoś nowego i stajemy się mądrzejsze. Gdy stajesz się starsza, możesz wykorzystać swoje doświadczenia i umiejętności, aby poradzić sobie ze wszystkimi problemami, jakie napotykasz na swojej drodze. Ponadto, mądre kobiety mniej obawiają się strat i wiedzą, jak zwalczyć wiele obaw. Mądrość pomaga podejmować trafne decyzje i zachować spokój w różnych trudnych sytuacjach.

 

2. Stajesz się bardziej doświadczona

Im jesteś starsza, tym bardziej dojrzała i doświadczona się stajesz. Każdy dzień uczy cię, jak radzić sobie w życiu i pokonywać różne trudności. Starzenie się jest swego rodzaju błogosławieństwem. Oczywiście na pewno nie raz miałaś do czynienia z jakimiś negatywnymi doświadczeniami, ale w rzeczywistości są one najlepszym nauczycielem.

 

3. Wiesz kim jesteś

Poznanie siebie samej i swej wewnętrznej natury zajmuje zazwyczaj sporo czasu. Wiele kobiet dopiero z czasem dowiaduje się, jakie są ich priorytety i kim tak naprawdę są. Dopiero wtedy zaczynają czuć się komfortowo, gdy znają swoje przekonania i umiejętności. Jeżeli zastanowisz się trochę nad sobą, to być może odkryjesz, że praktycznie co roku odkrywasz w sobie jakieś nowe cechy charakteru. Nieważne czy są one pozytywne czy negatywne, im więcej wiesz o sobie i swoim wewnętrznym świecie, tym lepiej się czujesz sama ze sobą.

 

4. Jesteś bardziej interesująca dla innych

Twoja mądrość i doświadczenie może się przydać innym osobom. Z wiekiem stajesz się bardziej doświadczona i mądrzejsza,  możesz więc służyć radą innym osobom. Twoje pomysły i doświadczenia mogą na przykład zmienić życie twojego przyjaciela na lepsze. Wbrew pozorom wiele młodych ludzi bardzo ceni sobie rady starszych osób.

 

5. Czujesz się bardziej komfortowo

Myślę, że ten punkt jest bardzo ważny dla każdej kobiety. Konieczne jest, aby uświadomić sobie, że może upłynąć wiele lat, zanim zaczniesz czuć się komfortowo sama ze sobą. Gdy się starzejesz, stajesz się dojrzała i zaczynasz szanować swoje własne decyzje. Komfort wewnętrzny jest podstawą miłości do samego siebie i rozwoju osobistego.

 

6. Masz spełnione marzenia

Istnieje jeszcze jeden powód, aby nie bać się starzenia. Przeżyte lata i dojrzałość często pomagają osiągnąć nam sukces. Bardzo często okazuje się, że z wiekiem jest nam coraz łatwiej osiągać kolejne zamierzone cele.

 

7. Masz poczucie bezpieczeństwa

Gdy stajesz się starsza, masz wiele rzeczy, których nie miałaś, kiedy byłaś młodsza. Być może są to szacunek, pieniądze, wykształcenie, prawdziwi przyjaciele, ukochana osoba, dzieci lub swój własny dom. Co jeszcze może być lepsze? Zdobycie tego wszystkiego zajmuje zazwyczaj bardzo dużo czasu, więc tym bardziej powinnaś się cieszyć, że ten etap masz już za sobą.

 

Starzenie się nie jest tak straszne, jak się z pozoru wydaje. Jest pełne zarówno wad jak i zalet. Staram się być optymistą i traktować starzenie się z szacunkiem. A czy ty boisz się starzenia, czy jeszcze o tym nie myślisz?