Czy zastanawiałeś się kiedyś, co twój zwierzak chce ci powiedzieć? Czy chciałbyś rozumieć sekrety mowy twojego milusińskiego? Wszystkie zwierzęta mają swój sposób porozumiewania się – my po prostu nie potrafimy tego zrozumieć. Język zwierząt nie jest prosty, ale ważne jest, abyśmy nauczyli się odczytywać przekazy naszych zwierząt, a poniższa krótka lista sekretów ich mowy może nam w tym pomóc.
Język zwierząt – 7 sekretów
1. Chomik gryzie pręty klatki
Myślę, że najgorszą rzeczą, gdy twój chomik zaczyna gryźć pręty klatki, jest nieznośny hałas. Powinieneś w tym momencie wiedzieć, że to twoja wina, bowiem jest on zaniedbany i znudzony. Według statystyk, to właśnie chomiki, po żółwiach i królikach są najbardziej zaniedbywanymi i znudzonymi zwierzątkami domowymi. Aby chomik przestał gryźć pręty, spróbuj zmienić wystrój jego klatki lub po prostu zmień ją na większą. Upewnij się, że twój pupil ma zabawki oraz kawałki papieru lub kartonu, które może gryźć zamiast elementów klatki. Postaraj się dostarczyć mu jakieś atrakcje, żeby nie czuł się opuszczony i samotny w swojej klatce. Chomiki bardzo lubią rolki po papierze toaletowym lub papierowych ręcznikach kuchennych. Przede wszystkim jednak poświęcaj mu więcej czasu i nie zapominaj o zabawie z nim.
2. Pies kładzie łapę na twoje nogi
Jeśli twój pies często tak robi, to jest to znak, żebyś spędzał z nim więcej czasu. Zazwyczaj robi tak, kiedy jego właściciel wraca po długim czasie nieobecności lub kiedy czuje jakiś rodzaj zagrożenia. Na przykład, kiedy mój pies słyszy fajerwerki lub błyskawice za zewnątrz, kładzie się przy mnie i kładzie swoje łapy na moich stopach. Z kolei kiedy siedzę na kanapie, a on chce, żeby się nim zająć, kładzie jedną łapę na moje kolana i wpatruje się we mnie. Ważne, aby wiedzieć o przyczynach takich zachowani i podjąć odpowiednie środki zaradcze w razie potrzeby.
3. Królik trąca Cię nosem
Z reguły ludzie nie wiedzą za wiele o zwyczajach królików, dlatego że króliki nie są tak powszechnymi zwierzakami domowymi jak psy lub koty. Jeśli masz to szczęście posiadać w domu królika, masz też prawdopodobnie wiedzę na temat jego rożnych nastrojów. Na przykład, kiedy wygląda jakby gryzł coś, podczas gdy nie ma nic w ustach, wtedy mówi ci że jest w dobrym humorze. Z drugiej strony, kiedy trzymasz go w ręku, a on pozostaje nieruchomy, to chce nam zasygnalizować, że jest nieufny z jakiegoś powodu. Może nie poświęcałeś mu ostatnio zbyt wiele czasu i poczuł się zaniedbany? Z kolei kiedy trąca Cię nosem, to chce powiedzieć, że się cieszy z waszego spotkania i to jest jego przywitanie.
4. Kiedy kot głośno pomrukuje
Ten akt komunikacji może być różnie interpretowany w zależności od sytuacji i rodzaju mruczenia. Najpowszechniejszym znaczeniem jest – „chce żebyśmy zostali przyjaciółmi” lub „jest mi przyjemnie”. Jeśli natomiast Twój kot mruczy głośniej niż zwykle w dość nieregularny sposób, to znaczy, że jest zaniepokojony. Inną możliwością jest po prostu to, że głośne bulgotanie jest odmianą zwykłego mruczenia.
5. Kot wolno mruga oczami
Czasami kiedy spoglądasz na kota możesz zauważyć, że bardzo powoli mruga oczami. Co to oznacza? To świetny znak, ponieważ świadczy o tym, że twoje zwierzę ci ufa. Okazuje się, że język zwierząt jest bardzo podobny do ludzkiego, bo przecież bardzo podobnie zachowują się ludzie – jeśli będziesz bardzo uważny podczas rozmowy z drugą osoba, to na pewno zauważysz, że w pewnym momencie twój rozmówca zaczyna powoli mrugać, co świadczy o tym, że cię słucha uważnie i zaczyna być ufny.
6. Konie tarzają się w ziemi
Stwierdzono że konie tarzają się w ziemi tylko wtedy, gdy czują się bezpieczne. Na przykład, czują się bezpiecznie, gdy żyją w stadzie na łonie natury. To również oznaka dobrego samopoczucia lub wprost przeciwnie – sygnalizowanie potrzeby zwrócenia na siebie uwagi. Nie ma się czym martwić, o ile koń nie robi tego zbyt często, bo jeżeli co chwilę tarza się na ziemi, to może to świadczyć o tym, że może mieć problemy ze skórą.
Język zwierząt nie należy do najłatwiejszych, ale naprawdę warto wiedzieć, czego chce od ciebie twój zwierzak i w jakim jest aktualnie nastroju. Zwierzę nie jest w stanie powiedzieć ci, że źle się czuje, boi, że coś go boli, dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać nastroje swoich zwierząt. Całkiem niedawno mój pies bardzo cierpiał, bo ktoś zrobił mu krzywdę, a my zorientowaliśmy się dopiero po kilku dniach, że coś mu jest. Napiszę wam o tym innym razem, bo to dłuższa historia, a dziś zostawiam was z ważnym pytaniem. Czy znacie jakieś inne sekrety języka zwierząt, których tutaj nie wymieniłam? Jeżeli tak, to koniecznie napiszcie o nich w komentarzach!
Punkt 6 najbardziej mnie zaciekawił :)