Mimo ogromnej różnorodności diet, jadłospisów i planów treningowych, wiele kobiet wciąż ma problem z osiągnięciem lub utrzymaniem idealnej wagi. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego szczupłe dziewczyny nie przybierają na wadze, chociaż jedzą wszystko, na co mają ochotę? Albo w jaki sposób wiele kobiet utrzymuje swoją wagę marzeń? Czy za każdym razem kiedy wchodzisz do kuchni masz ochotę zjeść wszystko, co wpadnie ci w oko? To znak ostrzegawczy – powinnaś zmienić swoje nawyki żywieniowe i styl życia. Prawie rok temu opublikowałam tu na blogu podobny wpis – o tym, jak uniknąć efektu jojo, ale dzisiaj “ugryzłam” temat z trochę innej strony i piszę o kilku nawykach, które mogą pomóc utrzymać wagę po diecie odchudzającej.

 

Jak utrzymać wagę po diecie odchudzającej?

 

1. Naucz się szacować wielkość porcji

Dziewczyny, które utrzymują wagę idealną, przeważnie nie liczą kalorii – wiedzą jak „na oko” odmierzyć porcje. Jeżeli nie monitorujesz liczby przyjmowanych w ciągu dnia kalorii, spróbuj przynajmniej przez jakiś czas obserwować i zapisywać, co i ile jesz w ciągu dnia. Nie tylko pozbędziesz się nawyku przejadania się, ale opanujesz sztukę uważnego jedzenia.

 

2. Gotuj w domu

Nie mam na myśli gotowania, smażenia, grillowania i pieczenia przez cały dzień. W Internecie możesz znaleźć wiele przepisów zgodnych z dietami i łatwych do przygotowania, które nie wymagają mnóstwa czasu, wysiłku i nakładów finansowych. Kiedy jesz posiłki przygotowane własnoręcznie, wiesz, co zawierają. Szczupłe dziewczęta wybierają zdrowe składniki i przygotowują zdrowe posiłki w domu, niezależnie od tego, jak bardzo są zajęte. Prawda jest taka, że przygotowanie wielu zdrowych posiłków, na przykład sałatek naprawdę  nie zajmuje wiele czasu.

 

3. Nie głodź się

Głodzenie się nigdy nie pomogło nikomu stracić na wadze i ty nie jesteś wyjątkiem. Głodzenie się to najgorszy z możliwych sposób na schudnięcie i utrzymanie wagi. Jeśli nie możesz zrzucić lub utrzymać wagi, poszukaj prawdziwej przyczyny takiego stanu rzeczy, a nie rozwiązania najłatwiejszego lecz niebezpiecznego i nietrwałego. Aby zdrowo schudnąć powinnaś dostarczać swojemu ciału wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nie pomijaj głównych posiłków i zacznij jeść więcej zdrowych produktów. Jeśli przez cały czas masz ochotę jeść, sprawdź, czy dostarczasz sobie odpowiednią ilość protein. Niedobór składników odżywczych może być nie tylko przyczyną tego, że ciągle czujesz się głodna, ale także prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

 

4. Pij dużo wody

Wszyscy dookoła ci to powtarzają. Ja także. Zatem, jak wiele szklanek czystej wody wypijasz w ciągu dnia? Jedną, dwie? Być może pijesz kawę, herbatę, napoje gazowane lub koktajle, ale nie znaczy to, że dostarczasz organizmowi wystarczającą ilość płynów. Picie odpowiedniej ilości czystej wody też jest bardzo ważne, jeżeli zależy ci na tym, żeby mieć szybką przemianę materii.

 

5. Sztywna dieta nie przyniesie oczekiwanych wyników

Szczupłe dziewczęta zazwyczaj nie trzymają się sztywnych planów żywieniowych. Po prostu jedzą zdrowo i z umiarkowaniem. Trzymanie się jednej diety nie pomoże ci stracić na wadze. Nawet jeśli tak się stanie, nie będziesz w stanie jeść zgodnie z tą samą, nudną dietą przez całe życie, nie wspominając o tym, że utrzymanie wagi w ten sposób będzie dużo trudniejsze. Kiedy mowa o dietach, najważniejsze to pozostać elastycznym i pozwalać sobie na zmiany w swoim jadłospisie oraz wprowadzać do niego poprawki.

 

6. Obserwuj swój postęp

Ludzie sukcesu mają swoje listy zadań do zrobienia, dzienniki i wszystko, co pomaga im śledzić własny postęp. Kiedy tracisz na wadze, powinnaś robić to samo. Planować dzień, planować posiłki, planować ćwiczenia i obserwować, co ci pomaga, a czego powinnaś unikać. Prowadzenie dziennika posiłków i ćwiczeń sprawi, że cały proces będzie łatwiejszy. Nie waż się codziennie. Rób to raz na tydzień lub (jeżeli starczy ci cierpliwości) nawet raz na miesiąc i obserwuj rezultaty.

 

7. Bądź konsekwentna

Dziewczyny, które wiedzą jak osiągnąć i utrzymać idealną wagę, są konsekwentne. Nie skaczą między jedną dietą a drugą. Nie przeprowadzają ani drastycznych ani nagłych zmian. Uczą się stałych nawyków, takich jak jak: wysypianie się każdej nocy, codzienne ćwiczenia i zdrowe odżywanie.

 

8. Precz z wymówkami

Okropna pogoda, menstruacja, ból głowy, kiepski nastrój, depresja, brak motywacji…jest tak wiele wymówek, aby nie ćwiczyć. Litujemy się nad sobą, pomijamy trening i pochłaniamy wysokokaloryczne pokarmy, kiedy czujemy, że właśnie teraz na nie zasługujemy. A potem zastanawiamy się dlaczego odchudzanie trwa tak długo i czemu nie jesteśmy jeszcze szczupłe. Szczupłe dziewczęta nie mają wymówek, no może poza poważną chorobą. Powiedz swoim wymówkom stop i zacznij od nowa. Jest to ważne szczególnie w jesiennym i zimowym okresie, kiedy wielu osobom (w tym mi) wcale nie chce się ćwiczyć, za to jeść chce się cały czas. Nie szukajmy wymówek i nie odpuszczajmy sobie zdrowej diety i aktywności fizycznej, bo za kilka miesięcy, kiedy zrobi się ciepło i będziemy chciały wskoczyć w wiosenne i letnie ciuszki, możemy mocno żałować, że poddałyśmy się lenistwu ;-)

 

9. Nie wierz w popularne mity żywieniowe

Kto powiedział, że nie można jeść po 7 wieczorem? Kto powiedział, że nie można ćwiczyć popołudniami? Kto powiedział, że osoby na diecie mogą jeść tylko w sałatę i marchewki? Wiara w takie mity jest prostą drogą do zadręczania siebie i zrujnowania idealnej wagi. Jeśli jesteś głodna przed pójściem spać, skieruj swoje kroki do kuchni i przekąś coś zdrowego. Jeśli masz ochotę na słodycze, pozwól sobie na nie raz na jakiś czas. Szczupłe dziewczyny jedzą wszystko, na co mają ochotę, ale z umiarem.

 

10. Kontroluj emocje

Stres ma ogromny wpływ na nasze ciała. Niektórzy pod jego wpływem gwałtownie chudną, inni przybierają na wadze i nie mogą jej zrzucić. Jeśli twój plan żywieniowy i treningi nie przynoszą rezultatów, zwróć uwagę na to, jak bardzo jesteś zestresowana. Naucz się kontrolować swoje emocje i bądź spokojna w sytuacjach stresowych. W ten sposób utrzymasz idealną wagę i szybciej pozbędziesz się niechcianych kilogramów.

 

Dziewczyny, które się odchudzały wiedzą, że o wagę idealną trzeba dbać. Stracone kilogramy lubią wracać, dlatego wykształcenie stałych, zdrowych nawyków jest koniecznością. Nie bądź dla siebie zbyt surowa. Pozwól sobie na małe zachcianki i cheat meal od czasu do czasu. Pamiętaj, wszystko wymaga czasu, wysiłku i poświęcenia. Jestem pewna, że dasz radę żyć bez frytek, napojów gazowanych i innych fast foodów. Nie poddawaj się i mądrze walcz o wymarzoną sylwetkę :-)