Dzisiejszy świat jest pełen krytyki i niektórym osobom naprawdę trudno jest postrzegać we właściwy sposób komentarze i opinie innych ludzi. Przejmowanie się opinią innych ludzi może cię powstrzymywać przed realizowaniem swoich celów i spełnianiem marzeń. Negatywny komentarz od kogoś może wpłynąć na twój nastrój, zniechęcić cię lub nawet sprawić, że stracisz wiarę w siebie. Z drugiej strony, jeśli we właściwy sposób przyjmujesz do siebie to, co inni mówią na twój temat, możesz odpowiednio skorygować swoje działania. Poniżej znajdziesz siedem punktów, które pomogą ci przestać przejmować się opinią innych ludzi oraz nauczyć się czerpać korzyści z konstruktywnej krytyki.

 

Jak przestać przejmować się opinią innych

 

1. To wcale nie jest o tobie

Powinieneś pamiętać, że nie wszystkie rzeczy, o których inni mogą mówić lub myśleć, naprawdę dotyczą właśnie ciebie. Słowa i komentarze innych ludzi są po prostu ich osobistą wizją sytuacji. Poza tym pamiętaj, że istnieje wielu źle wychowanych i niedoświadczonych ludzi, którzy przyzwyczajeni są do krytykowania rzeczy, na temat których nie mają zielonego pojęcia. Nie zmienisz percepcji i stanu umysłu negatywnych ludzi. Powinieneś zatem ignorować ich negatywne komentarze i destruktywne słowa.

 

2. Odsiej prawdę przez sitko

Naucz się oddzielać to, co jest prawdą od tego, co jest kłamstwem. Tylko ty możesz przeanalizować i osądzić informację, która cię dotyczy, ponieważ znasz siebie lepiej niż ktokolwiek inny. Jeżeli jesteś samokrytyczną osobą, to z takich komentarzy możesz nauczyć się cennych rzeczy. Jeżeli nie, po prostu spróbuj  je zignorować i nie zaprzątaj sobie nimi głowy.

 

3. Ludzie mają tendencje do dzielenia się złym nastrojem

Obecnie wielu ludzi ma tendencje do wyładowywania się na innych. Musisz uświadomić sobie, że nie jest to nic osobistego, natomiast może być po prostu produktem ubocznym czyjegoś złego dnia. Może ktoś wstał z łóżka lewą nogą lub ominęła go poranna kawa, a nie zna innego sposobu na radzenie sobie z negatywnymi emocjami… Jeżeli zauważyłeś, że twój kolega z pracy jest w złym humorze, podejdź do tego zdroworozsądkowo i nie bierz jego negatywnych słów i komentarzy zbyt poważnie.

 

4. Co osoba, to opinia

Opinia twojego negatywnego współpracownika nie jest wewnętrznym głosem całego świata. Na świecie żyje ponad 7 miliardów ludzi i każdy z nich ma swoje opinie i zdanie na dany temat. Nie przejmuj się tym i nie trać czasu. Jeżeli jesteś bardzo wrażliwą osobą, jeden negatywny komentarz może okazać się wystarczającym, żeby zrujnować twój dzień. Powinieneś więc nauczyć się ignorować opinie innych ludzi.

 

5. Wredni i szaleni ludzie

Ten świat jest pełen szalonych i wrednych ludzi. Nie mają oni najmniejszego pojęcia o tym, jak prowadzić grzeczną konwersację i często kończą raniąc ludzi dookoła siebie swoimi niekulturalnymi uwagami. Jedyny sposób, aby przestać przejmować się ich uwagami, to unikanie kontaktu z nimi. Jeżeli już dojdzie do konfrontacji, to nigdy nie próbuj się usprawiedliwiać. Jeśli uciekają się oni do przykrych komentarzy, to nic co powiesz, różnicy nie uczyni, więc nawet nie próbuj. Trzymaj się z daleka od takich ludzi. Spróbuj słuchać słów wspierających cię osób i odciąć się od hejterów.

 

6. Tylko ty wiesz, kim jesteś

Powinieneś pamiętać, że jesteś jedyną osobą, która zna swoją naturę, wierzenia, tradycje i wartości. Jeżeli obcy nie lubi twoich wartości, nie powinieneś przejmować się tym faktem, ponieważ jest to absolutnie normalne. Gusta i smaki różnią się i właśnie dlatego wielu ludzi ma różne wizje świata, wychowania i poziomu osobistego rozwoju. Powinieneś praktykować bycie otwartym umysłowo zamiast pozostawania defensywnym w stosunku do negatywnych opinii i komentarzy innych. Takie nastawienie do życia pomoże ci udoskonalić siebie i nauczyć się, jak radzić sobie z krytyką.

 

7. Nie pozwól innym zrujnować swojego dnia

Tylko od ciebie zależy, czy pozwolisz innym zrujnować swój dzień, czy też nauczysz się stawać w obronie samego siebie i akceptować siebie takim, jakim jesteś. Nie pozwól, by komentarze innych zmieniły twój nastrój. Jeżeli nie jesteś w stanie uniknąć niekulturalnych komentarzy, podejdź do tego na chłodno i odpowiedz z grzecznością. Joel Osteen kiedyś powiedział: “Kiedy ktoś jest niewychowany, uśmiechaj się. Kiedy stoisz na autostradzie i cieszysz się, odbierasz im energię”.

 

Wolfgang Amadeus Mozart powiedział równie interesującą rzecz: “Nie zwracam uwagi, czy dana osoba chwali, czy obwinia. Po prostu postępuję zgodnie z moimi uczuciami”. A czy ty wiesz, jak przestać przejmować się opinią innych? Może masz jakieś sprawdzone sposoby, dzięki którym ci się to udaje?