Dlaczego młodsi i starsi członkowie rodziny nie mogą dojść do porozumienia? Psychologowie twierdzą, że generacyjna przepaść pomiędzy rodzicami i dziećmi pogłębia się. Myślę, że każda kobieta powinna mieć dobre relacje ze swoimi rodzicami. Zwłaszcza z mamą. Pomiędzy matkami a córkami jest więź emocjonalna specjalnego rodzaju.

Jeśli masz trudną relację ze swoją mamą, to ty powinnaś uczynić pierwszy krok w kierunku pojednania. Relacje matka-córka są niezwykle ważne, ponieważ matki i córki mogą stać się najlepszymi przyjaciółkami. Mam nadzieję, że bez względu na to, jakie podłoże maja twoje kłótnie z mamą, ten wpis pozwoli ci zmienić swoje nastawienie i zdać sobie sprawę, że twoja mama to najdroższa ci osoba na świecie.

 

Jak przestać kłócić się z mamą?

 

1. Nie traktuj jej z rezerwą

Najlepszą techniką, by wywrzeć na kimś psychiczną presję i osiągnąć swój cel jest zachowywanie się z rezerwą i wyniosłe milczenie. Jeśli myślisz, że to pomoże ci osiągnąć pożądany rezultat – mylisz się. Może okazać się, że twoja mama też przestanie podejmować próby kontakty. Za wszelką cenę powinnaś natychmiast podjąć kroki, by zatrzymać tę zimną wojnę.

Psychologowie twierdzą, że ten rodzaj psychicznej przemocy tylko przyczynia się do eskalacji konfliktu i napełnia serca ludzi uczuciem osamotnienia i rozgoryczenia. Powinnaś pamiętać, że wcześniej, czy później, będziesz musiała rozmawiać i współpracować ze swoją mamą. I następnym razem to ona może potraktować cię w ten sposób. Jeśli naprawdę kochasz i doceniasz swoją mamę, powinnaś oprzeć się pokusie nie odzywania się do niej. Zapomnij o tym – to taktyka słabych ludzi. Lepiej jest radzić sobie z problemem przy użyciu słów i emocji.

 

2. Nie wpadaj w histerię

Nie ma wątpliwości, że histeria to wyjątkowo skuteczna metoda manipulacji, ale nie jesteś już małą dziewczynką. Jeśli nie możesz udowodnić swoich racji, nie wpadaj w złość i nie płacz przed swoją mamą. Weź się w garść i spróbuj mimo wszystko wypracować kompromis.

Za każdym razem kiedy wydaje mi się, że tracę kontrolę nad swoimi uczuciami, uciszam się i próbuję przeczekać, dopóki mi nie przejdzie. Nie chciałabym obciążać mojej mamy, ani żadnej innej bliskiej mi osoby negatywnymi emocjami i okazać się słaba i niedojrzała.

Wybuchy histerii na pewno mają negatywny wpływ na twój dobrostan fizyczny jak i psychiczny.

 

3. Unikaj wysoce obraźliwych słów

Żyjemy w demokratycznym świecie, gdzie mamy prawo do wyrażania swoich opinii i mówienia wszystkiego, co nam się podoba. Słowa to niezwykle potężne narzędzie, które wywiera ogromny wpływ na ludzki umysł. Jeśli jesteś w złych stosunkach ze swoją mamą, powinnaś zawsze być ostrożna, kiedy z nią rozmawiasz. Twoje słowa mogą uwolnić od bólu lub stać się straszliwą bronią. Wcześniej czy później i tak będziesz przepraszać za swoje złe zachowanie, ale to co powiedziałaś i poczucie rozgoryczenia pozostaną w sercu twojej mamy na zawsze.

Wszystko zależy od typu jej osobowości. Wiem, że wrażliwi i uczuciowi ludzie często biorą do siebie wszystkie obelgi i uwagi. Jeśli chcesz przestać walczyć ze swoją mamą i stworzyć w harmonię w relacjach z członkami twojej rodziny, nie powinnaś mówić tego, czego możesz później żałować.

 

4. Nie wciągaj w konflikt innych członków rodziny

Niektórzy mają w zwyczaju wciągać w konflikty pozostałych członków rodziny. Być może chcą, by ich wsparli lub pomogli znaleźć rozwiązanie korzystne dla obydwu stron. Niestety, aktywny udział i szczera chęć pomocy osób trzecich bardzo często tylko nasila konflikt. W rezultacie drobna i nic nie znacząca sprzeczka na linii matka-córka może przerodzić się w długotrwałą rodzinną awanturę.

Myślę, że konieczne jest rozwinięcie umiejętności rozwiązywania konfliktów bez ingerencji z zewnątrz. To wybór ludzi dojrzałych, rozsądnych i odnoszących sukcesy, którzy nie pozwalają, by kłótnie i nieporozumienia rujnowały ich szczęście.

 

5. Pracuj nad komunikacją

Jak często kontaktujesz się ze swoją mamą? Psychologowie twierdzą, że regularna komunikacja z rodzicami jest czymś, co czyni nas szczęśliwszymi. Brak porozumienia między matką a córką tworzy emocjonalne blokady i wywołuje częste spory. Dziura międzypokoleniowa nie jest jedyną przeszkodą w skutecznej i zdrowej komunikacji. Główne powody siedzą głęboko w twojej podświadomości. Kiedy w końcu poznasz ten powód, będziesz mogła przezwyciężyć nieporozumienia w komunikacji ze swoją mamą i w krótkim czasie pokonać dzielący was dystans.

 

Jeśli czujesz urazę, powinnaś nauczyć się przebaczać swojej mamie i dać jej drugą szansę, bo życie jest bardzo krótkie. Traktuj swoją mamę wielkodusznie i z szacunkiem, bo na to zasługuje. Mama to najlepszy przyjaciel, który zawsze dochowa sekretu i poda pomocną dłoń bez oczekiwania na nagrodę.

Mam nadzieję, że te porady pomogą ci zrozumieć, że twoja mama nie jest twoim wrogiem. Jest osobą, która poświęciła najlepsze lata swojego życia, byś ty mogła rozwijać się fizycznie i psychicznie oraz osiągnąć pełnię osobowości. Dziura międzypokoleniowa i inne spojrzenie na świat może prowadzić do walk i kompletnego niezrozumienia, ale nigdy nie powinnaś odwracać się od swojej mamy. Jeśli wasz relacja jest zaburzona z tego, czy innego powodu, uczyń pierwszy krok i zacznij od nowa. Jak rozwiązujesz konflikty ze swoją mamą? A może masz z nią wyjątkowo trudną relację? Podziel się swoimi przeżyciami!