Wierzę, że zagojenie ran po zdradzie jest możliwe. Najważniejsze jest, by mieć wystarczająco dużo cierpliwości, by radzić sobie z gniewem i żalem po zdradzie oraz móc liczyć na wsparcie bliskich osób. Zdrada jest jedną z najobrzydliwszych rzeczy na świecie. Rozbiła ona liczne przyjaźnie, związki i małżeństwa. Doświadczenie zdrady może mieć poważny wpływ na poczucie pewności siebie i sprzyjać zachorowaniom na depresję, zwłaszcza jeśli zdarzyło się to niespodziewanie.

Okres dochodzenia do siebie po zdradzie nie jest ani krótki ani łatwy. Mam nadzieję, że poniższe wskazówki pomogą ci przezwyciężyć tą życiową trudność.

 

Jak dojść do siebie po zdradzie:

 

1. Mów o swoim bólu

Jednym z najważniejszych kroków w radzeniu sobie ze zdradą jest powiedzenie sprawcom o swoim bólu i uczuciach. Wyjaśnij im, że cię zranili i przechodzisz teraz przez trudne chwile. Na wszelkie sposoby staraj się trzymać język za zębami, a ręce przy sobie i unikaj awantur, które mogą pogorszyć twój stan emocjonalny. Daj im jasno do zrozumienia, że ponownie im nie zaufasz. Powinni oni zdawać sobie sprawę z tego, co zrobili i poczuć się odpowiedzialnymi za tę trudną sytuację.

 

2. Zaakceptuj swoje emocje

Niestety, różne rodzaje zdrady mogą zmusić cię do doświadczenia szerokiej gamy negatywnych emocji. Są to: dezorientacja, złość, smutek i inne. Nie powinnaś odrzucać tych emocji. Wskazane jest, by zaakceptować rzeczy z powodu których cierpisz, nie ważne jak trudne może to być. Nie ukrywaj swojego żalu, ponieważ stawianie czoła negatywnym emocjom jest czymś normalnym przez co trzeba przejść. Jeśli wiesz, co czujesz, masz więcej szans na szybsze dojście do siebie.

 

3. Nie przejmuj się

Nie zamykaj się w sobie i nie unikaj kontaktu z innymi. Pożądane jest, by dać sobie trochę czasu na smutek, zanim zdecydujesz się pójść dalej. Oczyści to twój umysł i będzie sprzyjać poradzeniu sobie z emocjami. Łatwiej jest podjąć dobrą decyzję, kiedy jest się spokojnym i rozsądnym. Potrzebujesz trochę czasu, by zrozumieć konflikt i uświadomić sobie, co zrobić dalej.

 

4. Zwiększ swoją pewność siebie

Pewność siebie jest jednym z najbardziej znaczących elementów, które pomogą tobie przetrzymać zdradę. Zbuduj dobrą samoocenę poprzez przypominanie sobie, że jesteś wspaniałą osobą. Skup się na swoich pozytywnych cechach i osiągnięciach i nie pozwól, by takie wyzwanie jak zdrada zepsuło twoje cudowne życie. Pewne siebie osoby są bardziej odporne na problemy, ponieważ wierzą w siebie i swoje możliwości. W konsekwencji mają większe szanse na pokonanie trudności. Jest tak dlatego, gdyż nie polegają oni wyłącznie na innych. Dodatkowo, pewność siebie jest pomocna w eliminacji negatywnych myśli.

 

5. Rób rzeczy, które lubisz

Powinnaś postarać się zastąpić swój smutek pozytywnymi emocjami. Stwórz wokół siebie pozytywną atmosferę, by pozbyć się nieustannych przypomnień o negatywności. Obejrzyj śmieszną komedię lub wyjedź gdzieś z najlepszymi przyjaciółmi. Odciągnie cię to od irytujących negatywnych myśli i zainspiruje do robienia rzeczy, które napełnią twoje życie radością.

 

6. Kontroluj swój gniew

Złość jest powolnym zabójcą zarówno twojego fizycznego, jak i psychicznego samopoczucia. To uczucie może także ukraść twoje szczęście i rozwinąć negatywne myślenie. Powinnaś starać się kontrolować swój gniew i tłumić chęć zemsty na osobie, która cię skrzywdziła. Panowanie nad złością pomoże tobie uniknąć robienia głupich rzeczy, które możesz później żałować. Bądź ostrożna ze złością, bo to niebezpieczna broń, która może złamać serce.

 

7. Ćwicz przebaczanie

Przebaczenie jest ważnym elementem rozwoju emocjonalnego. Ten trudny krok pomoże ci iść dalej i oczyścić umysł od nienawiści i gniewu. Mahatma Gandhi powiedział kiedyś mądrą rzecz “Słabi nigdy nie potrafią wybaczyć. Przebaczenie jest atrybutem silnych”. Zdaję sobie sprawę, że trudno jest wybaczyć, kiedy boli serce, ale należy starać się zmienić swoje życie na lepsze. Nie pozwól przeszłości zatruć swoją teraźniejszość.

 

Tylko silne pragnienie odżycia po zdradzie pozwoli tobie jak najszybciej zacząć nowe życie. Miejmy nadzieję, że powyższe rady w stosunkowo krótkim czasie pomogą ci zapomnieć o bólu zdrady. Czy kiedykolwiek miałaś do czynienia ze zdradą? Jak wróciłaś po niej do normy? Podziel się proszę swoimi przemyśleniami.