Ostatnimi czasy smartfony i tablety stały się naszymi najbliższymi… przyjaciółmi. Dostarczają nam niezbędnych informacji, pomagają utrzymać kontakt z ukochanymi osobami, pomagają nam w pracy. Człowiek szybko zamienia wszystko, co użyteczne i przyjemne w nawyk, a smartfon nie stanowi tu wyjątku. Wyobraź sobie, że spiesząc się do wyjścia z domu, zapomniałeś o nim. Czy dasz radę spędzić cały dzień bez swojego telefonu? Niech zgadnę – twoja odpowiedź brzmi „nie”. Smartfon to taki mini świat, który stał się niezastąpioną częścią twojego życia i pewnie ciężko tobie żyć komfortowo bez niego. Jeśli nie chcesz zniszczyć swojego „cyfrowego dziecka”, oto kilka najważniejszych wskazówek wartych stosowania.

 

Jak dbać o telefon komórkowy?

1. Pozbądź się szkodliwego oprogramowania
Jeśli myślisz, że złośliwe oprogramowanie może istnieć tylko w twoim laptopie, to jesteś w błędzie, ponieważ smartfony również są podatne na te problemy. Bądź ostrożny, gdy coś instalujesz i nie wchodź na strony internetowe wątpliwego pochodzenia. W celu ochrony twojego urządzenia, radziłabym instalację aplikacji typu Malwarebytes, która wykrywa złośliwe oprogramowanie.

 

2. Kontroluj ilość wolnego miejsca
Smartfony mają niewielką pamięć główną i zazwyczaj użytkownicy szybko ją zapełniają różnymi plikami multimedialnymi. Często staje się to przyczyną ich złego dalszego funkcjonowania. Jeśli masz w telefonie kartę SD wówczas z reguły nie ma to znaczenia, bo jest więcej miejsca na wszystkie aplikacje, zdjęcia, filmy i inne rzeczy, które chcesz mieć pod ręką. Gdy telefon nie ma już wolnego miejsca, przestaje on działać prawidłowo, upewnij się więc, że masz dodatkową pamięć albo kup kartę SD, by nie musieć kontrolować miejsca za każdym razem, gdy coś ściągasz.

 

3. Unikaj ciepła i zimna
Zostawianie telefonu wewnątrz samochodu w upalne lato nie jest zbyt dobrym pomysłem. Może się on popsuć przy 45 stopniach Celsjusza, więc unikaj trzymania go w nasłonecznionych miejscach lub po prostu wyłączaj go, gdy trzymanie telefonu z dala od słońca jest niemożliwe. Ujemne temperatury są również niebezpieczne, ponieważ przy około -10 stopniach Celsjusza, twój smartfon może już ulec uszkodzeniu.

 

4. Zachowaj ostrożność przy modyfikowaniu plików systemowych
Kupiłeś dość drogie urządzenie i pewnie chcesz z niego wyciągnąć jak najwięcej. Wielu użytkowników bez wcześniejszego doświadczenia, próbuje zmodyfikować dostęp do plików systemowych swojego telefonu. Często prowadzi to do katastrofalnych rezultatów. Może się tobie wydawać, że modyfikowanie ustawień telefonu jest łatwe i choć właściwie jest to prawdą, powinieneś zachować przy tym ostrożność – nawet najmniejszy błąd może spowodować, że twój gadżet zacznie działać nieprawidłowo lub w ogóle przestanie działać. Lepiej poprosić o pomoc wykwalifikowaną osobę i upewnić się, że ta osoba dokładnie wie, co robi.

 

5. Podłączaj się z ogromną troskliwością
Kiedy podłączasz telefon za pomocą kabla USB, rób to delikatnie. Naprawdę nie ma potrzeby by na siłę wpychać kabel USB to swojego telefonu, lepiej obchodzić się wolno i ostrożnie ze swoim czułym smartfonem.

 

6. Kieszenie (i toalety) mogą być niebezpieczne
Wiele osób wkłada telefon do tylnych kieszeni jeansów. Jest to niebezpieczne z dwóch powodów. Po pierwsze, jeśli usiądziemy w zły sposób i wywrzemy zbyt duży nacisk na telefon, to możemy go zniszczyć. Po drugie, istnieje ryzyko, że telefon wypadnie z kieszeni. Gdy kieszeń jest zbyt mała, by całkowicie schować telefon, możesz go niepostrzeżenie zgubić. Osobiście zdarzyło mi się włożyć telefon do tylnej kieszeni spodni i pójść do toalety. Kiedy zdjęłam spodnie, żeby zrobić siku, telefon wpadł do muszli klozetowej. Na pewno nie jestem pierwszą i ostatnią dziewczyną, której przydarzyła się taka żenująca sytuacja, więc gorąco odradzam noszenie telefonu w tylnych kieszeniach :-P

 

7. Daj mu odpocząć
Tak samo jak laptop czy komputer, twój smartfon potrzebuje odpoczynku. Nasze smartfony są aktywne zarówno w dzień jak i w nocy, tak więc zmuszone są do ciągłej pracy. Smartfon, jak prawie każde urządzenie potrzebuje czasami przerwy. Nieustanna praca może skrócić żywotność twojego smartfona. Przynajmniej raz na jakiś czas powinieneś go restartować. Wyłączaj swój telefon minimum na około pół godziny tygodniowo. Taka przerwa odświeży pamięć podręczną i właściwie zrestartuje podsystemy, by twoje urządzenie mogło tobie dłużej służyć.

 

8. Nie sknoć swojej blokady karty SIM
Blokowanie karty SIM jest użyteczne w sytuacji, gdy nie chcesz by ktoś korzystał z twojego telefonu bez pozwolenia. Nawet, jeśli karta SIM nie jest urządzeniem sama w sobie, twój smartfon nie będzie działać, jeśli sknocisz swoją blokadę karty SIM. Oznacza to, że jeśli zamierzasz umieścić blokadę na swojej karcie SIM, powinieneś zachować przy tym ogromną ostrożność.

 

9. Trzymaj go z dala od wody
Smartfony są bardzo wrażliwe na substancje płynne. Nawet kilka kropli może spowodować nieodwracalne zniszczenia. Jeśli bierzesz swój telefon ze sobą, gdy idziesz pobiegać czy uprawiać jakiś aktywny sport jak siatkówka, umieść go w wodoodpornym pokrowcu. Po prostu upewnij się, że dostanie się do niego wilgoć i że nie ulegnie on przegrzaniu. W przypadku zalania telefonu, umieść go w misce suchego ryżu, by usunąć płyn i ocalić jego życie. Ta „ryżowa sztuczka” naprawdę działa. Kiedyś sama to sprawdziłam – patrz punkt nr 6 ;-)

 

Nie ignoruj żadnej z powyższych wskazówek, ponieważ pomimo tego, że ryzyko uszkodzenia telefonu jest dość niskie, zawsze lepiej z góry zapobiegać niebezpieczeństwu. Twój telefon pracuje byś mógł czuć się bardziej komfortowo, więc daj mu od czasu do czasu odpocząć, a wówczas będzie on działał dłużej.