Rodzinne pamiątki lub podarunki od najbliższych wymagają od nas specjalnej troski. Często rolę takich upominków spełnia srebrna biżuteria – piękna i cenna, a więc zasługująca na nieco więcej uwagi z naszej strony. By biżuteria ze srebra mogła dłużej cieszyć nasze oczy, musimy zatroszczyć się zarówno przechowywanie jej w odpowiedni sposób, jak i o to, by zawsze była ona idealnie czysta.

 

Jak dbać o srebrną biżuterię?

Srebrna biżuteria narażona jest na wiele szkodliwych czynników. Dla srebra wyjątkowo groźnymi wrogami są powietrze oraz światło. To przed nimi należy ją chronić w szczególności. W jaki sposób? Podstawa to odpowiednie przechowywanie. Biżuteria ze srebra nie powinna być wystawiona na pokaz. By dłużej mogła ona zachwycać swym wyglądem, należy ją przechowywać w suchym miejscu. Idealnym rozwiązaniem jest owijanie srebrnych przedmiotów w miękką tkaninę, a następnie umieszczanie ich w plastikowej torebce. Takie zabezpieczenie sprawia, że srebro jest dobrze chronione i przed światłem, i przed powietrzem, zatem szanse na utrzymanie biżuterii w dobrej formie przez wiele lat znacznie się zwiększają. Srebrna biżuteria powinna być również systematycznie czyszczona.

Jeśli biżuteria jest noszona dość często, zalecane jest jej czyszczenie raz w miesiącu. By taki zabieg wykonać w profesjonalny sposób, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w specjalną pastę do czyszczenia srebra oraz w miękką szmatkę. Dokładne polerowanie biżuterii za ich pomocą pomoże jej odzyskać piękny wygląd, a jednocześnie pomoże w ochronie cennych pamiątek przed zniszczeniem.

Biżuteria ze srebra może być też czyszczona za pomocą miękkiej szmatki oraz sody oczyszczonej, z kolei miejsca trudno dostępne można oczyszczać za pomocą delikatnej szczoteczki do zębów. Ważne, by po takim zabiegu biżuterię dokładnie osuszyć za pomocą czystej i miękkiej szmatki. W przypadku, gdy biżuteria jest już bardzo zabrudzona, do jej czyszczenia można wykorzystać odrobinę ciepłej wody z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń. Należy jednak pamiętać, że po takim zabiegu czyszczącym, srebro powinno zostać starannie osuszone. Ważna jest też walka ze zmatowiałą powierzchnią. By srebrna biżuteria mogła szybko odzyskać swój piękny blask, ważną czynnością staje się jej polerowanie. Zadanie to ułatwią nam specjalne ściereczki, przeznaczone do polerowania srebra. Warto je mieć zawsze pod ręką i, co najważniejsze, regularnie z nich korzystać.