Każdy chce mieć przyjaciół, ale nie każdy umie być dobrym przyjacielem. Na samym początku, postarajmy się dowiedzieć, czym jest przyjaźń. Myślę, że przyjaźń jest tym rodzajem relacji, w którym dwoje lub więcej ludzi czuje się ze sobą związanych. Ludzie ci mają wspólne zainteresowania, wartości i poglądy. Takie relację oparte są zazwyczaj na wzajemnym głębokim zrozumieniu i zaufaniu. Często zdarza się, że dwie kompletnie różne osobowości zaczynają myśleć w ten sam sposób i okazuje się, że świetnie się dogadują.
Podobnie jak miłość, przyjaźń jest uczuciem, które przynosi emocjonalne bezpieczeństwo i szczęście. Niestety wielu ludzi nie ceni przyjaźni wystarczająco, każdy jednak chciałby mieć wielu prawdziwych przyjaciół. (Pamiętacie tekst sprzed miesiąca o tym, jak znaleźć przyjaciół?). Często pragniemy więcej dostawać niż dawać, co w przyjaźni się nie sprawdza, ponieważ ludzie szukają podobnie do siebie myślących przyjaciół. Nikt nie będzie tolerował nieuprzejmości, ciągłych zdrad i poniżania. Przyjaźń implikuje przestrzeganie pewnych zasad i moralnych zobowiązań. Przyjaciel powinien być pewien, że otrzyma w potrzebie pomocną dłoń.
Przyjaźń jest ekscytująca i stanowi wyzwanie. Uczy nas radości, umiejętności dawania wsparcia innym w trudnych sytuacjach i traktowania przyjaciół z miłością i szacunkiem. Ważne jest także branie odpowiedzialności za swoją przyjaźń, która jest twoim wyborem. Jeśli pragniesz mieć więcej prawdziwych przyjaciół, prezentuję niżej kilka sposobów, które możesz wypróbować.
Jak być lepszym przyjacielem?
1. Bądź użyteczny dla przyjaciół
Przyjaźń nie jest umową. Jest związkiem dwóch osób, które współpracują, bawią się i spędzają razem dużo czasu. Dlaczego miałbyś nie zrobić czegoś dla dobrego samopoczucia swojego przyjaciela? Najlepszy przyjaciel jest niezbędną częścią twojego życia. Za wszelką cenę postaraj się nie być skąpcem w kontaktach z najbliższymi i najdroższymi ci osobami. Nie znaczy to, że masz ciągle pożyczać im pieniądze i inne rzeczy, nie jesteś ich sponsorem. Jednak nie odmawiaj wyświadczenia małej przysługi, jeżeli zostaniesz o to poproszony. Być może nawet wyświadcz ją, zanim przyjaciel poprosi. Takie małe i przyjazne akty dobroci i niespodzianki zbliżą was do siebie.
Kiedy twój przyjaciel prosi o wartościową radę, wykaż się kreatywnością. Fraza „Nie wiem” jest bardzo niebezpieczna. Udowadnia bowiem, że boisz się wziąć odpowiedzialność za swoje słowa i nie chcesz wesprzeć drugiej osoby. Jako troskliwy przyjaciel powinieneś podzielić się swoim punktem widzenia i powiedzieć, jak ty zachowałbyś się w danej sytuacji. Co więcej, naucz się pomagać swoim przyjaciołom, nie oczekując niczego w zamian.
2. Nie prowadź podwójnych gierek
W dzisiejszych czasach ludzie są w stanie poświęcić przyjaźń i bezpardonowo rozpychać się w życiu łokciami, by osiągnąć pożądany cel. Fałszywi przyjaciele mogą łatwo ukryć nieszczerość za sztucznym uśmiechem. Powinieneś zawsze pamiętać, że taka postawa może skrzywdzić innych. Nie ma nic gorszego niż uświadomienie sobie, że twój przyjaciel prowadzi podwójną grę. Tacy ludzi wykorzystują innych, by zarobić więcej pieniędzy lub zaspokoić inne potrzeby. Przez takich okrutnych ludzi, wiele z nas nie wierzy już w przyjaźń.
Często zdarza się, ze osoby o słabym charakterze lękają się powiedzieć gorzką prawdę i zakończyć przyjaźń. Zaczynają obmawiać swoich byłych przyjaciół. Jeśli chcesz mieć prawdziwych przyjaciół, zapomnij o dwulicowości i pozbądź się nawyku łapania dwóch srok za ogon. Bądź oddany swoim przyjaciołom i rodzinie.
3. Powstrzymaj swoją ambicję
Nie ma nic w złego w byciu ambitnym, ale w sprawach przyjaźni należy być ostrożnym. Jeśli chodzi o ambicję, wszyscy ludzie są bowiem absolutnie równi. Jeśli wolisz spoglądać z góry na swoich przyjaciół, wcześniej lub później dostrzegą oni tę twoją cechę. Twoje przyjaźnie nie przetrwają długo, jeśli nie spróbujesz zdławić ognia swojej ambicji. Lepiej rozwiń umiejętność budowania i wzmacniania przyjaźni zamiast skupiać się na poczuciu wyższości i destrukcyjnych ambicjach. Jeżeli twój przyjaciel nie jest wystarczająco bogaty, zwróć uwagę na jego wnętrze, zalety i inne osiągnięcia.
4. Spędzaj więcej czasu ze swoimi przyjaciółmi
Jeżeli przyjaźń nie jest dla ciebie ważna, to nigdy nie będziesz miał czasu, by spotykać się i wychodzić ze swoimi znajomymi. Nie musisz koniecznie odwiedzać nocnych klubów albo organizować cyklicznych imprez. Wystarczy, jeśli spotkacie się gdzieś w parku i podzielicie uczuciami, co działa pobudzająco na emocje i poczucie szczęścia. Przyjazna komunikacja z przyjaciółmi to najlepsza terapia smutku. Dodatkowo, jest źródłem pozytywnych uczuć i sensem życia dla wielu ludzi. Prawdziwi przyjaciele zapewniają bowiem zarówno inspirację jak i dobry nastrój.
Wszyscy wiedzą, że robienie zakupów bez przyjaciół jest rzeczą niezwykle nudną, a wręcz bezcelową. W weekend możecie robić zakupy razem. To zajęcie dostarczy wam niezapomnianych chwil i wspomnień. Jest wiele innych sposobów na spędzanie czasu z przyjaciółmi, wspólne zakupy wydają się jednak najfajniejszym z nich ;-)
5. Naucz się dotrzymywać tajemnic
Jakiś czas temu jeden ze znajomych powiedział mi, że przyjaźń między kobietami nie jest tak silna jak pomiędzy mężczyznami, ponieważ kobiety nie zachowują sekretów. Szczerze mówiąc, nie zgadzam się z tym punktem widzenia. Wiem, że wszystko zależy od siły woli człowieka, a nie od jego płci. Jedyne co musisz zrobić, to rozwinąć w sobie umiejętność trzymania języka za zębami.
Jeżeli twój przyjaciel zdecydował się podzielić tajemnicą, ta informacja nie powinna być znana nikomu poza waszą dwójką. Kiedyś być może dowiesz się, że przestała być sekretem. Dopiero od momentu, kiedy twój przyjaciel wyrazi na to zgodę, możesz dzielić się doświadczeniem przyjaciela i jego historiami z wszystkimi innymi.
6. Zbuduj emocjonalną więź
Zdolność do odczuwania emocji twojego przyjaciela jest niesamowicie istotna. Przyjaźń nie będzie silna, jeśli będziesz koncentrować się jedynie na swoich własnych sprawach. Łatwo jest ukryć smutek przy pomocy sztucznego uśmiechu. Tylko prawdziwy przyjaciel szybko wyłapie różnicę pomiędzy prawdziwym szczęściem a maską udającą dobry humor. Jeśli zauważyłeś, że twój przyjaciel czymś się martwi, zrób wszystko, co w twojej mocy aby pomóc mu ukoić niepokój i smutek. Konkretne działania pomogą mu pozbierać się w krótkim okresie czasu. Najważniejsze to być cierpliwym na tyle, by przetrwać krótki okres negatywnych emocji i zmotywować przyjaciela do wzięcia spraw we własne ręce i pójścia naprzód.
7. Bądź pozytywny
Jakby nie patrzeć, negatywne emocje są zaraźliwe. Twoi przyjaciele zawsze wysłuchają cię, ale nie są w stanie przyjmować emocji każdego dnia i w każdej minucie. Wiem, że życie potrafi być niełatwe, ale powinniśmy nauczyć się śmiać przez łzy. Statystyki dowodzą, że optymiści mają więcej przyjaciół, łatwiej jest im bowiem komunikować się z pozytywnymi ludźmi. A co z przysłowiem: „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie?” Cóż, jest ono prawdą. Sekret leży w nieobarczaniu przyjaciół bez przerwy ciężarem twoich życiowych trudności. Rozwiązujcie razem problemy, ale nie zapominajcie o humorze i wspólnych, dostarczających dobrych emocji zajęciach.
Życie bez przyjaźni jest ubogie i niepełne. Jeśli pragniesz mieć wielu prawdziwych przyjaciół, musisz być po prostu dobrym człowiekiem i nigdy nie porzucać pracy nad sobą. Mam nadzieję, że te kilka porad pomogło ci zrozumieć czym jest przyjaźń i nauczyć się, jak zachowywać się wobec przyjaciół. Nikt nie jest idealny, ale nigdy nie bądź zbyt surowy dla siebie i swoich przyjaciół.
Bardzo fajnie napisane, zupełnie się z tym zgadzam. Ostatnio nie za dobrze dogaduję się ze swoją przyjaciółką. Spróbuję poprawić tę relację i myślę, że Twoje rady mi w tym pomogą. :)