Ból ucha może nas dopaść w najmniej spodziewanym momencie. Chociaż lekarz zajmie się nim w najlepszy sposób, nie zawsze mamy możliwość umówienia się na wizytę, na przykład w środku nocy. Warto zatem skierować swoje kroki do własnej kuchni i przekonać się, co ze znajdujących się tam rzeczy przyniesie ulgę w bólu ucha. Podczas silnego ataku bólu, kiedy lekarz jest daleko, sposoby naszych babć mogą bardzo pomóc. Oczywiście, nawet jeśli używamy jakichkolwiek domowych sposobów i wydaje nam się, że ból zelżał lub zniknął, należy odwiedzić lekarza najszybciej, jak to możliwe. Infekcja ucha wymaga profesjonalnego leczenia. Jeśli często cierpisz na ból ucha spowodowany zmianami ciśnienia lub zatorami w obrębie jamy nosowej koniecznie wybierz się do lekarza, ale jeżeli ból ucha zaatakował cię nagle, możesz spróbować jednego z poniższych sposobów na pozbycie się go lub złagodzenie jego natężenia.

 

Domowe sposoby na ból ucha

 

1. Imbir

Imbir jest naturalnym środkiem przeciwbólowym, który ma również świetnie właściwości przeciwzapalne, pomaga zapobiegać i leczyć infekcje ucha. By zmniejszyć ból, można użyć imbiru na dwa sposoby. Jednym z nich jest wlanie do ucha odrobiny świeżego soku z imbiru, drugim użycie mieszkanki startego na tartce imbiru i oliwy z oliwek i zostawienie jej na kilka minut w uchu. Obydwie metody pomogą zmniejszyć stan zapalny i ból tak, byś przespał noc do momentu zobaczenia się z lekarzem.

 

2. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to produkt niezbędny w każdej kuchni. Używana w zabiegach pielęgnacyjnych, do przygotowywania zdrowych posiłków i jako naturalny środek na ból ucha. Oliwa z oliwek pomaga pozbyć się dźwięczenia w uszach, zapobiega infekcjom i uśmierza ból. Zaaplikuj 2-3 krople lub włóż do ucha patyczek kosmetyczny nasączony w oliwie, a powinieneś odczuć natychmiastową ulgę. Wcześniej jednak upewnij się, że oliwa, której używasz ma temperaturę pokojową.

 

3. Bazylia

Nie wszyscy kochamy bazylię i nie każdy z nas hoduje ją w kuchni, ale jeśli ból ucha atakuje cię w środku nocy, a nie masz pod ręką ani imbiru ani oliwy z oliwek, bazylia może okazać się przydatna. Rozgnieć w moździerzu lub miseczce kilka świeżych listków bazylii do momentu uzyskania tłustawego soku. Zaaplikuj 3 krople do zainfekowanego ucha.

 

4. Czosnek

Czosnek jest dla wielu ulubioną przyprawą. Pomaga wzmocnić system odpornościowy, zapobiega przeziębieniu i grypie, zabija pasożyty układu pokarmowego, oczyszcza nerki i łagodzi ból zębów. Okazuje się, że jest skuteczny także w walce z bólem ucha. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, antywirusowym i antyoksydacyjnym czosnek pomaga zwalczać bakterie odpowiedzialne za infekcję ucha. Zaaplikuj 2 krople świeżego soku z czosnku do bolącego ucha. Możesz także podgrzać posiekany czosnek z olejem sezamowym (możesz także użyć musztardy i oliwy z oliwek), poczekać aż wystygnie, odcedzić i zakroplić do ucha dwie krople.

 

5. Mięta lub olejek miętowy

Olejek miętowy lub świeże liście mięty również pomogą złagodzić ból ucha. Rozgnieć kilka świeżych liści mięty i zaaplikuj do ucha dwie krople powstałego soku. Gotowy olejek miętowy nie może być jednak aplikowany bezpośrednio do ucha. Jego działanie jest bardzo intensywne i może nasilać ból. Jeśli zamierzasz użyć olejku miętowego, ogranicz się do zewnętrznych części zainfekowanego ucha i po prostu włóż do ucha (niezbyt głęboko) kawałek wacika nasączonego dwiema kroplami soku z liści mięty lub olejku miętowego.

 

6. Cebula

Nie znam nikogo, kto nie miałby w kuchni cebuli i jestem pewna, że nawet teraz masz przynajmniej jedną. Jeśli tak, to świetnie! Weź jedną lub dwie cebule, w zależności od ich rozmiaru, zetrzyj na tartce i odcedź powstały sok. Aplikuj 2 krople do chorego ucha dwa razy dziennie. Możesz też zawinąć rozgniecioną cebulę w kawałek czystej szmatki, przykładać do ucha i trzymać przy nim przez 5 do 7 minut. Cebula ma silne antybakteryjne i antyseptyczne właściwości, które prawdopodobnie pomogą ci złagodzić ból ucha.

 

7. Ogrzewaj ucho

A co jeśli cierpisz na ból ucha i nie masz akurat nic prócz butelki z wodą? I na to jest rada. Zawiń butelkę z gorącą wodą w czysty ręcznik i przyłóż do bolącego ucha na kilka minut. Taki zabieg powinien przynieść częściową ulgę i pomóc przetrwać noc, zanim udasz się do lekarza.

 

8. Miód

Czysty miód ma wiele właściwości prozdrowotnych. Prawdopodobnie nie jest to najlepszy sposób na łagodzenie bólu ucha, ale kiedy ból się nasila, a nie mamy nic lepszego pod ręką, lepsze to niż nic. Rozsmaruj odrobinę miodu dookoła wejścia do kanału słuchowego. by choć trochę złagodzić stan zapalny i ból.

 

9. Ziołowa parówka

Inhalacja za pomocą ziołowej parówki pomaga w obrzęku jamy nosowej, spowodowanym suchym powietrzem; usprawnia też przepływ powietrza w trąbce Eustachiusza. Wrzuć garść suchych lub świeżych ziół takich jak czarny bez czy rumianek do miski z gorącą wodą, przykryj głowę ręcznikiem i pochyl się nad naczyniem wdychając ziołowe opary. Wytrzymaj przez trzy do pięciu minut.

 

Korzystaj z tych sposobów raz lub dwa razy dziennie, ale nie częściej. Tak jak ból głowy, ból ucha może być przyczyną wielu problemów i prowadzi do innych poważnych schorzeń, nie lekceważ go więc. Nawet jeśli któryś z tych naturalnych sposobów pomoże, nie znaczy to, że możesz pominąć wizytę u lekarza. Zdrowie jest ważniejsze niż pieniądze, a może się okazać, że problem jest dużo poważniejszy niż myślisz. Czy znasz jakieś inne sprawdzone, domowe sposoby na ból ucha?