Jednym z najczęstszych objawów silnego kaca są oczywiście mdłości. Nierzadko potrafią być tak uporczywe, że wręcz nie pozwalają na myślenie o jedzeniu, ale gdy choć trochę się obniżą, to jedzenie warto sobie odpowiednio przygotować, albowiem bez niego organizm nie będzie mieć nawet siły do tego, by szybko pokonać kaca. Tylko co zjeść na kaca, by tego nie zwrócić? Jaki posiłek będzie najlepszy po imprezie?

1. Jajka

Niezaprzeczalnym zwycięzcą wśród produktów spożywczych wspomagających leczenie kaca są na pewno jajka. I to jajka występujące we wszystkich możliwych formach, albowiem praktycznie pod każdą postacią działają one tak samo świetnie, gdyż sposób obróbki nie jest w stanie zmienić ich jakże korzystnego składu, wypełnionego wszystkimi niezbędnymi aminokwasami (części składowe białek), witaminami z grupy B, wapniem oraz cysteiną. Cysteina odgrywa w jajkach kluczową rolę, gdyż to właśnie ona ma pomagać w usuwaniu toksyn, nagromadzających się w ciele pod wpływem spożywania alkoholu. W jakiej formie i z czym jeść jajka? Jajka można sobie ugotować na miękko i zjeść na kanapce z warzywami albo też od razu usmażyć jej w formie jajecznicy, dodając do nich odrobinę chudej szynki z kurczaka, świeże pomidorki oraz cebulę dymkę.

2. Mięso

Połączenie jajek z mięsem sprawdzi się nawet lepiej niżeli same jajka czy też ugotowane jajka z majonezem. Ogólnie rzecz biorąc dobre jedzenie na kaca to jedzenie stosunkowo tłuste, wyścielające żołądek i ułatwiające metabolizm alkoholu. Oczywiście nie chodzi o to, by w momencie odczuwania silnych mdłości zmuszać się do pochłonięcia całej golonki, jednakże spożycie jajecznicy z dodatkiem szynki, kiełbasy czy nawet zwykłych kabanosów będzie jak najbardziej dobrym pomysłem. Po takim posiłku każdy powinien momentalnie poczuć się lepiej. Mięso ma też w sobie stosunkowo dużo kalorii, które są organizmowi potrzebne do przeprowadzenia różnych procesów regeneracyjnych.

3. Zupa

Wraz z posiłkiem złożonym z jajek, mięsa i na przykład świeżego pieczywa, można też skonsumować solidny talerz zupy, która zadziała w różnoraki sposób na organizm, bo nie dość że będzie dodatkowym źródłem energii i sposobem na szybsze nawodnienie organizmu (każda zupa w dużej mierze składa się po prostu z wody), to ponadto można ją uznać za naturalny elektrolit, będący źródłem licznych substancji mineralnych. Zupa znakomicie działa na żołądek. Jest łagodna dla całego układu pokarmowego, dlatego nawet przy fatalnym samopoczuciu można zjeść ją ze smakiem. Najlepszy będzie oczywiście tradycyjny, w miarę tłusty rosół. Nie trzeba nawet podawać go z makaronem, bo najważniejsze jest to, by przyjąć sam bulion, który w zupie jest najbardziej wartościowy. Świetną opcją jest również niskowęglowodanowa zupa pomidorowo-paprykowa.

4. Owoce cytrusowe

W roli deseru po solidnym tłustym posiłku sprawdzą się natomiast owoce cytrusowe. Gdy szuka się w Internecie informacji na temat tego, co zjeść na kaca, prawie zawsze uzyskuje się informację o tym, że koniecznie trzeba albo wypić wodę z sokiem z cytryny, albo przynajmniej zjeść pomarańczę bądź grejpfruta. Owoce cytrusowe są idealne na kaca ze względu na wysoką zawartość witaminy C. One również, podobnie jak zupy, mogą uchodzić za naturalne elektrolity, które w ekspresowym czasie wprowadzą do organizmu wysokie dawki utraconych substancji mineralnych, takich jak potas, magnez czy też wapń.

5. Czekolada

Wartościowych substancji mineralnych dostarczają więc owoce cytrusowe, ale w przypadku jednej z nich to jednak czekolada okazuje się być najlepszym i najcenniejszym źródłem. Czyste naturalne kakao obfituje bowiem w magnez, który praktycznie zawsze jest wypłukiwany z organizmu wskutek wypicia dużej ilości alkoholu. Gdy magnezu brakuje, układ nerwowy przestaje dobrze funkcjonować i dochodzi do wystąpienia między innymi drgawek oraz zmęczenia. W takiej sytuacji czekolada momentalnie przychodzi na ratunek. Jest ona dowodem na to, że jedzenie na kaca może być całkiem przyjemne, a to ważne, by działało ono dobrze i na ciało, i na psychikę.