Czy wiesz, że niektóre składniki wpływają na dobry sen i pomagają być bardziej produktywnym i energicznym po przebudzeniu?
Problemy emocjonalne takie jak stres i niepokój mogą zaburzać prawidłowy sen i prowadzić do bezsenności. Aby tego uniknąć, rozważ dodanie do swojej diety kilku niezbędnych składników, które pomogą ci szybciej zasnąć i dobrze spać.

 

Co jeść żeby lepiej spać?

 

1.Magnez

Magnez posiada właściwości relaksujące, które pomogą ci zasnąć w mgnieniu oka. Obniża lęk, łagodzi bóle głowy, obniża ciśnienie krwi, a nawet łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego. Suplementy mogą pomóc, ale oczywiście jedzenie pokarmów bogatych w magnez jest skuteczniejsze. Nasiona, orzechy, marchew, słodkie ziemniaki, warzywa liściaste, ryby, produkty pełnoziarniste, ciemna czekolada, banany to właśnie produkty bogate w magnez.

 

2.Potas

Potas jest elektrolitem niezbędnym do utrzymania prawidłowego bilansu wodnego w organizmie. Potas pomaga obniżyć ciśnienie krwi i zapewnia dobry sen. Zastanów się nad jedzeniem większej ilości produktów bogatych w potas, takich jak: nasiona, orzechy, owoce suszone, jogurt, ogórki, słodkie ziemniaki, pomidory, awokado, warzywa liściaste, seler, owies i ryby.

 

3.Witamina B6

Jednym z najważniejszych składników odżywczych dla dobrego snu jest zdecydowanie witamina B6. Pomaga zwalczyć stres i rozluźnić układ nerwowy. Najlepszym źródłem witaminy B6 jest: banan, jogurt, orzech nerkowca, masło orzechowe, migdały, awokado, ryby, pomidory, szpinak, słodkie ziemniaki, wodorosty, owies i jajka.

 

4.Wapń

Wapń jest składnikiem odżywczym, który przynosi natychmiastowe właściwości relaksujące i pomoże ci zasnąć.
Wapń obniża poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi i zmniejsza lęki. Dobrym źródłem wapnia są: zielone warzywa liściaste, jogurt organiczny, kefir, mleko migdałowe, migdały, nasiona chia i brokuły.

 

5.Kwasy tłuszczowe omega-3

Być może słyszałeś o licznych korzyściach kwasów omega-3. Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zwalczyć stres, łagodzą stany zapalne, pomagają się zrelaksować i poprawiają sen. Nasiona chia, nasiona dyni, konopie, orzechy włoskie, halibut, łosoś, len i jaja to jedne z największych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3.

 

6.Tryptofan

Tryptofan również pomoże ci lepiej spać w nocy. Pomaga w wytwarzaniu serotoniny, która uspokaja twój układ nerwowy. Powoduje spokojny sen. Tryptofan znajduje się w indyku, bananach, kurczaku, jajach, słodkich ziemniakach, chia, konopiach, pestkach dyni, migdałach, jogurcie i zielonych liściach.

 

7.Białko

Białko jest bogate w aminokwasy i redukuje hormon stresu –kortyzol. Poprawia jakość snu. Chude mięso, spirulina, jajka, fasola, owies, nasiona, orzechy, komosa ryżowa, beztłuszczowy kefir i jogurty, zielone warzywa liściaste, owoce morza i białko serwatkowe są najlepszym źródłem białka.

 

8.Żelazo

Kolejnym, ale niezwykle istotnym składnikiem jest żelazo. Niedobór żelaza może powodować bezsenność i zmęczenie. Dobrymi źródłami żelaza są brokuły, czerwone mięso, fasola, nerki i wątroba.

 

Spożywanie różnorodnej i zdrowej żywności, takiej jak owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze i białko zapewni ci dobry sen. Unikaj cukru, pikantnych potraw, kawy i alkoholu przed snem, ponieważ mogą one powodować zaburzenia snu.