Z pewnością pandemia Covid-19 nauczyła nas  tego, jak ważne jest dbanie o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Nasze życie stale się zmienia, a wybory, których dokonujemy każdego dnia, mają bezpośredni wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Tworzenie zdrowych nawyków jest jednym z najważniejszych kroków do poprawy naszego długoterminowego zdrowia. Więcej ćwiczeń, zdrowsze odżywianie czy wcześniejsze chodzenie spać to jedne z najczęstszych postanowień, jakie podejmujemy. Zmiana nawyków jest w zasięgu każdego z nas, choć nie jest to łatwe zadanie. 

Stawianie sobie niemożliwych do osiągnięcia celów jest częstym błędem, który popełniamy, jeśli chodzi o tworzenie zdrowych nawyków. Klucz do sukcesu leży w dokonywaniu małych, ale konsekwentnych i stopniowych zmian. Sprawdź te pięć prostych nawyków, które możesz zmienić, aby poprawić swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Klucz do sukcesu leży w dokonywaniu małych, ale stałych i stopniowych zmian.


5 nawyków dla zdrowszego życia.

Bądź aktywny fizycznie.

Pozostawanie aktywnym jest ważne dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie oznacza to, że należy codziennie iść na 10-kilometrowy bieg. Istotne jest jednak, aby każdego dnia trochę się ruszać i ćwiczyć. Ćwiczenia mogą być tak proste, jak chodzenie po schodach zamiast jazdy windą, długie spacery z psem lub spotykanie się z przyjaciółmi na wspólnym spacerze. Znalezienie ćwiczeń, które sprawiają ci przyjemność, jest kluczem do osiągnięcia Twoich celów.

Jedz o jeden owoc lub warzywo więcej dziennie.

Jedzenie zdrowej diety może być prawdziwym wyzwaniem. W rzeczywistości tylko 4% populacji spełnia zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące spożywania pięciu owoców i warzyw dziennie. Owoce i warzywa zapewniają wiele korzyści dla zdrowia, w tym błonnik, witaminy i minerały, które są niezbędne do utrzymania organizmu w zdrowiu i energii. Nie musisz od razu zmieniać wszystkich swoich nawyków żywieniowych, możesz po prostu dodać dodatkową porcję owoców lub warzyw, aby zastąpić mniej zdrowe wybory.

Dobrze się wysypiaj.

Aby prowadzić zdrowsze i bardziej zrównoważone życie, oprócz regularnych ćwiczeń i dobrej diety, ważne jest, aby uzyskać wystarczającą ilość snu. To nie oznacza tylko spanie siedem, osiem lub dziewięć godzin na raz, ale jakość snu powinna być dobra. Posiadanie dobrego sprzętu do spania może walnie się do tego przyczynić.

Pij więcej wody.

Woda jest absolutnie niezbędna do zdrowego życia, ponieważ spełnia istotne funkcje w organizmie. WHO zaleca spożywanie od 1,5 do 2 litrów wody każdego dnia, co dla wielu osób jest dużym wyzwaniem. Nie musisz czekać, aż będziesz odwodniony lub spragniony, aby pić wodę. Mała wskazówka dotycząca picia większej ilości wody to dodanie dodatkowej szklanki dziennie, najlepiej po przebudzeniu, aby nie zapomnieć.

Więcej czasu spędzaj na świeżym powietrzu.

Wychodzenie na zewnątrz i spędzanie więcej czasu w słońcu każdego dnia może poprawić swoje zdrowie fizyczne i psychiczne na wiele sposobów. Badania wykazały, że przebywanie na zewnątrz, zwłaszcza w naturze, może zmniejszyć stres, niepokój i depresję.