Każda mama lub tata wiem jak ciężko jest poradzić sobie z dzieckiem, które nie chce spać. Twoje dziecko potrzebuje odpowiedniej ilości snu i ty jako rodzic również potrzebujesz się wysypiać. Podczas gdy twoje maleństwo śpi możesz się zrelaksować i zrobić coś co lubisz lub zająć się obowiązkami domowymi. Nawet jeśli twoje dziecko za każdym razem potrzebuje sporo czasu, aby zasnąć, to istnieje kilka rzeczy, które warto wypróbować. A nuż pomogą i sprawią, że będzie ci łatwiej je uśpić.

 

Jak pomóc dziecku zasnąć?

 

1. Kołysanie

Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów, aby pomóc twojemu dziecku zasnąć jest kołysanie. Z tego powodu prawie każdy żłobek posiada kołyskę. Mój młodszy syn prawie do trzeciego roku życia musiał być kołysany, żeby szybko zasnąć. Kołysanie to także świetna okazja do tworzenia więzi dla obojga- mamy (lub taty) i dziecka.

 

2. Biały szum

Może to brzmieć dziwnie, ale biały szum potrafi zdziałać cuda, aby uspokoić twoje dziecko. Może pomóc ci wyciszyć twoje maleństwo i przygotować je do snu. Polecam ci wypróbować dźwięki takie jak fale oceanu, wiatr spieszący poprzez drzewa lub kojący dźwięk deszczu. Łagodna muzyka także może być uspokajająca dla twojego dziecka. Na niektóre dzieci usypiająco działa dźwięk… suszarki.

 

3. Plan spania

Jednym z powodów, dla którego twoje dziecko ma kłopot ze spaniem jest to, iż nie ma ono planu. To bardzo ważne, aby twoje dziecko miało plan oraz wzór spania. Jeżeli będziesz kłaść je do spania regularnie, zawsze w tych samych porach, to przyzwyczai się do nich i łatwiej będzie mu zasnąć.

 

4. Przejażdżki samochodowe

Wiele rodzin, które mają własne samochody oraz dzieci używają tego sposobu, aby pomóc swoim dzieciom szybciej zasnąć. Włóż dziecko do fotelika samochodowego i zrób sobie przejażdżkę. Z własnego (a raczej moich rodziców) doświadczenia mogę powiedzieć, że to naprawdę działa. Większość dzieci bardzo szybko zasypia podczas jazdy samochodem.

 

5. Huśtawki

Huśtawka mogą mieć cudowny wpływ na twoje dziecko. Jej kołysanie jest w stanie błyskawicznie uśpić dziecko. W ciągu dnia możesz nawet pozwolić swojemu maleństwu na drzemkę w huśtawce, ponieważ kiedy będziesz przenosić dziecko do jego łóżeczka, możesz przerwać jego sen.

 

6. Przyjęcie rzeczywistości

Często dzieci nie potrzebują aż tyle snu, ile wydaje się dorosłym. Niektórym maluchom już przed ukończeniem pierwszego roku życia wystarcza tylko sen nocny, podczas gdy inne nawet jeszcze w wieku kilku lat potrzebują popołudniowej drzemki. Jeśli twoje dziecko nie chce spać, zaakceptuj to. Mój starszy syn spał w nocy jak kamień, ale za to bardzo szybko przestał drzemać w nocy, za to młodszy do dnia dzisiejszego (ma 4 i pół roku) lubi uciąć sobie w ciągu dnia krótką drzemkę. Jeśli twoje maleństwo nie wymaga dużo snu, nie ma się co martwić. Dla spokoju może porozmawiać o tym ze swoim lekarzem pediatrą.

 

7. Udawanie, że sama śpisz

Chociaż to nie jest to najskuteczniejszy i najszybszy ze sposobów na uśpienie dziecka, to na pewno warto go wypróbować w sytuacji, kiedy inne metody zwiodły. Połóż się w łóżku ze swoim maleństwem i udawaj, że sama śpisz. Kiedy twój dom jest cichy i w pokoju jest przyciemnione światło, to istnieje spora szansa, że twoje dziecko uśnie.
Czy znasz inne sposoby, jak pomóc dziecku zasnąć? Nie krępuj się podzielić się nimi z nami w komentarzach!

 

TAGI: jak pomóc dziecku zasnąć; jak pomóc dziecku usnąć; co zrobić, żeby dziecko szybciej zasnęł0