Wydawać by się mogło, że w dobie internetu pielęgnacja będzie prostsza nią kiedykolwiek. W końcu za pomocą jednego kliknięcia możemy mieć dostęp do całej wiedzy zgromadzonej na ten temat. Problem w tym, że wraz z rozwojem wolnego rynku, producenci prześcigają się w najdziwniejszych urozmaiceniach i nie często nie bawią się przy tym w rzetelność. Przez to mamy rynek zasypany kremami do poszczególnych części ciała, które tak naprawdę mają taki sam skład. Wbrew temu, co możesz zobaczyć na mediach społecznościowych, dobra pielęgnacja nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a przesada może spowodować więcej szkód, niż brak jakichkolwiek zabiegów.

 

Tych czterech rzeczy o pielęgnacji mogłaś nie wiedzieć

 

1. Twarzy nie należy myć mydłem

To bardzo częsty błąd, czasami popełniany przez brak czasu, czasami przez przeoczenie. Skóra na twarzy, szyi i dekolcie jest dużo bardziej wrażliwa niż skóra pokrywająca resztę ciała. Dlatego wymaga specjalnych i delikatnych produktów, nie tylko kremów. Skóry twarzy nie należy również myć żelem pod prysznic ani żadnym innym produktem przeznaczonym do ogólnej powierzchni ciała. Może to poważnie uszkodzić naskórek twarzy oraz doprowadzić do powstawania niechcianych zmian skórnych, a nawet do przebarwień. Do skóry twarzy należy używać produktów, które są dla niej przeznaczone. Należy również dobrze dobrać kosmetyki do rodzaju skóry.

 

2. Dobrze dobrany makijaż może poprawić kondycję twojej skóry

Mówi się, że makijaż zawsze jest ciężki i szkodliwy. Prawda jest taka, że rzeczywiście może tak być, ale tylko wtedy, gdy używamy źle dobranych kosmetyków. Odpowiedni podkład i nawilżenie nie tylko nie nadwyręży naszej skóry, ale może pomóc jej kondycji. Nie tyczy się to oczywiście pełnego makijażu, ale lekkiej warstwy podkładu i dobrej jakości pudru. Twoja skóra będzie dawała ci wyraźnie do zrozumienia, że coś jej służy albo szkodzi. Co nie oznacza, że makijaż jest dobry dla każdego. Zwłaszcza dzieci i młodzież w okresie intensywnego dojrzewania nie powinny eksperymentować z makijażem. Ich gospodarka hormonalna i skóra zmieniają się bardzo szybko i jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Najlepiej z takimi eksperymentami poczekać do czasu, aż zmiany skórne unormują się na tyle, by nie było ryzyka podrażnień.

 

3. Zbyt nachalna pielęgnacja włosów może pogorszyć ich stan

Włosy, w przeciwieństwie do skóry, nie będą do ciebie “krzyczeć”, że dzieje się im krzywda. Musisz je dokładnie obserwować i wyłapywać nawet najmniejsze zmiany. Dlatego odpowiednia pielęgnacja jest aż tak ważna. Jeśli twoje włosy są zniszczone, najpewniej sięgniesz po odżywkę lub sprawdzony olejek. Tylko uważaj na ich stosowanie. Dokładnie przeczytaj instrukcję producenta. Powinno być w niej zawarte, do jakich włosów są przeznaczone i jak często można je stosować. Każdy produkt, który stosujesz na włosach, może mieć na nie zły wpływ. Zbyt rzadkie używanie specyfiku może po prostu nie dać oczekiwanych rezultatów, co wciąż jest dużo lepszą możliwością, niż przeciążenie włosów zbyt częstą pielęgnacją. Włosy mogą zostać dodatkowo zniszczone, jeśli położysz na nie za dużo produktu w określonym czasie. To wciąż ekstremalna integracja w strukturę włosa, która pozostawi po sobie ślady.

 

4. Krem do dłoni idealnie nada się do stóp

Kremy nie bez powodu mają na opakowaniu wyszczególnione, do jakich części ciała są przeznaczone. Twarz potrzebuje innego nawilżenia, niż brzuch czy dłonie. Nie zawsze jest to jednak w stu procentach uczciwa praktyka. Do dłoni i stóp możesz używać tego samego kremu. Nie ma w tym niczego dziwnego, bo dłonie i stopy są wbrew pozorom bardzo podobne. Wszystkie te części ciała pracują cały czas i wszystkie potrzebują dobrego nawilżenia. Jeśli jakiś krem sprawdza ci się w nawilżeniu stóp, najprawdopodobniej świetnie sprawdzi się również w przypadku dłoni.