Twoja szafa pęka w szwach, a ty dalej nie masz się w co ubrać? Przytłacza cię liczba ubrań, które nigdy nie zostały przez ciebie założone? A może obawiasz się spojrzeć na wyciąg konta, aby sprawdzić, jak dużo pieniędzy wydałaś w ostatnim miesiącu na zakup niepotrzebnych ubrań? Z jednej strony trend minimalizmu powoduje, że chcemy kupować mniej i mądrzej, ale również obecna sytuacja gospodarcza i wysoka inflacja powoduje, że wiele osób zaczęło zastanawiać się: “Czy ta konkretna rzecz jest mi potrzebna?” Przygotowałam dla ciebie krótki poradnik, który pomoże ci odnaleźć twoją drogę do minimalizmu w szafie. 

Krok 1: Przygotuj jedną wielką górę ubrań 

Musisz być świadoma, że jeśli podejmujesz decyzję o zmianach, to jest to decyzja ostateczna. A więc musisz przygotować się na przeglądanie wszystkich ubrań po kolei. Przygotuj przed tym procesem pudełka z napisem: do oddania lub sprzedania (ubranie jest w dobrym stanie, ale ty już tej rzeczy nie potrzebujesz) , do przerobienia (ubrania za luźne lub do innego przerobienia u krawcowej, lub krawca) i do wyrzucenia (ubrania, które mają dziur, plamy, których nie możesz wyczyścić). Jeśli dana rzecz jest w porządku, to od razu odwieś na wieszak lub złóż obok.

Przy każdej rzeczy należy zadać sobie następujące pytania: 

1. Czy lubię tę rzecz, czy sprawia mi ona radość? 

2. Kiedy ostatnio tę rzeczy ubrałam?

3. Czy pasuje do mojego stylu i jestem w stanie utworzyć na najmniej 5 stylizacji z tą rzeczą?

Te trzy pytania powinny pomóc ci w pozostawieniu tych ubrań, które faktycznie chcesz i będziesz nosić. 

Krok 2: Sprzedaj lub oddaj ubrania 

Każdą rzecz, która trafiła do pudełka “do oddania lub sprzedania” należy sfotografować, zmierzyć i opublikować na serwisach, które zajmują się pośrednictwem w sprzedaży odzieży używanej lub możesz sprzedać je za pomocą mediów społecznościowych. Takie działanie spowoduje, że odzyszkasz część pieniędzy z ubrań, których już nie potrzebujesz, a mogą ucieszyć inne osoby. 

Krok 3: Zanieś ubrania do krawcowej 

Często jest tak, że nie nosimy danej rzeczy, ponieważ jest za duża, nieforemna lub ma niewielkie wady. Dobra krawcowa lub krawiec jest w stanie wyczarować coś pięknego z naszych starych ubrań. Możesz przerobić długie spodnie na krótkie spodenki. Do sukienki możesz dodać nowe guziki lub naszywki, które wzbogacą jej wygląd. Możesz poszukać inspiracji w mediach społecznościowych. 

Krok 4: Stwórz zestawy ubraniowe i sprawdź czego ci brakuje 

Sprawdź, czy każda z pozostawionych rzeczy jest w stanie zbudować 5 różnych stylizacji. Zrób zdjęcia stylizacjom, aby mieć do nich szybki dostęp, szczególnie w momentach, gdzie masz mało czasu, a chcesz wyglądać doskonale. Czasami jest tak, że po takim generalnym sprzątaniu zaczyna brakować pewnych elementów. Dla przykładu masz w szafie białą koszulę, granatowe spodnie, ale nie masz pasującej do tego zestawu marynarki. Pamiętaj, że ta marynarka również ma pasować do 5 innych stylizacji. Jeśli tak jest, zapisz zakup granatowej marynarki na liście do zakupów. 

Krok 5: Jak kupować ubrania na nowo?

Wiesz, że musisz kupić granatową marynarkę, która znajduje się na twojej liście. To na co musisz zwrócić uwagę to jej skład i krój! Jeśli szukasz marynarki na lato – to idealnie sprawdzi się marynarka lniana lyb bawełniana. Jeśli natomiast szukasz marynarki zimowej, to spraw, aby była wełniana. Skład materiału jest niezwykle istotny, dlatego czasami warto odłożyć pieniądze i kupić marynarkę za kilka miesięcy niż kupić ją teraz, ale niskiej jakości. Wiedza o materiałach to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie powinnaś znać. Drugi element to krój ubrania, który powinien być jak najbardziej klasyczny, aby pasował do wielu innych stylizacji!

Przeczytaj również: Jak kupować w lumpeksach?

Twoja nowa szafa będzie twoją największą radością. Uprzątnij to, co stare i postaw na minimalizm, jakość i klasykę, a już nigdy nie powiesz, że nie masz się w co ubrać!